Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne
1 sierpnia Lammas.Co to jest i jak świętować. - Wersja do druku

+- Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne (https://www.forumezo.pl)
+-- Dział: MAGIA CZAROSTWO WICCA (https://www.forumezo.pl/Forum-MAGIA-CZAROSTWO-WICCA)
+--- Dział: Czarostwo, Wicca, Szamanizm (https://www.forumezo.pl/Forum-Czarostwo-Wicca-Szamanizm)
+---- Dział: Wicca (https://www.forumezo.pl/Forum-Wicca)
+---- Wątek: 1 sierpnia Lammas.Co to jest i jak świętować. (/Temat-1-sierpnia-Lammas-Co-to-jest-i-jak-%C5%9Bwi%C4%99towa%C4%87)1 sierpnia Lammas.Co to jest i jak świętować. - Nut - 30.07.2014

[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcTA2AvmBlDceb8V3q4Iiy_...jxkkObnzFA]

1 sierpnia – Lugnasadh albo LammasLammas to wspaniały czas.Ogrody są pełne smakołyków, pola są pełne ziarna i zbiorów zbliża.Wskazane poświęć chwilę na relaks w upale, i zastanowić się nad nadchodzącymi w obfitość miesiącami jesiennymi.
W Lammas, czasami nazywany Lughnasadh, to czas, aby zacząć czerpać to, co zasialiśmy na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy,nie tylko w sferze materialnego dobrobytu i obfitości (w każdej dziedzinie życia) i uznać, że jasne letnie dni wkrótce dobiegną końca.To także obchody celtyckiego boga Lugh.

Rytuały i ceremonie stosujemy w zależności od indywidualnej ścieżki duchowej. Istnieje wiele różnych sposobów w jaki można świętować Lammas. Zwykle skupiona jest na aspekcie zbiorów, (lub obchody celtyckiego boga Lugh.) To pierwszy sezon, kiedy ziarna są gotowe do zbioru i młócki, gdy jabłka i winogrona są dojrzałe.Jesteśmy wdzięczni za jedzenie jakie mamy na naszych stołach.

W niektórych tradycjach pogańskich Lammas jest porą roku, kiedy Bogini przyjmuje aspekt Matki zbiorów. Ziemia jest owocna i obfita, rośliny są hojne i zwierzęta gospodarskie tuczą się do zimy. Jednak Matka zbiorów wie, że nadchodzą zimne miesiące, a więc zachęca nas, aby rozpocząć gromadzenie tego, co możemy. To jest sezon zbioru kukurydzy i ziarna, żeby mieć nasiona na przyszły rok do sadzenia.


Oto kilka rytuałów. Każdy z nich może być dostosowany zarówno dla indywidualnej osoby lub małej grupy. Dobrze jest zaplanować je z wyprzedzeniem.

Co jest potrzebne:

Świeca do reprezentowania Matkę zbiorów
Łodygi pszenicy
Bochenek chleba
Kielich wina rytualnego (opcjonalnie)

Ten rytuał świętuje początek żniw i cykl ponownych narodzin.Może być wykonany w grupie lub samotnie.

Udekoruj ołtarz z symbolami sezonu - sierpy i kosy, smakołyki ogrodowe, takich jak bluszcz i winogrona i zboże, maki, suszone ziarna, jabłka i co tam chcesz, kadzidło .

Mając na swoim ołtarzu świecę do reprezentowania Matka zbiorów - możesz wybrać coś w kolorze pomarańczowym, czerwonym lub żółtym. Kolory te reprezentują nie tylko blask letniego słońca, ale również nadchodzące zmiany jesienią. Potrzebne także kilka łodyg pszenicy, kawałek chleba (domowej roboty jest najlepszy, ale jeśli się nie uda może być kupny) oraz kielich wina rytualnego opcjonalne.

Jeśli tradycja wymaga, ustawić się koło , (zrób to teraz).

Zapal świecę i powiedz:

Koło Roku obróciło się po raz kolejny,
i żniw niedługo będzie czas
Mamy jedzenie na naszych stołach, a gleba jest żyzna.
Dary natury, dary ziemi,
dają nam powody do wdzięczności.
Matka zbiorów, z sierpem i kosą,
pobłogosław mnie w obfitości i dostatku.

Trzymaj łodygi pszenicy przed sobą, i myśl o tym, co one symbolizują: moc ziemi, nadchodzącej zimie, konieczność planowania z wyprzedzeniem.Dlaczego potrzebujesz planować teraz? To są ofiary które należy robić w teraźniejszości, które będą owocować w przyszłości?

Weź łodygi między palcami i rób tak, żeby kilka ziaren pszenicy upadło na ołtarz. Rozsyp je również na ziemi jako dar dla ziemi. Jeśli jesteś w pomieszczeniu, możesz zostawić je na ołtarzu - zawsze możesz zrobić to później.

Powiedz;

Moc zbioru jest we mnie.
Ponieważ nasiona spadły w ziemię i odradzą się co roku,
ja też rosnę jak zmiana pór roku.
Jak ziarno zakorzeni się w żyznej glebie,
ja też znajdzie swoje korzenie i rozwój.
Jak najmniejsze kwiaty i ziarno w potężnej łodydze,
ja też zakwitnie..
Jako pszenica jest zbierana i przechowywana przez zimę,
ja też mogę wykorzystać to później.Jeśli rytuał wykonuje grupa, należy przekazać bochenek wokół kręgu, tak aby każda osoba obecna mogła wziąć mały kawałek chleba.Każdy człowiek przejmując chleb, powinien powiedzieć: przekazuję wam ten dar z pierwszego zbioru i wszyscy jedzą chleb.Również wino rytualne należy przekazać każdej osobie w kręgu.Należy wypić łyk wina i "umyć się" a trochę chleba rzucić na ziemię

Po zakończeniu należy poświęcić chwilę na przemyślenia. Zastanowić się nad cyklem narodzin i jak ono wpływa na nasze życie - fizycznie, emocjonalnie i duchowo.
Po wszystkim zamknąć koło, lub zakończyć rytuał w swojej tradycji.


Re: 1 sierpnia Lammas.Co to jest i jak świętować. - Elzbieta - 30.07.2014

Lammas, zwany także Lughnasadh , to gorące dni sierpnia kiedy ziemia jest sucha i spieczona. Jabłka zaczynają dojrzewać na drzewach, letnie warzywa czekają na zbiory, zboża i kukurydza jest wysoka i zielona, czyli czas zbiorów tego, co wcześniej zasiano.
Od początku w Irlandii uważano, że to zły pomysł aby zbierać swoje ziarno w dowolnym momencie przed Lammas - oznaczało to, że poprzedniego roku zbiorów zabrakło za wcześnie, przynosiło pecha. Jednakże w dniu 1 sierpnia, pierwsze snopy zboża były cięte przez rolnika o zmierzchu i jego żona zrobiła pierwsze bochenki chleba.
W naszym współczesnym świecie, często łatwo zapomnieć jakie perypetie nasi przodkowie musieli znosić. Dla nas, jeśli potrzebujemy bochenek chleba , po prostu jedziemy do marketu kupić kilka toreb paczkowanego chleba. Jeśli zabraknie, to nic wielkiego się nie stanie. Kiedy nasi przodkowie żyli setki i tysiące lat temu, zbiory i obróbka zboża było kluczowe.Na pograniczu życia i śmierci.


Słowo Lammas pochodzi od staroangielskiego frazy hlaf-maesse , co przekłada się na mniej więcej - masy bochenek . W dawnych czasach chrześcijańskich, pierwsze bochenki sezonu były błogosławione przez Kościół.Lughnasadh to święto obchodzone na cześć boga Lug lub jako święto zbiorów. Lug w wierzeniach Celtów był bogiem słońca, błyskawic, wynalazcą wszelkich sztuk, opiekunem dróg, handlu i pieniądza. Ku jego czci płonęły ognie sobótkowe (świętojańskie).

Celtyccy rekonstrukcjoniści starają się powracać do tradycji i świętują Lughnasadh w czasie pełni księżyca lub w najbliższym czasie, czyli sobotę czy niedzielę. Lughnasadh jest postrzegany jako czas dziękowania duchom i bóstwom na początku żniw oraz w celu przebłagania bogów, żeby nie było szkód w uprawach i ulewnych deszczy.

W północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych, jest to często czas jagodowych zbiorów.

Wiccanie używają nazwy "Lughnasadh" lub "Lammas". Jest to jeden z ośmiu corocznych "Sabatów" Kole Roku , po środku lata i przed Mabon. Jest postrzegany jako jeden z dwóch najbardziej pomyślnych czasów dla handfasting , drugi jest w Beltane. Niektórzy Wiccanie z tej okazji pieką "boga kukurydzy" który jest w ziarnach i chlebie, a następnie symbolicznie poświęcają jedzenie, odprawiając stosowne rytuały.

W naszych czasach są to po prostu Dożynki. Podobnie było i jest w innych kulturach.

We wszystkich kulturach w tym czasie ogromne znaczenie odgrywają ziarna zbóż i kukurydzy i najważniejszy własnoręcznie upieczony chleb.


Re: 1 sierpnia Lammas.Co to jest i jak świętować. - Rossi - 30.07.2014

Zapewnij sobie sprawiedliwość
Czas świętowania plonów i nagrody, pośrednio związany jest też ze sprawiedliwością i praworządnością. Dawni Celtowie tego dnia podpisywali umowy i zawierali kontrakty małżeńskie. Dlatego jeśli ktoś cię skrzywdził lub musisz dochodzić sprawiedliwości w sądzie czy urzędzie, zapal tego dnia brązową albo zieloną świecę w intencji zgody i równowagi. Popatrz na jej płomień i postaraj się pozbyć chęci zemsty lub negatywnych emocji.

Jeśli źle ci się wiedzie i uważasz, że wcale nie masz za co dziękować, wykorzystaj moc Lammas, aby dodać sobie pozytywnej energii. Zapal złotą świecę, usiądź spokojnie i spróbuj znaleźć choć jedną rzecz, która ci się w tym roku udała lub wskaż cechę swojego charakteru, z której czujesz się zadowolony, a szybko poczujesz, że znów masz siłę do życia.

Magiczna uczta


Obchody sabatu polegają na zorganizowaniu uroczystego posiłku dla rodziny i przyjaciół. Podaj na stół potrawy zrobione ze składników, jakie rosną w twojej okolicy, a także kukurydzę, miód, orzechy i jabłka jako symbole obfitości.

Odpowiednie na sabat:

● Kadzidła: róża i drzewo sandałowe. Pal je po południu i gdy zachodzi Słońce.
● Kolor zastawy i obrusa: żółty. Przystrój stół kłosami zboża, które symbolizują Lammas.
● Świece: żółte, złote, pomarańczowe, zielone, brązowe. Możesz palić je cały dzień, aby w domu panowała dobra energia.
● Kamienie: awenturyn, cytryn, bursztyn, tego dnia noś je na sobie, aby przyciągnąć szczęście i powodzenie.
● Kwiaty: słoneczniki, nagietki, żółte dalie, aksamitki. W sabat Lammas układa się kwiaty w ozdobny, magiczny wianek. W środku wianka połóż kawałek chleba. Po zakończeniu sabatowej kolacji pozostaw chleb i kwiaty na stole w prezencie dla astralnych opiekunów domu.

Nagietki na sen

Nagietek to kwiat, którego energia idealnie pasuje do Lammas. Tego dnia ozdób nim dom, a potem wysusz jego płatki. Rozsyp ich trochę pod łóżkiem swoim i domowników, aby zapewnić wszystkim zdrowe sny bez koszmarów.

Ziarna szczęścia
Zrób tego dnia talizman, który przyciągnie dobrobyt na cały nadchodzący rok. Potrzebujesz garść ziaren słonecznika. Postaw je w miseczce na stole podczas lammasowej kolacji. Wieczorem włóż je do małego woreczka, zawiąż zieloną wstążką, przesuń trzy razy w lewo nad płomieniem żółtej świecy i powiedz: „Niech dobro, zdrowie i powodzenie zawsze przy mnie będą”. Zostaw woreczek na noc na stole lub parapecie okiennym, aby ziarna przeniknęły energią sabatu. Potem schowaj je w kuchni, aby przez resztę roku przyciągały do domu szczęście. Gdy będziesz potrzebować wsparcia lub pomocy, wyjmij z woreczka kilka ziaren i prawą ręką rzuć przed siebie, mówiąc: Lammasowe ziarno wyda dobre plony, przybywa do mnie to, czego potrzebuję najbardziej i niczego mi nie brakuje.

źródło - <!-- m --><a class="postlink" target="_blank" href="http://www.astromagia.pl/magia-i-rytualy/wicci-sabaty/8283-sabat-lammas">http://www.astromagia.pl/magia-i-rytual ... bat-lammas</a><!-- m -->


Re: 1 sierpnia Lammas.Co to jest i jak świętować. - Elzbieta - 31.07.2014

Rytuały z czasopism są mamieniem ludzi. Prawdziwy rytuał powinien być jednocześnie połączony z odpowiednią modlitwą do wybranych bogów.
Bez niej jest tylko działaniem na podświadomość i niczym więcej.
Tego typu święta, to pogańskie święta i rytuały. Jeżeli jesteś wierząca - katoliczka, powinny Ci wystarczyć modlitwy katolickie.U nas Lammas obchodzimy jako dożynki.

Przykład jednej z modlitw. W oryginale i tłumaczona przez google;

Prayer for the Warrior Soul

The warrior soul, fighting in spirit,
follows a code of honor and wisdom.
Strength is found not in the arms,
not in the knife, the gun or the sword,
but in the mind and soul.
I call upon the warriors of the past,
those who would stand up and fight,
those who would do what is needed,
those who would make sacrifices on behalf of others,
those who would die that others may live.
I call upon them this night,
to give me strength of heart, soul and spirit.

Modlitwa do Duszy Wojownika

Dusza wojownika, walcząc w duchu,
Wynika kodeks honoru i mądrości.
Siła nie jest się w ramionach,
nie w nóż, pistolet lub miecz,
ale w umyśle i duszy.
Wzywam wojowników z przeszłości,
tych, którzy chcieliby wstać i walczyć,
tych, którzy będą robić to, co jest potrzebne,
tych, którzy poświęceń na rzecz innych,
tych, którzy umierają, aby inni mogli żyć.
Wzywam ich tej nocy,
dać mi siłę serca, duszy i ducha.
Modlitwa do Duszy Wojownika

Dusza wojownika, walkę ducha,
następuje kodeks honoru i mądrości.
Siła znajduje się nie w rękach,
nie w nóż , pistolet lub miecz,
ale w umyśle i duszy.
Wzywam wojowników z przeszłości ,
tych, którzy chcieliby wstać i walczyć,
którzy będą robić to, co jest potrzebne,
tych, którzy poświęceń na rzecz innych,
tych, którzy umierają, aby inni mogli żyć.
Wzywam nich ta noc,
aby dać mi siłę serca, dusza i duch.

[Obrazek: Initiation.jpg]

Różne grupy mają różne pogańskie praktyki i rytuały.

Można i w ten sposób pobawić się jak ktoś lubi *);

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=cONitfG5qCU[/youtube]