Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne
Neopogaństwo - Wersja do druku

+- Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne (https://www.forumezo.pl)
+-- Dział: MAGIA CZAROSTWO (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=47)
+--- Dział: Czarostwo, Wicca, Szamanizm (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=179)
+---- Dział: Wicca (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=181)
+---- Wątek: Neopogaństwo (/showthread.php?tid=7034)

Strony: 1 2


Neopogaństwo - Elżbieta - 06.08.2013

Neopogaństwo czyli religie Wschodu. W skład Neopogaństwa wchodzą; Buddyzm, Hinduizm, Teoizm. Itd. Jednak wszystkie te religie mają ze sobą niewiele wspólnego.
Podstawą wierzeń religii neopogańskich są wierzenia w bogów, symboli i praktyk i innych elementów antycznej religii np. Rzymu, Grecji, czy Egiptu.
I tak np. Wicca sięga do korzeni ery przed - celtyckiej w Europie.
Asatru należą do czcicieli antycznej, przed - chrześcijańskiej religii Nordów a Druidzi bazują na praktykach Celtów.


Re: Neopogaństwo - Avalo - 06.08.2013

Elza. napisał(a):Neopogaństwo, czyli religie Wschodu.
Nie wydaje mi się, aby można było tak powiedzieć. Neopogaństwo to te wyznania, które wyrosły na dawnych lokalnych wierzeniach, w zasadzie politeistyczne. Hinduizm, buddyzm i taoizm nie bardzo tu przystają. Ze wschodu to raczej by można było mówić np. o tybetańskiej szkole Bon. A sporo przykładów wierzeń (neo)pogańskich mamy na własnym podwórku, choćby wierzenia słowiańskie.

Chyba, że mówimy o pogaństwie traktowanym, jako 'każda wiara, oprócz naszej', to wtedy zależy kto mówi Wink


Re: Neopogaństwo - Elżbieta - 06.08.2013

Czym się różni pogaństwo od neo- pogaństwa ?


Re: Neopogaństwo - Avalo - 07.08.2013

Pogaństwo są to dawne wierzenia, które przestały funkcjonować, albo też trwają do dziś. Zaś neopogaństwo są to te wierzenia, które przez dłuższy okres czasu zostały zapomniane, a teraz przeżywają renaissance (np. Asatru), bądź takie, które powstały w obecnych czasach.


Re: Neopogaństwo - Elżbieta - 27.10.2013

Cytat:No chyba, że Twoim zdaniem linia hinduizmu została przerwana i współcześni wyznawcy próbują ja odtworzyć w pewnej formie, bardziej pasującej współcześnie ;p Wtedy nie ma o czym w ogóle rozmawiać. Zapomnijmy o mojej uwadze ;p
Nie znam się na Hinduizmie, tym bardziej nie wiem o co chodzi współczesnym wyznawcom.
Mogę się domyślać, że zmieniają zasady na swoją modłę, a to chyba nie jest w porządku. Można modyfikowć religię ?


Re: Neopogaństwo - Avalo - 27.10.2013

Nie musisz się znać Smile Wiemy wszyscy, że:
a) hinduizm nie powstał w naszych czasach, ani że
b) hinduizm nie miał dłuuuuuugiej przerwy w byciu wyznawanym, więc nie musiał być wskrzeszany po wielu latach zapomnienia.
Tak więc nijak hinduizm nie pasuje do neopogaństwa Smile W sumie neopogan mamy całkiem sporo w Europie - powraca się do wyznań Germanów, Słowian, czy ludów skandynawskich.


Re: Neopogaństwo - SeedCake - 22.04.2014

Elie napisał(a):
Cytat:No chyba, że Twoim zdaniem linia hinduizmu została przerwana i współcześni wyznawcy próbują ja odtworzyć w pewnej formie, bardziej pasującej współcześnie ;p Wtedy nie ma o czym w ogóle rozmawiać. Zapomnijmy o mojej uwadze ;p
Nie znam się na Hinduizmie, tym bardziej nie wiem o co chodzi współczesnym wyznawcom.
Mogę się domyślać, że zmieniają zasady na swoją modłę, a to chyba nie jest w porządku. Można modyfikowć religię ?

W "hinduizmie" tak jest. Jak było w innym wątku, to nazwa zbiorcza dla wielu różnych wyznań, które wraz z buddyzmem wygodniej nazywać religiami dharmicznymi ze względu na obecną ideę dharmy.

I jeszcze neopogaństwo trzeba podzielić na takie, które zajmuje się rekonstrukcją dawnych wierzeń, aby praktyka jak najbardziej wyglądała jak w czasach pierwszych wyznawców. Większość jednak preferuje modele bardziej eklektyczne z praktykami pochodzącymi nawet z innych wyznań.

No i znowu odkopuję stare tematy :mrgreen:


Re: Neopogaństwo - Nefrette - 22.04.2014

Podobnie jak z Wicca; jest neopogańską religią czarownic która wywodzi się z Wielkiej Brytanii tam były jej początki potem się rozprzestrzeniła na Stany Zjednoczone gdzie jest największa ilość jej wyznawców, w Polsce jak i w niektórych krajach Europejskich jest ona od niedawna. Wicca nie jest starą religią jest to stosunkowo nowa religia lecz korzeniami sięga bardzo daleko, jest wiele odłamów Wicca, od jakiegoś czasu nowością jest Elektyczne Wicca.


Re: Neopogaństwo - SeedCake - 22.04.2014

Nefrette napisał(a):Podobnie jak z Wicca; jest neopogańską religią czarownic która wywodzi się z Wielkiej Brytanii tam były jej początki potem się rozprzestrzeniła na Stany Zjednoczone gdzie jest największa ilość jej wyznawców, w Polsce jak i w niektórych krajach Europejskich jest ona od niedawna. Wicca nie jest starą religią jest to stosunkowo nowa religia lecz korzeniami sięga bardzo daleko, jest wiele odłamów Wicca, od jakiegoś czasu nowością jest Elektryczne Wicca.

A nie eklektyczne? :0vishenka:


Re: Neopogaństwo - Scorus - 23.04.2014

Cytat:I jeszcze neopogaństwo trzeba podzielić na takie, które zajmuje się rekonstrukcją dawnych wierzeń, aby praktyka jak najbardziej wyglądała jak w czasach pierwszych wyznawców. Większość jednak preferuje modele bardziej eklektyczne z praktykami pochodzącymi nawet z innych wyznań.

Neopogaństwo zwykło się dzielić na rekonstrukcjonizm i tzw. Earth Religion. Do tej drugiej grupy wrzuca się najczęściej to co nie jest rekonstrukcjonizmem. Sama nazwa jest zresztą problematyczna, niektórzy uważają się za pogan i twierdzą, że przedrostek neo- jest tu zupełnie niepotrzebny.

Cytat:Wicca nie jest starą religią jest to stosunkowo nowa religia lecz korzeniami sięga bardzo daleko, jest wiele odłamów Wicca, od jakiegoś czasu nowością jest Elektyczne Wicca.

Wicca eklektyczne, które de facto wicca nie jest i nie powinno się tak nazywać nie jest wcale taką nowością. Pojawiło się niedługo po tym jak wicca stała się bardziej publiczna. Impuls dla jej rozwoju dał tak naprawdę Buckland, który w latach 60tych zaniósł wicca do USA dając początek linii Long Island.

Odłamy są de facto dwa lub trzy - wszystko zależy czy uznamy tradycję mieszaną za odrębną od dwóch pozostałych.