Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne
Książki i filmy o Wicca - Wersja do druku

+- Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne (https://www.forumezo.pl)
+-- Dział: MAGIA CZAROSTWO (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=47)
+--- Dział: Czarostwo, Wicca, Szamanizm (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=179)
+---- Dział: Wicca (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=181)
+---- Wątek: Książki i filmy o Wicca (/showthread.php?tid=6888)

Strony: 1 2 3


Książki i filmy o Wicca - Elżbieta - 06.10.2015

Cytat:Jak sam autor pisze, starał się wybrać przypadki kontrowersyjne i dziwaczne
, czyli to bardziej zbiór ciekawostek, niż rzetelna lektura o czarownicach w ujęciu kulturowym czy historycznym. Nie zrozumcie mnie źle - ja jej nie czytałam, a takie ciekawostki sama uwielbiam, więc pewnie by mi się spodobała, ale nie wrzucajmy wszystkiego do jednego wora, bo zaraz w naszej kolekcji wyląduje "Harry Potter".

Książka zawiera dwa rozdziały poświęcone czarostwu - czarownicom ogólnie. I nie jest lekturą z półki Harry Pottera, a jedną z wielu lektur obowiązujących bodajże na etnologii - tu mogę się mylić.


Cytat:Natomiast ja generalnie radzę, jeśli macie możliwość, w ogóle czytać strony inicjowanych wiccan, kiedy takie prowadzą - każdy z nas, zależnie od tradycji, linii i kowenu z którego pochodzi, a także przez to, że jesteśmy innymi osobami po prostu, ma inną perspektywę. Jeśli natomiast macie wątpliwości, czy osoba, z którą nacie do czynienia jest wiccaninem czy też nie - najprościej jakoś taktownie zapytać ją o inicjację. W razie problemów dajcie znać na priv - będziemy weryfikować co i jak.


Na tym forum piszemy o Wicca orientacyjnie. Wiadomo, zainteresowani poważnie Wicca pójdą na Wasze forum czy po prostu pojadą na zjazd.
Piszemy bardziej w stylu żeby wiedzieć "w którym kościele biją dzwony " :mrgreen:


Książki i filmy o Wicca - Sheila - 07.10.2015

Cytat:Książka zawiera dwa rozdziały poświęcone czarostwu - czarownicom, ogólnie. I nie jest lekturą z półki Harry Pottera, a jedną z wielu lektur obowiązujących bodajże na etnologii - tu mogę się mylić.
Nie chodzi mi o tę samą półkę. Chodzi mi o to, że było pytanie o książki o Wicca, a pojawiła się książka niezwiązana z tematem, bo tu i tu czarownice... w "Czarnoksiężniku z krainy Oz" też były czarownice.
Tę etnologię trzeba by było zweryfikować, zwłaszcza, że już była mowa o tym, że autor celuje głównie w ciekawostki. No chyba, że jako punkt wyjścia przez bibliografię do konkretnych opracowań... i tak dalej.


Książki i filmy o Wicca - Elżbieta - 07.10.2015

Pewnie masz rację. Jesteś Kapłanką w Wicca, młodą i wykształconą Kobietą. Pewne historyczne fakty są Ci znane ze szkoły, studiów.
Moim skromnym zdaniem, nie zaszkodzi jeśli ludzie mniej wyedukowani poznają również historyczne podejście do czarownic ich historii etc. Jakby nie patrzeć, Wicca ma swoje korzenie w czarownictwie ogólnym. Wprawdzie potem ewaluowała, zmieniała się, tworzyła swoją historię. Jednak podstawy, skąd to wszystko się wzięło warto poznać.
Wicca podobnie jak na przykład czarostwo podlaskie bazuje na folklorze, który trzeba znać żeby zrozumieć.

Tym bardziej, że książka nie jest zwykłym czytadłem typu harlekiny, a lekturą obowiązującą na studiach.Zapewne jakieś wartości warte poznania przedstawia.


Coraz bardziej interesuje mnie ta książka. Zrobię wszystko, żeby ją kupić i przeczytać. Zdam wtedy relację. Póki co, swoje zdanie opieram na domniemaniach.


Książki i filmy o Wicca - Sheila - 07.10.2015

Elie napisał(a):[...]Pewne historyczne fakty są Ci znane ze szkoły, studiów.[...]
Raczej fakt, że badania uczelniane i studia rzadko są oparte na "dziwacznych i kontrowersyjnych" przypadkach. Bo tak w ogóle, to z historią u mnie cienko, ja jestem biotechnologiem Wink

Myślę, że warto poznawać historię europejskiego czarostwa... jeśli się ktoś tym interesuje. Wicca ma wiele korzeni i inspiracji i nie sposób zgłębić wszystkich.

A'propos inspiracji i wracając do tematu - w ramach poszerzania horyzontów warto sobie kiedyś poczytać "Aradię - ewangelię czarownic" Lelanda. Została w Polsce wydana przez Okulturę (choć mam nadzieję, że jest w niej mniej literówek niż "Współczesne czarownictwo"), więc można poczytać po polsku. Nie jest bynajmniej o Wicca, niewiele się ma do czarostwa dzisiaj, a i w tamtych czasach opisana w niej tradycja po prostu najprawdopodobniej nie istniała. Odkładając na bok dywagacje historyczne, jak to z tymi włoskimi wiedźmami było i w co wierzył Leland, prawdopodobni Lelandowi uwierzył Gardner. "Aradia" miała stanowić jedną z inspiracji GBG i to widać. Nastrój czarownictwa, który widać potem we "Współczesnym..." jest podobny do tego w "Aradii...", mimo, że w sumie żadna z nich nie jest o dzisiejszej Wicca jako takiej. Tym niemniej dla kogoś, kto zna podstawy, w ramach zapoznania z historią i inspiracjami - mogę doradzić.


Książki i filmy o Wicca - Hera - 29.10.2015

Cytat:Myślę, że warto poznawać historię europejskiego czarostwa... jeśli się ktoś tym interesuje. Wicca ma wiele korzeni i inspiracji i nie sposób zgłębić wszystkich.

Wszystkich byłoby trudno, ale nie niemożliwe. Ja również wychodzę z założenia, że ogólne podstawy o czarownicach warto poznać. Wicca w Polsce jest stosunkowo mało znana. Wbrew pozorom ludzie na samo wspomnienie o istnieniu czarownic we współczesnym świecie robią głupawe miny. To nie Anglia gdzie Wicca ma swoje korzenie, jest znana i akceptowana.
Warto polecić chociażby stary już film " Mgły Avalonu" który daje pewne pojęcie o Wicca. Film może zainspirować do przeczytania książki o tym samym tytule. Jest w niej więcej detali których w filmie nie ma.


Książki i filmy o Wicca - Hera - 04.12.2015

O tym czego nie czytać , szkoda czasu i pieniędzy.
<!-- m --><a class="postlink" target="_blank" href="http://ziedzm.blogspot.com/2015/09/vika-drevna-religija-vestica-czesc-1.html">http://ziedzm.blogspot.com/2015/09/vika ... esc-1.html</a><!-- m -->
<!-- m --><a class="postlink" target="_blank" href="http://ziedzm.blogspot.com/2015/11/vika-drevna-religija-vestica-czesc-2.html">http://ziedzm.blogspot.com/2015/11/vika ... esc-2.html</a><!-- m -->


Książki i filmy o Wicca - Verm - 05.12.2015

Cytat:Warto polecić chociażby stary już film " Mgły Avalonu" który daje pewne pojęcie o Wicca.

Nie bardzo Smile
Pewne pojęcie o wicca dają dobre książki o wicca, a "Mgły..." nie są tego typu książką.
Bradley pisząc swoje dzieło inspirowała się między innymi wicca (co zresztą widać w podziękowaniach zawartych na końcu) i książka zawiera elementy opierające się na wicca gardneriańskim, ale zostały one ukazane tak, aby pasowały do fabuły. Osoba znająca już nieco temat na pewno je wychwyci, ale świeżak może mieć z tym problem.

Na pewno książka ma bardzo pogański klimat i wiele osób dzięki niej dowiedziało się, że istnieje coś takiego jak wicca i zaczęły szukać o co w niej konkretnie chodzi.

Podobnie jest zresztą np. z "Wickermanem" (po polsku film miał tytuł "Kult"), który miał bardzo pogański klimat, zainspirował wiele osób i jest dla pogan w jakiś sposób ważny.


Książki i filmy o Wicca - Elżbieta - 09.12.2015

Cytat:Verm
Podobnie jest zresztą np. z "Wickermanem" (po polsku film miał tytuł "Kult"), który miał bardzo pogański klimat, zainspirował wiele osób i jest dla pogan w jakiś sposób ważny.


Ważny...w czym ? W ukazaniu ciemnoty czarownic ?
Moje zdanie na temat pogańskiej społeczności pokazanej w filmie napisałam tutaj - <!-- l --><a class="postlink-local" target="_blank" href="http://forumezo.pl/the-wicker-man-t44336.html#p1003936">the-wicker-man-t44336.html#p1003936</a><!-- l -->


Książki i filmy o Wicca - Verm - 09.12.2015

Cytat:Ważny...w czym ? W ukazaniu ciemnoty czarownic ?

Film nie jest o czarownicach - pokazuje pogańską społeczność. Na pierwszy rzut oka widać, że zarówno policjant (dewota) jak i całe pogańskie społeczeństwo wyspy są bardzo mocno przerysowane. Szczególnie widać to w scenie finałowej, w której główny bohater recytuje jeden z psalmów, a mieszkańcy wioski tańczą i śpiewają patrząc na jego śmierć. Ta scena to jednocześnie tak naprawdę porażka głównego bohatera, który jest co prawda gorliwy ponad miarę, ale nie potrafi umrzeć jak na prawdziwego męczennika za wiarę przystało.

O to w tym wszystkim zresztą chodzi, żeby bardzo silnie pokazać kontrast między tymi dwiema stronami.
Obraz pogan w filmie przedstawiono z perspektywy chrześcijan - dlatego są seksualnie wyuzdani i uknuli całą intrygę, żeby spalić bohatera żywcem.

Film ma swój klimat - od samego początku widz czuje, że coś wisi w powietrzu (bo ludzie są niby mili, a ich wierzenia początkowo wyglądają na sympatyczne dziwactwo, ale mimo to ma się uczucie pewnego niepokoju), efekt potęguje bardzo klimatyczna muzyka Giovanniego.

Film można interpretować na wiele różnych sposobów, bo to tzw. film "egzystencjalny". Krytycy i widzowie uznali go zresztą za najlepszy brytyjski horror i jeden z lepszych horrorów wszech czasów, porównywali nawet do "Obywatela Kane".


Książki i filmy o Wicca - Elżbieta - 09.12.2015

Horrory raczej odbiera się wprost,jako horrory, nie doszukując się ideologicznych przerysowań. Tymczasem Ty chciałbyś w prostym człowieku znaleźć cechy bohatera. Mało kto nim jest w obliczu śmierci.
Gdyby akcja filmu zakończyła się pozytywnie, film można by uznać za przerysowanie i horror, a tak nie jest.
Faktem jest, że film wciąga, jest interesujący. Pokazuje społeczność jaka w pewnym okresie faktycznie istniała i należała do świata czarownic.