Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne
W co w kogo wierzą ezoterycy - Wersja do druku

+- Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne (https://www.forumezo.pl)
+-- Dział: STANY NASZEGO UMYSŁU (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=75)
+--- Dział: Rozwój duchowy (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=77)
+--- Wątek: W co w kogo wierzą ezoterycy (/showthread.php?tid=8411)

Strony: 1 2 3 4


Re: W co w kogo wierzą ezoterycy - katarsis - 23.04.2014

Szacunek do przodków jest bardzo porządany bez względu czy wyznawali katolicyzm, czy cokolwiek innego. Poganie jak wiadomo uprawiali wielobóstwo (to tak w wielkim uproszczeniu), jednak ich tradycje są do dzisiaj szanowane, wielu ludzi się do nich odwołuje i nawet modny się zrobił powrót do tych tradycji. Wynika to chyba jednak z zainteresowania historią naszych przodków.
Poza tym nie mieszajmy do tych rozważań kleru, czy innych "szefów" z pozostałych religii. Nie mówiłam o papieżu, czy imamie, tylko o religii jako takiej, bez nakazów i praw kościelnych. Dlaczego muszę zgłębiac wiedzę o religiach jeśli nie czuję takiej potrzeby? Czy aby móc dyskutowac o rozwoju duchowym muszę wiedziec wszystko nt religii? Może na obecnym etapie nie jest mi ta wiedza niezbędna?
Moim skromnym zdaniem nie należy nikomu niczego narzucac, twierdząc, że nic nie wie jeśli nie zgłębia "tajemnic" różnych religii. Szacunek tak, dla przodków, dla rodziców, generalnie dla ludzi, zwierząt i świata jako całości, ale w myśl zasady : żyj i daj życ innym, bo każdy ma prawo do własnej drogi, własnych sposobów szukania madrości, prawdy i spokoju.
Nie narzucajmy nikomu swoich poglądów, tylko dlatego, że my tak aktualnie uwazamy i wydaje nam się, że tylko nasza droga jest dobra. Nawet jesli nie podoba nam sie, że ktoś nie ma szacunku do przodków, religii, historii etc, to oznacza to tylko tyle, ze sami musimy się jeszcze sporo nauczyc.
To chyba proste jest, bo człowiek uczy się cale zycie, czy tego chce, czy nie.
A na marginesie, to mam takie wrażenie, ze chyba się nie rozumiemy, bo ja mówię o czymś zupełnie innym..., a Ty upierasz się przy studiowaniu religii. Jesli jest Ci to potrzebne, to nikt nie jest w stanie Cię od tego odwieźc, ani zmienic Twoich teorii. Tylko blagam, nie mów nikomu, ze jesli on nie studiuje religii i niewiele o nich wie, to jest mniej światly niż ktoś, kto takie studia czyni, bo może ma mniejszą wiedzę o religiach, ale większą o zyciu i bliżej mu do oświecenia niż np.Tobie, czy innemu teologowi.
Pozdrawiam Smile.


Re: W co w kogo wierzą ezoterycy - Elżbieta - 23.04.2014

Jak zwykle i jak wszędzie, dyskusje na temat wiary kończą się kłótnią. Mówimy o różnych rzeczach i nie na temat.
Ktoś kiedyś napisał - każdy ma swój czas przebudzenia. U jednych będą to młode lata u innych później a u pozostałych - wcale i też dobrze. Bo każdy może wierzyć jak chce i w kogo chce i nikt nie ma prawa krytykować czy kpić z tego.Każdy sposób jest dobry jeżeli dzięki niemu stajemy się lepsi, bo chyba o to chodzi w rozwoju duchowym.
Ludzie którzy kpią z ezoteryków i ich wiary w Wielkie COŚ, zarzucają ezoterykom brak podstaw i oparcia swoich poglądów w konkretnym systemie; Biblii czy Wedach. Podobno bierzemy z każdego systemu to, co nam wygodne i dopisujemy do tego swojego Boga.
Śmiem twierdzić, że ezoterycy w większości wyrośli z Chrześcijaństwa i co za tym idzie z KRK. Z wiekiem dochodzą do wniosku, że nauki kościoła, kleru, nie odpowiadają im w wyniku czego szukają alternatywnej drogi.


Re: W co w kogo wierzą ezoterycy - katarsis - 23.04.2014

OOO Smile! TRAFIONE W DYCHĘ!


Re: W co w kogo wierzą ezoterycy - Elżbieta - 23.04.2014

Jak rozumiem, Ty nadal wierzysz w Boga Chrześcijańskiego, odrzucasz jedynie nauki kościoła. No dobrze, a dlaczego nie Buddyzm. Wszak to w Buddyzmie jest mowa o reinkarnacji w którą wierzy większość ezoteryków.


Re: W co w kogo wierzą ezoterycy - katarsis - 23.04.2014

Elie napisał(a):Jak rozumiem, Ty nadal wierzysz w Boga Chrześcijańskiego, odrzucasz jedynie nauki kościoła. No dobrze, a dlaczego nie Buddyzm. Wszak to w Buddyzmie jest mowa o reinkarnacji w którą wierzy większość ezoteryków.

Kogo pytasz Elunia?


Re: W co w kogo wierzą ezoterycy - Kinga8 - 28.04.2014

Jak sądzę ezoterycy nadal wierzą w Boga prezentowanego w Biblii odrzucając nauki kościoła.


Re: W co w kogo wierzą ezoterycy - SeedCake - 28.04.2014

Elie napisał(a):Jak rozumiem, Ty nadal wierzysz w Boga Chrześcijańskiego, odrzucasz jedynie nauki kościoła. No dobrze, a dlaczego nie Buddyzm. Wszak to w Buddyzmie jest mowa o reinkarnacji w którą wierzy większość ezoteryków.

Reinkarnacja jest obecna w mistycyzmie chrześcijańskim, czy szeroko pojętym pogaństwie europejskim. Wędrówka dusz występuję w większości systemów religijnych i filozoficznych.

Cytat:Ludzie którzy kpią z ezoteryków i ich wiary w Wielkie COŚ, zarzucają ezoterykom brak podstaw i oparcia swoich poglądów w konkretnym systemie; Biblii czy Wedach. Podobno bierzemy z każdego systemu to, co nam wygodne i dopisujemy do tego swojego Boga.

A jako, że jestem osoba wredna, to dodam swoje trzy grosze Wink Tu wcale nie chodzi o to, że nie opierają poglądów w konkretnych systemach. Tu chodzi o to, że nie wiedzą skąd biorą swoje przekonania, twierdząc, że są w jakikolwiek sposób oryginalne. Szafują słówkami, których głębszych znaczeń nie znają, odrzucają religię, chociaż nawet aparat pojęciowy jakim się posługują jest częścią religijności kogoś na świecie. W każdym razie, to jest mój główny zarzut. W sprawach duchowych trzeba podchodzić z pełną świadomością i pokorą. Przepraszam, jeżeli zrobiłam się zbyt emocjonalna, niepotrzebnie, ale tyle się już naczytałam zniekształceń na temat bardzo mi bliskich rzeczy, że aż płakać się chce (tak odnośnie wcześniejsze dyskusji).

Dlatego też z miłością do każdego, oraz szczególnie dla Katarsis heart


Re: W co w kogo wierzą ezoterycy - katarsis - 30.04.2014

"...ale tyle się już naczytałam zniekształceń na temat bardzo mi bliskich rzeczy, że aż płakać się chce (tak odnośnie wcześniejsze dyskusji)."

Każdemu co innego jest bliskie, co nie znaczy, ze ktoś ma, czy nie ma racji. Generalnie chodzi chyba o to, żeby myślec, zgłębiac i szukac własnej drogi, najlepszej dla siebie, nie robiąc krzywdy nikomu kto myśli inaczej. Każdy myślący człowiek dochodzi do tych samych co inni wniosków, własną drogą. I tyleSmile.
Pozdrawiam serdecznie heart


Re: W co w kogo wierzą ezoterycy - scorek - 12.11.2014

Cytat:Tu chodzi o to, że nie wiedzą skąd biorą swoje przekonania, twierdząc, że są w jakikolwiek sposób oryginalne. Szafują słówkami, których głębszych znaczeń nie znają, odrzucają religię, chociaż nawet aparat pojęciowy jakim się posługują jest częścią religijności kogoś na świecie. W każdym razie, to jest mój główny zarzut. W sprawach duchowych trzeba podchodzić z pełną świadomością i pokorą.

Zgadzam się po całej linii. Nie można wierzyć w wielkie coś. Wiarę należy poprzeć systemem i wynikającymi z niego argumentami. W przeciwnym razie do kogo się modlimy i kto odpowie.
Świat duchowy jest ogromny i rozległy.Wchodząc w niego jesteśmy gośćmi, musimy wiedzieć do których drzwi pukamy.


Re: W co w kogo wierzą ezoterycy - Bjarkan - 17.11.2014

Z moich obserwacji to najczęściej wierzą w katolickiego Boga ale uważają że w momencie kiedy np. wróżą ich Bóg jest zajęty czymś innym i tego nie widzi albo w swej przeogromnej dobroci im to odpuści. Czasami to działanie w myśl -> Panu Bogu świeczkę a diabłu ogarek.

Nerwowo reagują na stwierdzenie że w Biblii wyraźnie jest napisane że wszelkie wróżby i magia są zakazane bo to jest tzw wchodzenie w kompetencje Boga i i zaglądanie mu przez ramię (co tam ludziom szykuje).
Ezoterycy wierzą też w ezoteryczne anioły, ezoteryczne bo dobre i kochane, które ciągle pomagają ludziom. Nie za bardzo chcą pamiętać jaka naprawdę była i nadal jest rola Aniołów w religii (o czym można się dowiedzieć czytając Stary Testament). Ogólnie to większość faktów religijnych jest wypierana ze świadomości i zastępowana wiarą w coś nieokreślonego - bardzo ezoterycznego w swoim przekazie. A także zastępowana wiarą w same przepowiednie, we wróżki i we wróżbitów.

Jest to funkcjonowanie w odrealnionym świecie, balansowanie na granicy wiary i fantazji, gdzie najczęściej religia zostaje zastąpiona przez tzw rozwój duchowy nie mający nic wspólnego z wiarą, albo zastępowana przez wyznawany i stosowany system magiczny będący "sposobem na życie".
Ale to ich życie i mają do tego prawo. Każdy sam ze sobą powinien pogadać czy to co robi jest w porządku wobec zasad jego wiary i w co tak naprawdę wierzy.