Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne
Książki i filmy o Wicca - Wersja do druku

+- Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne (https://www.forumezo.pl)
+-- Dział: MAGIA CZAROSTWO (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=47)
+--- Dział: Czarostwo, Wicca, Szamanizm (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=179)
+---- Dział: Wicca (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=181)
+---- Wątek: Książki i filmy o Wicca (/showthread.php?tid=6888)

Strony: 1 2 3


Książki i filmy o Wicca - Elżbieta - 13.07.2013

Wielka Brytania jest bardzo zróżnicowana pod względem religijnym. Jednak tylko jedna religia praktykowana tutaj jest naprawdę brytyjska: neopogańskie czarostwo, znane pod nazwą Wicca. To jedno z najszybciej rozwijających się wyznań świata, jej wierni nazywają siebie "czarownikami". Czczą boginię natury i wierzą w moc zaklęć. Najbardziej niezwykła jest sama historia powstania tej religii. Chociaż wydaje się, że to pradawna religia ludowa, Wicca została utworzona w latach 40. przez urzędnika Geralda Gartnera...
<!-- m --><a class="postlink" target="_blank" href="http://www.badwitch.co.uk/2012/02/television-britains-wicca-man.html">http://www.badwitch.co.uk/2012/02/telev ... a-man.html</a><!-- m -->
<!-- m --><a class="postlink" target="_blank" href="http://vod.pl/brytyjski-prorok,115205,w.html">http://vod.pl/brytyjski-prorok,115205,w.html</a><!-- m -->


Książki i filmy o Wicca - akkaria - 03.10.2013

[Obrazek: elememty-rytualu-deborah-lipp_0_b.jpg]
"Elementy Rytuału" Deborah Lipp, to książka dzięki, której każdy zainteresowany tworzeniem rytuału może poznać szczegóły każdego jego kroku; dowiedzieć się jak pisać swój własny rytuał, zapoznać się z żywiołami i ich rolą, jaką odgrywają w każdym stadium rytuału.
Wiele książek przedstawia jak narysować krąg, ale ta wyjaśnia po co to robić. "Elementy rytuału", to czarostwo dla średnio zaawansowanych - dosłowne i wyszukane - napisane przez doświadczoną Arcykapłankę Wicca. Po ukończeniu tej lektury, czytelnik nie tylko będzie wiedział co oznacza każdy krok w ceremonii zakreślania kręgu, ale dlaczego wykonuje się go właśnie tak oraz co się dzięki temu osiąga.


Książki i filmy o Wicca - Elżbieta - 03.10.2013

Rytuały przeznaczone tylko dla Wiccan, czy możliwe do zastosowania dla zainteresowanych ale nie związanych z Wicca ?


Książki i filmy o Wicca - akkaria - 04.10.2013

Nie tylko dla Wiccan, ale słowo wyjaśnienia - w tej książce nie ma gotowych rytuałów, jest szczegółowo opisane tworzenie kręgu, który jest ważny w wiccańskich rytuałach /zresztą nie tylko - wiele praktykujących czarownic w swych rytuałach wykorzystuje krąg/. Każdy kolejny krok jest wyjaśniony nie tylko na zasadzie co należy wykonać by był poprawny, lecz również dlaczego jest on ważny. Poza tym - bardzo ciekawie są opisane Żywioły i ich znaczenie w rytuale - w kręgu. Sam wiccański rytuał nigdzie nie jest opisany i nigdzie takowego nie znajdziecie, gdyż jest objęty tajemnicą.
Szczerze polecam książkę - nawet jeśli kogoś nie interesuje Wicca lub nie ma zamiaru tworzyć rytuałów i otwierać kręgu, to znajdzie w niej wiele ciekawych informacji dotyczących wzbudzania mocy, oczyszczania siebie oraz miejsca pracy, itd. Jednak jeśli ktoś szuka gotowych przepisów na zaklęcie czy rytuał - nich nie szuka ich w "Elementach rytuału", bo ich tutaj nie ma.


Książki i filmy o Wicca - Hera - 28.09.2015

Wiadomo, że z książek nie sposób poznać czym jest Wicca. Co proponujecie na początek dla zainteresowanych..
Podobno podstawą jest książka 'Współczesne czarownictwo" Geralda Gardnera [Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcQKfkVMTWHVgfnkie9zVdE...-HIJVOA839][Obrazek: wspczesne-czarownictwo.jpg]
Książki nie czytałam, posłużę się opisem wydawnictwa - Współczesne czarownictwo Geralda Gardnera to kamień węgielny wicca, współczesnego kultu czarownic, który autorowi tej książki zawdzięcza swój mit założycielski, ogólną wizję świata i zręby rytuału


Oraz wyżej opisana "Elementy Rytuału " napisane przez Deborę Lipp.


Książki i filmy o Wicca - Sheila - 30.09.2015

Nie wiem, czy bym poleciła "Współczesne czarostwo" początkującym. Dla Wicca ze współczesnego punktu widzenia jest to mało znaczące dzieło. Znaczy jest bardzo ważne z perspektywy historycznej - to książka, która jest ważna dla naszej historii, bo była "wyjściem z szafy" Gardnera, pokazuje nam co on o tym myślał i w co wierzył. Dzisiaj wiemy jednak, że współczesne czarownice mają niewiele wspólnego z pochodzeniem od Ludem Faeries i kontynuacją kultu templariuszy, a w neolicie nie było jednej, wielkiej europejskiej Bogini, jak twierdziła Murray. Dlatego też uważam, że nie jest to dobra książka dla osób zaczynających przygodę z Wicca - może wprowadzić dużo zamętu.

Zaskakująco niezłą pozycją jest "Wicca dla początkujących" Thei Sabin. Oczywiście ma bardzo amerykańską perspektywę (ideę, że szukając ulubionych Bogów - szukasz Bogów Wicca można wrzucić w kąt), ale ma bardzo fajne ćwiczonka, przy czym opisuje w dziale najważniejszych narzędzi czarownicy nie athame i pentakl, ale... wizualizację czy uziemianie. Czytałam z nastawieniem na nową wersję Cunninghama i miło się zaskoczyłam.


Książki i filmy o Wicca - Rea - 02.10.2015

Sheila, co jeszcze polecasz. Trochę materiału jest na waszym forum. Niestety, ostatnio nieczynnym.


Książki i filmy o Wicca - Elżbieta - 04.10.2015

Jak dla mnie, najlepszym miejscem które pozwoliło mi zrozumieć czym jest Wicca było forum - Wiccański Krąg. Dopiero po przeczytaniu bardzo wielu wypowiedzi zrozumiałam film "Mgły Avalonu". Nie jest to super produkcja powalająca na kolana, ale niezwykle pomocna jeśli chodzi o wzrokowców. Jest książka o tym samym tytule. Podobno o niebo lepsza niż film.


Książki i filmy o Wicca - Izka - 05.10.2015

[Obrazek: krowy-swinie-wojny-i-czarownice-zagadki-...-o9810.jpg]

Klasyka gatunku.Przyznam szczerze - czytałam tylko recenzje i zaciekawiła mnie. Kilka rozdziałów jest poświęcona czarownicom. Harris tłumaczy problem polowania na czarownice.


Autor: Marvin Harris

Tytuł oryginału: Cows, pigs, wars and witches

Wydawnictwo: Książnica

Strony: 256

Ocena: 6/6

Pytania są w naszym życiu są bardzo ważne. Niekiedy wzbudzają w nas złość, czasami zakłopotanie, ale bywają i takie po których zaczynamy zastanawiać się nad sobą i otaczającym nas światem. Dopiero po ich usłyszeniu dociera do nas jak wiele rzeczy mimo iż pozornie nam znanych, tak naprawdę jest dla nas zagadką.


"Na trywialne pytanie dlaczego Hindusi nie jedzą krów, chórem odpowiemy, że uważają je za święte zwierzęta. No dobrze, ale zdajemy też sobie sprawę, że kraj ten boryka się z głodem, ludzie jedzą niewiele, podczas gdy codziennie mija ich stado krów. Krów, których nie można zabijać, które nie dostarczają praktycznie w ogóle mleka i co gorsza stanowią konkurencję dla człowieka w poszukiwaniu jedzenia. Krów dla których przeprowadzano manifestację, które miały kartę swoich praw. Dla ludzi z Zachodu takie postępowanie jest co najmniej irracjonalne. Co jednak, gdy zdamy sobie sprawę, że krów jest wiele, ale wołów już nie? Woły to zwierzę pociągowe dla tamtejszych rolników. Kiedy padnie, ich życie może stać się jeszcze gorsze. Jednak mamy ciągle krowy, które owe woły rodzą. Tak więc nie zabijanie tych zwierząt staje się uzasadnione. To samo dotoczy wieprzowiny - muzułmanie jej nie jedzą. Ale właściwie dlaczego? Słyszymy głosy, że to brudne zwierzęta. Ci, którzy mieli okazję widzieć je na własne oczy, wiedzą jednak, że to nieprawda. Może więc przemawiają za tym powody zdrowotne? Jak twierdzi Marvin Harris w swojej książce, ten argument również został obalony. Prawda jest jak to zazwyczaj bywa dość trywialna. A co z czarownicami? Czy rzeczywiście polowano na nie, aby oczyścić społeczeństwo z kochanek Diabła? A może było wręcz przeciwnie? Pokazowe wyroki , miały upewniać ludzi w przekonaniu, że Kościół wie co robi i panuje nad bezpieczeństwem swoich wiernych, choć tak naprawdę sam owe zagrożenia stwarzał?

Książka Harrisa odpowiada na kilka pytań, które pewnie zadaje sobie wielu z nas. Autor do każdego zagadnienia podszedł z zaangażowaniem, starał się spojrzeć na problem świeżym okiem i zrozumieć jego sens. Z tego powodu opierał się na wielu publikacjach oraz własnych badaniach. Przyznam, że niektóre rozdziały naprawdę mnie zaskoczyły, choćby ten o bardzo brutalnym plemieniu Janomanów zamieszkujących pogranicze Brazylii i Wenezueli. Lud ten jest bardzo agresywny w stosunku do swoich kobiet, które regularnie są katowane i gwałcone. Harris spróbował zrozumieć dlaczego tak się dzieje, dlaczego kobiety nie chcą się przeciwstawić tej sytuacji. Dlaczego są ludy, gdzie najbogatsi, aby pochwalić się swoim majątkiem, wydają uczty po których się aż wymiotuje z przejedzenia, a nie rzadko puszczają z dymem swoje najlepsze i najbardziej wystawne domostwa. Jak sam autor pisze, starał się wybrać przypadki kontrowersyjne i dziwaczne. Z całą pewnością udało mu się to. Choć książka nie jest gruba, dostarcza naprawdę wielu cennych i zaskakujących informacji.

Krowy, świnie, wojny i czarownice to w moim odczuciu jedna z lepszych książek jakie miałam okazję czytać. Choć zapoznałam się z nią ze względu na moje studia, mogę ją z pewnością polecić każdemu, kto interesuje się światem i jest ciekawy innych kultur. Nie zawsze mogłam uwierzyć, że to co Harris opisuje może być prawdą, niektóre momenty wydawały mi się zbyt irracjonalne i nieżyciowe, jednak zdałam sobie sprawę, że my Europejczycy tak naprawdę wiemy naprawdę mało o innych ludach, kulturach. Wszystkich chcemy mierzyć swoją miarą, wydaje nam się, że inni będą szczęśliwi tylko wtedy gdy staną się nami, gdy dogonią nas pod względem cywilizacyjnym i mentalnym. Jednak jak pokazuje historia rejonu Madangu, który był przekazywany z rąk do rąk przez białego człowieka, nie zawsze kontakt z oświeconym człowiekiem przynosi tubylcom wyzwolenie, wiedzę i radość."


Książki i filmy o Wicca - Sheila - 06.10.2015

Iza74 napisał(a):Autor: Marvin Harris
Tytuł oryginału: Cows, pigs, wars and witches
Wszystko pięknie, tylko co to ma wspólnego z Wicca? Zwłaszcza, że:
Cytat:Jak sam autor pisze, starał się wybrać przypadki kontrowersyjne i dziwaczne
, czyli to bardziej zbiór ciekawostek, niż rzetelna lektura o czarownicach w ujęciu kulturowym czy historycznym. Nie zrozumcie mnie źle - ja jej nie czytałam, a takie ciekawostki sama uwielbiam, więc pewnie by mi się spodobała, ale nie wrzucajmy wszystkiego do jednego wora, bo zaraz w naszej kolekcji wyląduje "Harry Potter".
Rea napisał(a):Trochę materiału jest na waszym forum. Niestety, ostatnio nieczynnym.
Niestety, nie możemy się skontaktować z firmą hostingową, ale staramy się postawić stronę i forum na nogi Sad
Natomiast ja generalnie radzę, jeśli macie możliwość, w ogóle czytać strony inicjowanych wiccan, kiedy takie prowadzą - każdy z nas, zależnie od tradycji, linii i kowenu z którego pochodzi, a także przez to, że jesteśmy innymi osobami po prostu, ma inną perspektywę. Jeśli natomiast macie wątpliwości, czy osoba, z którą nacie do czynienia jest wiccaninem czy też nie - najprościej jakoś taktownie zapytać ją o inicjację. W razie problemów dajcie znać na priv - będziemy weryfikować co i jak.
Rea napisał(a):Sheila, co jeszcze polecasz.
Hmm... jak to zrobić bez odsyłania do recenzji na blogu ^^
Generalnie po polsku dobrych książek o Wicca jest malutko. O ile dobrze liczę, to... dwie.

Przede wszystkim "Poza miotłą" Morgany. Można ją kupić na Amazonie, albo za pośrednictwem PFI. Ja też mam parę sztuk, ale trzeba się pofatygować na jedno z Warszawskich spotkań Wink Chociaż skromna rozmiarem, zdecydowanie najlepsza książka o Wicca na polskim rynku wydawniczym. Jeśli ktoś już zna podstawowe definicje dotyczące Wicca, szczerze polecam zbiór artykułów i esejów wieloletniej gardneriańskiej Arcykapłanki (i przy tym międzynarodowej koordynatorki PFI). Pisze ona nie tylko o Bogu, Bogini i Żywiołach, ale również o równowadze i cyklach.

Warto też mieć "Elementy Rytuału" Deborah Lipp. Tu również trzeba znać podstawowe definicje, ale potem można spokojnie czytać. Autorka opisuje strukturę wiccańskiego rytuału w kontekście czterech żywiołów, a przy okazji sporo dowiadujemy się o Wicca, bo przecież Wicca to przede wszystkim rytuał.