Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne
Egzamin, matura, nauczyciel, "zadanie"., szkoła..... - Wersja do druku

+- Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne (https://www.forumezo.pl)
+-- Dział: TAJNIKI RODZAJE SNÓW - SENNIK (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=119)
+--- Dział: Sennik forumezo.pl (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=251)
+--- Wątek: Egzamin, matura, nauczyciel, "zadanie"., szkoła..... (/showthread.php?tid=5377)



Egzamin, matura, nauczyciel, "zadanie"., szkoła..... - Madeleine. - 18.11.2012

Egzamin we śnie oznacza sprawdzenie się w jakiejś
sytuacji, próbę życiową, zadanie do wykonania, np.
spełnienie się w roli męża, żony, matki, podołanie
nowym obowiązkom, doprowadzenie ważnego przedsięwzięcia
do skutku, inne znaczenie mają egzaminy że
snów studentów przygotowujących się do zdania takowych
na jawie (odzwierciedlenie obaw i nadziei).
· Egzamin
- zdawać - możliwość otrzymania lepiej płatnego zajęcia
  zdać - twoje oczekiwania spełnią się
- oblać - zbyt wysoko mierzysz w swoich ambicjach
- egzaminować kogoś - wyświadczysz komuś dużą przysługę


Egzamin, matura, nauczyciel, "zadanie"., szkoła..... - Elżbieta - 18.10.2021

Egzamin.
Według Freuda i Adlera ( Alfred - 1870 / 1937 ), uczeń Freuda uważa, że rozmaite egzaminy pojawiające się w marzeniach sennych są wyrazem "niezatartych wspomnień kar wymierzanych za dziecięce psoty".
Zdawanie egzaminów należy do często pojawiających się snów. Stanowią one echo egzaminów sprzed lat, które były dla śniącego tak silnym przeżyciem, że zostawiły trwały  ślad  w jego psychice.
Zdawanie egzaminów może mieć również symboliczne znaczenie. Sen taki pojawia się zazwyczaj w momentach wahania   i niepewności, kiedy śniącego nachodzą pytania, czy poradzi on sobie z jakąś sytuacją życiową i czy zdoła sprostać zadaniom, jakie przed nim stoją.
Motyw ten może również odzwierciedlać lęk przed zdemaskowaniem.


RE: Egzamin, matura, nauczyciel, "zadanie", szkoła....... - Elżbieta - 18.10.2021

Egzamin dojrzałości / matura.

Zdany dawno egzamin dojrzałości, do którego przystępujemy w marzeniu sennym, oznacza konieczność dokonania radykalnych zmian w obrębie własnej osobowości. 
Motyw ten symbolizuje zazwyczaj przeobrażenie duchowe, mające źródło w dojrzewaniu psychiki.
Ten, komu nie udało się zdać we śnie matury, jest w życiu lękliwy i nieco konserwatywny. Obawia się jakichkolwiek zmian i broni przed nowościami, gdyż jest przywiązany do starych przyzwyczajeń. Sen o zdawaniu matury, podobnie jak inne sny tego rodzaju, pojawia się zwykle w momentach gdy śniący przeżywa okres wahania i niepewności, co do swoich przekonań życiowych.


Egzamin, matura, nauczyciel, "zadanie"., szkoła..... - Elżbieta - 18.10.2021

Szkoła / nauczyciel

To wczesne zetknięcie się z życiem zbiorowym, dyscypliną i ograniczeniami, jakie niesie ze sobą szkoła, stanowi zazwyczaj tak silne  doświadczenie, że pamięć o nim przechowujemy w naszej świadomości i podświadomości przez całe życie.
W snach odwołujemy się więc do  niego często, kiedy zmagamy się z bieżącymi problemami, albo gdy chcemy odnotować zwycięstwa i porażki, jakie nas spotykają.
 Zbyt uporczywe powracanie w snach do dzieciństwa może jednak wskazywać na istnienie zahamowania w rozwoju emocjonalnym.
 W tradycji ludowej ukończenie we śnie szkoły  zapowiada nieoczekiwane, ale przejściowe powodzenie. 

Nauczyciel
 Nauczyciel z marzeń sennych stanowi symbol wieloznaczny. Najczęściej jest to osoba mądra i życzliwa, która pragnie  nam udzielić rady w konkretnej sytuacji życiowej.
W postać nauczyciela może wcielić się ojciec, przełożony lub stary przyjaciel, który zamierza dać nam istotne wskazówki, mające skierować nas na właściwy "tor" życia. Nauczyciel jest zazwyczaj postacią pozytywną, nawet wówczas, kiedy z  jego  ust padają słowa krytyki, bowiem jest to krytyka przyjazna, a zatem konstruktywna.
 Nauczyciel ze snu ostrzega często przed niebezpieczeństwem, jakie zagraża nam na jawie i wskazuje równocześnie właściwy dla nas model postępowania.
 Należy zwrócić uwagę, czy nauczyciel widziany we śnie był wyjątkowo surowy. Jeżeli tak, może to oznaczać, że nasza aktualna sytuacja życiowa jest bardzo poważna.
 Zdarza się, że nauczyciel  zagląda do naszego zeszytu.  Podobny sen należy odczytywać jako sygnał, że niebawem może zostać ujawnione coś, co wolelibyśmy ukryć przed światem.
 Już starożytni Egipcjanie uważali, że pojawienie się  nauczyciela we śnie, stanowi ostrzeżenie przed lekkomyślnością. 
 Nauczyciel może być również  postacią ze "złego snu". Tak się dzieje wówczas, gdy mamy do czynienia z dośc powszechnymi koszmarami sennymi koszmarami sennymi, podczas których śniący zdaje egzamin oblewając się ze strachu zimnym potem.

Źródło -  Georg FINK
Tytuł oryginału - Lexikon
Tłumaczenie - Małgorzata Mirońska


RE: Egzamin, matura, nauczyciel, "zadanie"., szkoła..... - Hera - 18.10.2021

Cytat:W postać nauczyciela może wcielić się ojciec, przełożony lub stary przyjaciel, który zamierza dać nam istotne wskazówki, mające skierować nas na właściwy "tor" życia. Nauczyciel jest zazwyczaj postacią pozytywną, nawet wówczas, kiedy z  jego  ust padają słowa krytyki, bowiem jest to krytyka przyjazna, a zatem konstruktywna.



Teraz zrozumiałam sny w których pojawiał się mój ojczym z którym  za jego  życia nie miałam  dobrych stosunków. Były na dystans, jednak czułam przed nim respekt. Nigdy mnie nie krytykował, ale też nie chwalił. Wiem, że mnie obserwował w milczeniu, a ja wtedy jakbym wyczuwała co chciałby mi powiedzieć.
 Podobnie było kiedy pojawiał się w snach. Też tylko patrzył miną bez wyrazu, bez aprobaty lub negacji. Zastanawiały mnie te sny, nie mogłam ich zrozumieć. Teraz wiem co mogły oznaczać. W przełożeniu na  takie czy moje postępowanie mogły być aprobacją lub krytyką . Oceną w jego oczach.


RE: Egzamin, matura, nauczyciel, "zadanie"., szkoła..... - Gren - 18.10.2021

W młodości często miałem sny o szkole, konkretów nie pamiętam. Siedzenie w ławce,  czytanie pustych zeszytów utkwiło w mojej  pamięci.