Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne
Zwyczaje i wróżby w sylwestrowy wieczór - Wersja do druku

+- Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne (https://www.forumezo.pl)
+-- Dział: MAGIA CZAROSTWO (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=47)
+--- Dział: Tradycja i Obyczaje - Magia Nie Tylko Ludowa (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=228)
+---- Dział: Przesądy zabobony czy magia (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=230)
+---- Wątek: Zwyczaje i wróżby w sylwestrowy wieczór (/showthread.php?tid=7888)

Strony: 1 2


Zwyczaje i wróżby w sylwestrowy wieczór - Ankol18 - 29.12.2013

Sylwestrową noc, ostatnią w roku, tradycyjnie żegna się hucznie na balach i prywatkach. Potocznie mówi się, że "jaki sylwester, taki cały rok". Z tą wyjątkową nocą związanych jest wiele zwyczajów i przesądów.

Jeden z nich mówi, że należy pozbyć się starych problemów, aby nie wchodzić z nimi w nowy rok. Jeśli chcemy się uwolnić od przykrych wspomnień, w sylwestrową noc warto spisać zmartwienia na czerwonym papierze, żeby później móc je spalić. Może to być również kosmyk włosów, bilecik, albo list miłosny. Noworoczny płomień unicestwi raz na zawsze pamiątki po niemiłych wspomnieniach.

Wszelkie długi i pożyczki najlepiej uregulować jeszcze przed sylwestrem, żeby nie wchodzić w nowy rok z długami i w najbliższej przyszłości nie stać się ofiarami niesłownych dłużników. Żeby nie cierpieć na brak pieniędzy, 31 grudnia do portfela warto włożyć łuski z wigilijnego karpia.

Pewien przesąd mówi też, że warto w dzień przełomu włożyć na siebie nową bieliznę, koniecznie z metką, a tego dnia szczególnie zadbać o piękny wygląd. Wróży to powodzenie u płci przeciwnej w następnych miesiącach.

W ten dzień zdecydowanie nie wolno sprzątać, bo "wymiata się" szczęście z domu. Gospodynie dawniej dbały, aby spiżarnia nie straszyła pustkami; to odganiało biedę w następnym roku.

Pomyślność przynosi nakręcenie zegarów tuż po północy. Kiedy zegar wybije północ, wówczas najstarsza osoba w rodzinie powinna szeroko otworzyć okno lub drzwi; w ten sposób zaprosi do środka Nowy Rok i życzliwe domowi duchy, a to co stare szybko opuści cztery ściany.

Rozwiedzione kobiety i panny, które chcą dowiedzieć się, jakie będzie imię ich przyszłego wybranka, po północy powinny pilnie nasłuchiwać prowadzonych dookoła rozmów. Pierwsze męskie imię, które usłyszą będzie prawdopodobnie imieniem przyszłego męża.

Kolejny sposób na poznanie przyszłości to wróżba z bąbelkami w kieliszku z szampanem. Duże bąbelki, chaotycznie poruszające się w kieliszku zapowiadają rok przemian, wypadków i romansów. Eleganckie, drobne i unoszące się równymi łańcuszkami do góry, zwiastują zdrowie oraz pogodne dni w życiu rodzinnym. Jeśli łańcuszki krzyżują się, to nie należy szastać pieniędzmi i przede wszystkim zadbać o zdrowie.

Ponieważ w sylwestrową noc również gwiazdy zapowiadają przyszłość, warto zwrócić uwagę, co dostrzeżemy na nocnym niebie. Jasne i piękne gwiazdy, a rankiem nad horyzontem promienne słońce na bezchmurnym niebie, wróżą bardzo pomyślny rok.

Warto poznać polskie tradycje i zwyczaje sylwestrowe, bo dzięki nim zabawa może być ciekawsza i bardziej tajemnicza niż zwykle. Wszelkie wróżby potraktujmy jednak z przymrużeniem oka, a jeśli się sprawdzą, to tym większa i milsza będzie niespodzianka.

Nowy Rok oraz zabawa sylwestrowa rozpoczynają okres karnawału - i czas hucznych zabaw tanecznych.

:hipnoza:

SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!!!!! :buziak:


Re: Zwyczaje i wróżby w sylwestrowy wieczór - Ankol18 - 30.12.2013

A tu coś jeszcze z innego forum :usmiech:

Przesądy sylwestrowe :wink:
Jak to w życiu bywa, przesądów na każdą okazję jest wiele ;P a że Sylwester tuż tuż oto kilka z nich:

-By zapewnić sobie dostatek i pieniądze należy w noc sylwestrową mieć przy sobie gotówkę i łuskę karpia ze stołu wigilijnego.

-W starym roku powinniśmy spłacić wszystkie długi i pooddawać pożyczone rzeczy, by nie wchodzić z zaległościami w Nowy Rok.

-31 grudnia nie należy sprzątać, bo można pozbyć się szczęścia z domu.

-Aby pozbyć się złych wspomnień, trzeba spisać je na czerwonej kartce i spalić w noc sylwestrową – wspomnienia złe nie wrócą.

-Po północy spójrz w niebo – ładne gwiazdy wróżą wspaniały rok

-Jeśli jesteś panną, uważnie słuchaj rozmów wokół siebie. Imię męskie, które usłyszysz jako pierwsze po północy, będzie imieniem twojego przyszłego męża.

-Jak spędzisz ten wieczór, taki będziesz mieć cały rok.

-Pomyślność przynosi nakręcenie zegarów tuż po północy. Kiedy zegar wybije północ, wówczas najstarsza osoba w rodzinie powinna szeroko otworzyć okno lub drzwi – w ten sposób zaprosi do środka Nowy Rok i -życzliwe domowi duchy, a to co stare szybko opuści cztery ściany.

-Jeśli zależy ci na szczęściu w miłości, w dniu Sylwestra koniecznie załóż nową bieliznę, która zapewni powodzenie u płci przeciwnej.

-Tradycyjne potrawy noworoczne mają również zapewnić szczęście świętującym. Uważa się, że pięknie przybrany stół i naczynia o okrągłym kształcie przynoszą szczęście, gdyż symbolizuje zamknięcie, zakończenie rocznego cyklu.

-Danie przynoszące szczęście to kapusta spożywana w Nowy Rok.

tekst:Małgorzata Lejman


Re: Zwyczaje i wróżby w sylwestrowy wieczór - Esencja - 30.12.2013

Fajne przesady.. O mamo, ale mnie dzisiaj wobec tego sprzatania czeka Big Grin a juz mialam zaplanowane to na jutro... i koniecznie nagotuje gar kapuchy, uwielbiam ja Smile mniam! Smile


Re: Zwyczaje i wróżby w sylwestrowy wieczór - Elżbieta - 30.12.2013

UWAGA - OSTRZEGAM

W nowym roku nie pozwólcie;
1 - żeby to kobieta jako pierwsza złożyła Wam życzenia
2 - żadnej kobiety nie wpuszczajcie do domu pierwszej, za żadne skarby - baba w nowym roku pierwsza przekroczy próg Waszego domu ; murowany pech na cały rok :evil:


Re: Zwyczaje i wróżby w sylwestrowy wieczór - Ankol18 - 30.12.2013

HAHAHA :lol: Niby przesądy ale ja powiem że troche tych przesądów w tym roku mi się sprawdziło m.in.:
* byłam w Sylwestra na udanej imprezie w klubie i cały rok miałam udane imprezy, nie było praktycznie soboty żebym w domu siedziała :wink:
* miałam przy sobie pieniądze i w tym roku pieniędzy mi nie zabrakło
* i nowa bielizna też spełniła zadanie, powodzenie było u płci przeciwnej Big Grin


Cytat:i koniecznie nagotuje gar kapuchy, uwielbiam ja Smile mniam! Smile
Esencja możesz jeść i jeść ile wlezie, tylko tak żeby Ci brzuszek nie pękł ;P to będziesz miała duuużo duuużo szczęścia :lol: :mrgreen:


Re: Zwyczaje i wróżby w sylwestrowy wieczór - Elżbieta - 30.12.2013

Może być bigos ? ei24slina


Re: Zwyczaje i wróżby w sylwestrowy wieczór - Ankol18 - 30.12.2013

Cytat:Może być bigos ? ei24slina
Może może :wink: tylko tak na śniadanie, obiad i kolacje, żeby była pewność na 100% że podziała hehe :lol: :lol:


Re: Zwyczaje i wróżby w sylwestrowy wieczór - Venison - 30.12.2013

Ellie napisał(a):UWAGA - OSTRZEGAM

W nowym roku nie pozwólcie;
1 - żeby to kobieta jako pierwsza złożyła Wam życzenia
2 - żadnej kobiety nie wpuszczajcie do domu pierwszej, za żadne skarby - baba w nowym roku pierwsza przekroczy próg Waszego domu ; murowany pech na cały rok :evil:

Hmmm słyszałem coś podobnego, ale dotyczyło to wigilii, a nie nowego roku - trzeba będzie sprawdzić doświadczalnie Big Grin


Re: Zwyczaje i wróżby w sylwestrowy wieczór - Esencja - 31.12.2013

Venison napisał(a):
Ellie napisał(a):UWAGA - OSTRZEGAM

W nowym roku nie pozwólcie;
1 - żeby to kobieta jako pierwsza złożyła Wam życzenia
2 - żadnej kobiety nie wpuszczajcie do domu pierwszej, za żadne skarby - baba w nowym roku pierwsza przekroczy próg Waszego domu ; murowany pech na cały rok :evil:

Hmmm słyszałem coś podobnego, ale dotyczyło to wigilii, a nie nowego roku - trzeba będzie sprawdzić doświadczalnie Big Grin

Mnie dzisiaj odwiedzil jako pierwszy pan kurier z zyczeniami nowego roku, zaspana odebralam paczke, on nie sprawdzil mojego nazwiska, nic, bo to tak szybko wepchnal mi w reke pake i dostalam czyjas... malo tego po nadawcy doszlam, ze musi byc ze sprzetem artystycznym Big Grin czyli jakby wyslana typowo pode mnie Wink teraz szukam jakiegos telefonu do tej sieci kurierskiej, ale nic znalezc nie moge... Tez czekam na paczke, ale nie wiem czy przez ta siec byla wysylana, bo troche tak jakby za szybko przyszla... Najwyzej przejde sie z papcia, bo po nazwisku doszlam, ze to jakis okoliczny artysta, fajne obrazy nawet maluje Wink To chyba jakis dobry znak Wink
Cytat:
Cytat:i koniecznie nagotuje gar kapuchy, uwielbiam ja Smile mniam! Smile
Esencja możesz jeść i jeść ile wlezie, tylko tak żeby Ci brzuszek nie pękł ;P to będziesz miała duuużo duuużo szczęścia :lol: :mrgreen:
Nie peknie, nie peknie Tongue dzisiaj do wpol drugiej gotowal gar kapuchy z grzybami w miedzyczasie sprzatajac dom Tongue coby w Nowy Rok nie musiec sprzatac i kapucha sie objadac Tongue Malo tego, zaraz wstawiam sobie troche bigosu, a co! ;P


Re: Zwyczaje i wróżby w sylwestrowy wieczór - Elżbieta - 31.12.2013

Cytat:Mnie dzisiaj odwiedzil jako pierwszy pan kurier z zyczeniami nowego roku

To się nie liczy. Liczą się pierwsze życzenia po północy, czyli pierwsze sekundy Nowego 2014 Roku.