Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne
Medytacje OSHO i Vipassana. - Wersja do druku

+- Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne (https://www.forumezo.pl)
+-- Dział: STANY NASZEGO UMYSŁU (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=75)
+--- Dział: Medytacja (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=78)
+--- Wątek: Medytacje OSHO i Vipassana. (/showthread.php?tid=6110)

Strony: 1 2


Medytacje OSHO i Vipassana. - Elżbieta - 05.03.2013

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=4Iwr0pbX51c[/youtube]

<!-- m --><a class="postlink" href="http://pl.wikipedia.org/wiki/Osho_(Bhagwan_Shree_Rajneesh">http://pl.wikipedia.org/wiki/Osho_(Bhag ... e_Rajneesh</a><!-- m -->)

Jak uważacie- czy warto medytować ? Czy medytowanie przekłada się na lepsze, spełnione życie ?


Re: Medytacje OSHO - Evell - 05.03.2013

Cały czas próbuję zabrać się za medytację. Wszędzie czytam, że medytacja pozwoli mi zajrzeć w głąb siebie, pomóc w rozwoju duchowym. Jakoś tak ciągle w biegu, nerwy, stres. A wystarczy chwilka prawda?
Na pewno pomoże się wyciszyć, być może pomoże w stresie, tym samym na pewno życie będzie lepsze.


Re: Medytacje OSHO - Elżbieta - 06.03.2013

W jaki sposób medytujesz, możesz napisać ?


Re: Medytacje OSHO - Evell - 06.03.2013

Teraz będę próbowała to robić przy relaksacyjnej muzyce, bo kompletnie nie mogę się skupić. Ciągle do głowy wpadają mi jakieś myśli. Raz udało mi się coś na zasadzie "mojego miejsca". Poza tym, że coś widziałam, miałam poczuć zapach, dotyk. Udało mi się to tylko raz, nieziemskie sny po tym miałam Smile Miałam zobaczyć i poczuć jak stąpam boso po wilgotnej trawie, usłyszeć śpiew ptaków, bzyczenie pszczół, poczuć wiatr na skórze. Poczuć mech na korze drzewa.


Re: Medytacje OSHO - Elżbieta - 06.03.2013

Hej, opisz dokładnie- jak się przygotowujesz do medytacji, w jakiej pozycji, porze, co wtedy myślisz itd. Ja kompletnie nie kumam medytacji.
Zawsze coś robię, jestem czymś zajęta i myślę, myślę... Tongue :mrgreen:


Re: Medytacje OSHO - Evell - 06.03.2013

Mam ten sam problem, nawał myśli. Ale ten sposób, który napisałam wyżej zmusza do skupienia się na tej jednej konkretnej rzeczy.
Oto ćwiczenie konstruktywnej wyobraźni(które robiłam). Z zamkniętymi oczyma przypomnij sobie, jakie to uczucie chodzić boso po soczystej trawie w piękny, słoneczny dzień, kiedy otaczają cię drzewa, krzewy i kwiaty. Zbuduj to ze swoich wspomnień, okiem umysłu, i poczuj się tak, jakbyś tam był, wewnątrz swojej stworzonej fantazji. Przypomnij sobie, kiedy rzeczywiście robiłeś coś takiego lub przypomnij sobie scenę z filmu lub telewizji, której możesz użyć w tym celu. Poczuj, jak idziesz po trawie w stronę masywnego, starego drzewa z ciężkimi, liściastymi gałęziami zwisającymi dokoła. Niektóre z gałęzi dotykają ziemi. Poczuj, jak drzewo staje się większe, w miarę jak do niego podchodzisz. Przechodzisz przez małą przerwę pomiędzy gałęziami i teraz poruszasz się w spokojnym cieniu jego wspaniałych gałęzi. Znajdujesz się w cichym, spokojnym miejscu ukryty pod gałęziami drzewa. Czujesz zapach żywego drewna i liści drzewa pomieszany z delikatnym zapachem mchu, ściółki, uschłych liści i wilgotnej ziemi. Podchodzisz bliżej do wielkiego pnia starego drzewa i widzisz, że żywe drewno i masywna struktura korzeni wymodelowała komfortowo wyglądający fotel. Delikatnie zielony mech jest wszędzie i możesz poczuć jego przyjazny dotyk pod stopami. Podchodzisz bliżej, siadasz w tym ogromnym fotelu i relaksujesz się. Odchylasz się w tył z rękoma założonymi za głowę, zamykasz oczy i słuchasz, czujesz, wąchasz ten sekretny świat wokół siebie. Słyszysz wiatr lekko szepczący i mruczący pomiędzy gałęziami. Dookoła słyszysz śpiew ptaków i brzęczenie owadów, wołających i świergoczących do siebie. Powąchaj i poczuj wiatr, kwiaty, drzewa, liście, mech i trawę wokół siebie. Posiedź tam przez chwilę, czując się całkowicie zrelaksowanym i czując jedność ze światem, pozwalając, aby wszystkie twoje troski i problemy odpłynęły w nicość. Po pewnym czasie, weź głęboki oddech i powróć do swojej drugiej rzeczywistości, delikatnie przywracając swoje fizyczne ciało z powrotem do pełnej świadomości.

Właśnie zbudowałeś bardzo złożoną i szczegółową fantazję okiem wyobraźni. Była ona pełna akcji, widoków, dźwięków, zapachów i percepcji dotyku, opartych całkowicie na twojej pamięci i zbudowana za pomocą wyobraźni. To jest dokładnie to, co powinieneś robić przy prowadzonej medytacji, kiedy głos prowadzi cię przez fantastyczny scenariusz jak jeden z powyższych, kiedy muzyka i efekty specjalne stymulują twoją wyobraźnię i przenoszą tam twój umysł. W rzeczywistości nie widzisz tego, co wizualizujesz lub wyobrażasz, ale masz niezwykle szczegółową świadomość i percepcję tego wszystkiego.


źródło - Robert Bruce - Nowe drogi energii


Re: Medytacje OSHO - Elżbieta - 06.03.2013

O coś innego mi chodziło a nie o gotowy scenariusz.
Chyba nie medytujesz dokładnie w taki sposób. Z tego co wiem, jest kilkanaście sposobów.
Jaki Ty wybierasz, w jakiej pozycji wtedy jesteś, o jakiej porze itd.
Wyżej to gotowce a mnie interesuje praktyka i co dzięki takiej medytacji zyskujesz?


Re: Medytacje OSHO - Evell - 06.03.2013

Ten gotowy scenariusz to przykład, pytałaś jak to robiłam, więc Ci podrzuciłam, z czego ostatnio korzystałam. Wracałam do tego miejsca kilka razy, dodając różne elementy. Naprawdę czułam to czego dotykałam, świetne uczucie.
Ogólnie to oczywiście leżę, bo wtedy jest mi najłatwiej. Najlepiej gdy jestem sama w domu, wszystko jest wyłączone. Aczkolwiek da się w ten sposób skupić wieczorem i pierwszy raz robiłam to przed snem. Miałam po tym nieziemskie piękne sny. Były nietypowe, niestety nie zapisałam sobie.
Teraz znowu mam poradnik medytacja Vipassana.


Re: Medytacje OSHO - Avalo - 05.06.2013

Wspaniałe nagranie Smile Kiedyś przeczytałem jedną ksiażkę Osho o medytacji - bardzo mi się podoba jego styl wypowiedzi. Jest bardzo specyficzny, chwilami wręcz groteskowy. A jednak przemawia bardzo do wyobraźni. A na tym video niezwykłe wrażenie na mnie wywarło, że rzeczywiście było widać medytację na twarzy tego człowieka...


Medytacja Vipassana. - Elżbieta - 29.06.2013

Cytat: Evell » 06 mar 2013 13:46

Ten gotowy scenariusz to przykład, pytałaś jak to robiłam, więc Ci podrzuciłam, z czego ostatnio korzystałam. Wracałam do tego miejsca kilka razy, dodając różne elementy. Naprawdę czułam to czego dotykałam, świetne uczucie.
Ogólnie to oczywiście leżę, bo wtedy jest mi najłatwiej. Najlepiej gdy jestem sama w domu, wszystko jest wyłączone. Aczkolwiek da się w ten sposób skupić wieczorem i pierwszy raz robiłam to przed snem. Miałam po tym nieziemskie piękne sny. Były nietypowe, niestety nie zapisałam sobie.
Teraz znowu mam poradnik medytacja Vipassana.

Możesz napisać coś więcej na ten temat. Jakieś rady czy konkretne wskazówki.
Czym różnią się od innych medytacji.