Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne
Nasze ulubione postacie mitologiczne. - Wersja do druku

+- Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne (https://www.forumezo.pl)
+-- Dział: MAGIA CZAROSTWO (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=47)
+--- Dział: Demonologia (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=197)
+---- Dział: Istoty - bogowie, anioły, demony (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=199)
+---- Wątek: Nasze ulubione postacie mitologiczne. (/showthread.php?tid=5302)

Strony: 1 2


Re: Nasze ulubione postacie mitologiczne. - Elżbieta - 22.05.2013

Merkuriusz napisał(a):jaki jest sens tego wątku ?

Mit pochodzi od greckiego słowa mythos, czyli opowiadanie, legenda, podanie.
Oznacza historię opowiadaną od pokoleń, która zawiera zarówno element prawdy historycznej, jak i pierwiastki fantastyczne. Dzięki temu mitologie (czyli zbiory mitów) są ważne dla historyków i archeologów, a także humanistów, znawców literatur i kultur.
. Dzięki zachowanym mitom możemy poznać światopogląd, wierzenia, rytuały, zwyczaje ludów takich, jak starożytni Grecy, Rzymianie, Aztekowie, Inkowie, Majowie i wiele innych.
Bohaterowie tych opowieści byli bogami lub mieli cechy boskie. Mity więc służyły przede wszystkim celom religijnym, próbowały wyjaśnić pewne zjawiska (np. zjawiska przyrody, zdarzenia losowe, przypadki historii) za pomocą wierzeń w świat bogów i herosów, którzy w taki sposób oddziałują na ziemię i jej mieszkańców.
Mity odwołują się raczej do przeżyć, emocji, wyobrażeń, przesądów niż do racjonalnej wiedzy.

Tyle definicja.

Z jakiego powodu uważam temat za uzasadniony? z prostego.
Na forum zajmujemy się wróżbami, kartami Tarota, znaczenie których, zwłaszcza symboli znajdujących się na każdej karcie Tarota, bardzo często odwołuje się do mitów różnych narodów.A więc logicznym jest,że warto je znać i orientować się o czym/kim mówią.

Jakie cechy ma np. karta Kapłanki i do kogo/czego nawiązują poszczególne symbole na karcie? proszę przykład;

Postać Kapłanki z talii Tarota Waite'a jest bezpośrednim nawiązaniem do Wielkiej Kapłanki ze świątyni Izydy, co wyraża rysunek na karcie, będący symbolicznym odwzorowaniem stroju Kapłanki, a szczególnie korony, przedstawiającej trzy fazy księżyca itd.

Ale idźmy dalej; Dwie kolumny, między którymi siedzi postać, symbolizują nieświadomość i świadomość. Są one nawiązaniem do starej świątyni w Jerozolimie, która symbolizowała Shekinah;animę Boga, czyli pierwiastek żeński. Kabaliści zrewidowali póżniej ten pogląd i uznali Shekinah za hermafrodytę. itd.

I dalej; Arcykapłanka ubrana jest w szatę o barwie przypominającej poświatę księżyca. U jej stóp spoczywa złoty sierp. co upodabnia ją do Bogini księżyca- Diany, czczonej również jako Bogini czystości.
Legenda o Akteonie opowiada o zuchwałym myśliwym, który zapragnął ujrzeć ciało Diany, co zakończyło się dla niego tragicznie.

O wpływie legend, baśni i innych postaciach mitologicznych na np. magię i zrozumienie zasad działających w magii, nie mnie się wypowiadać.Za mało mam wiedzy w tym temacie, nad czym ubolewam, niestety.


Re: Nasze ulubione postacie mitologiczne. - Rea - 16.03.2015

Jedną z moich ulubionych jest Rea - w mitologii greckiej , jedna z tytanid , córka Uranosa (Nieba) i Gai (Ziemi), bogini płodności. W najwcześniejszej tradycji była silnie kojarzona z Gają i Kybele , Wielką Matką, w klasycznej mitologii stała się rodzicielką wielu bogów i bogiń. Była siostrą i żoną Kronosa , matką Demeter , Hadesa , Hery , Hestii , Posejdona i Zeusa . Jej rzymską odpowiedniczką była Ops .
W sztuce Rea jest zwykle przedstawiana w rydwanie ciągniętym przez dwa lwy , czasem w identyczny sposób, co Kybele.
[Obrazek: 19492_2.JPG]
Rea jadąca na lwie, fryz pergameńskiego ołtarza, Muzeum Pergamońskie w Berlinie
Rea schowała Zeusa w grocie na Górze Ida na Krecie. Istnieją różne wersje mitu o tym, co później działo się z dzieckiem.


Re: Nasze ulubione postacie mitologiczne. - szamka - 12.06.2015

Merkuriusz napisał(a):jaki jest sens tego wątku ?
Naiwne pytanie czy prowokujące. Znajomość bogów, bóstw jest niezbędna w magii, czarostwie w Wicca.


RE: Nasze ulubione postacie mitologiczne. - 123VvJamJest - 27.05.2021

Moją ulubioną postacią jako umiejscowionego tu i teraz "Polaka" (bo nie wiem o co chodzi w stwierdzeniu Słowiańska !)" Jest ten który wycofał nowotwór złośliwy z Mej małżonki w trakcie osobistej "audiencji / rytuału ! a powinienem wielbić kogoś innego jako Polak?! jako Żyd ?! Jako Chazar ?! a to przepraszam Smile Noo Słowianie/Bracia/Rodacy ?! Smile


RE: Nasze ulubione postacie mitologiczne. - 123VvJamJest - 06.09.2021

Moją ulubioną mitologiczną postacią jest ten z Mojego snu - mówię w oobe do jego strażnika by go uwolnił a strażnik mi na to, że jak go uwolni to Wasz świat pyknie ale ja napieram a On Mnie wysyła do strażnika nad nim - tamten mi mówi, że "on nie jest zrodzony ze światła a zrodzony z ciemności !" ale że Mam rację "nikt nie ma prawa przebywać tylko w ciemności" - nawet ci zrodzeni w ciemności ! i że On go wypuści na Ziemię na 5-ć minut i że My ponoć zawyjemy wtedy ale On go wypuści za Naszego Elżbieta życia Smile Moją ulubioną postacią mitologiczną z którą się spotkałem jest Antychryst ! Smile


RE: Nasze ulubione postacie mitologiczne. - Fanar2 - 18.11.2021

Moją ulubioną boginią nie Polską, Słowiańską czy zbawienną jest Austin i Rita (tzw. święta) ! Ta druga dlatego, że ścigałem Ją jak zwierzę na planecie Gada jako myśliwy a nie została moją ofiarą i jeszcze Mi dokopała słownie / Fakt wtedy była mężczyzną i gadem od światła ale zawsze - umiejscowiłem Ją TU u Was na Ziemi a Ona teraz ONA podtrzymała to co tam mi obiecała ! Winienem Jej Życie Swoje Tu Teraz w Tym momencie ! Austin bo to jest Istny SZATAN / czysta postać ZŁA ! Austin trzyma Ziemię tak jak Ty Polaku trzymasz się poręczy w tramwaju czy autobusie gdzy siedzonka są zajęte Smile Austin to Sajtan z przekazów Israela ! TO CZYSTE ZŁO z którym się próbowałem bodaj 3 razy a za trzecim razem przeszła próba w real bo to co mnie wtedy chwyciło trzymało mnie do momentu gdym podpełz pod telefon by dzwonić po POGOTOWIE ! Austin - ktoś podpowie który to Bóg mitologiczny?!


RE: Nasze ulubione postacie mitologiczne. - Fanar2 - 28.02.2022

Moją nie tyle ulubioną postacią mitologiczną co wedle mnie w pewnym sensie prawdziwą jest Bóg Nas Wszystkich czyli Ten dla wierzących w niego Jeden ! Ale w pewnym sensie i mitologiczną postacią bo NIKT oprócz Mnie go nie widział ! A ja jestem tylko Jednym z Was ! czyli On jest nadal tylko mitologią ! Smile Ja go widziałem na tzw. sądzie Akasha ! gdzie Mnie sądzono - ale to tylko mitologia i to się nie liczy ! Smile ja teraz (po latach Praktyki) tak bym typował !


RE: Nasze ulubione postacie mitologiczne. - Fanar2 - 13.02.2023

(11.11.2012, 05:40)Elżbieta napisał(a): Moją, może nie ulubioną, ale taką z którą w pewnym okresie życia utożsamiałam się ze względu na częste wyjazdy męża do pracy była..... Penelopa Tongue
Miałam nawet taki nick,  jednak że względu na długość  dziewczyny skróciły go do  pen i na  taki też potem sama zmieniłam. Nie wiem czy  na koniec  nie powrócę do niego.

Kilka słów przypomnienia kim była';
Penelopa, Penelope, w mitologii greckiej, małżonka Odyseusza, wzór wierności małżeńskiej. Odyseja Homera podaje, że czekała na powrót męża spod Troi 20 lat. Niepokojona przez zalotników, odkładała wybór nowego małżonka do czasu ukończenia całunu śmiertelnego dla teścia Laertesa (który w dzień tkała, a nocą pruła). Gdy nie pomógł ten wybieg, nakazała zalotnikom naciągnięcie łuku Odysa i trafienie jedną strzałą do wyznaczonego celu. Tej pracy nie mógł wykonać nikt, prócz jej męża.

Istniała jeszcze inna wersja mitu, wg której Penelopa nie dotrzymała wierności mężowi. Jedna z wersji mitu czyni Penelopę matką boga Pana.
Moją Jest Elżbieta i Nut ! A teraz poczekajmy i zobaczmy ! Mógłbym swój wybór potwierdzić ale czy muszę ?!...teraz gdy będą wysyłać ludzi...Jesteście WY ! Smile no więc,...?