Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne
Ćwiczenia w interpretacji I Ching - Wersja do druku

+- Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne (https://www.forumezo.pl)
+-- Dział: RELIGIE WIERZENIA FILOZOFIE MITOLOGIE (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=56)
+--- Dział: Metafizyka Chińska (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=254)
+---- Dział: I ching (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=257)
+---- Wątek: Ćwiczenia w interpretacji I Ching (/showthread.php?tid=4280)

Strony: 1 2


Ćwiczenia w interpretacji I Ching - Bender - 19.06.2012

Wlade, powiedz proszę, co sądzisz o programach losujących heksagramy I Ching? Korzystam czasem z dwóch takich portali z interpretacjami, ale niektóre znaczenia trigramów i i zmiennych bardzo się różnią... Bo losowanie robię grosikami samodzielnie - sporadycznie korzystam z automatu.

Czy mógłbyś czasem podpowiedzieć coś w kwestii interpretacji zmiennych...?


Ćwiczenia w interpretacji I Ching - wlade - 19.06.2012

Jeśli chodzi o I Ching, to nie losowanie tu jest najważniejsze a jego interpretacja.
Można losować programem albo ręcznie - ja używam zawsze monet. To co "mówią" programy to
coś na rodzaj "wróżby w chińskim ciastku" Wink Taki zbiór gotowców, które mają się do zadawanego pytania jak
gruszka do pietruszki.
Są dwie metody odczytu:
- pierwsza to korzystanie ze starych tekstów Księgi Przemian ale to niepraktyczne, poniewaz w naszych czasach potrzeba czegoś więcej. Dodatkową trudnością jest interpretacja tych tekstów na nasz język. Spróbujcie zadać pytanie: czy powinienem kupić od sąsiada jego trzy letnie Ferrari ? :lol:
- druga to interpretacja heksagramu za pomocą analizy trygramów, czasowości pięciu żywiołów, interakcji miedzy nimi, interpretacji pięciu własności, oraz wielu innych zmiennych, których podstawą jest chiński kalendarz oraz zakres teorii z astrologi Ba Zi.

pozdrawiam wszystkich zapaleńców :mrgreen:


Ćwiczenia w interpretacji I Ching - Bender - 19.06.2012

Z pojedynczymi trigramami to już wyższa półka... Pytania zawsze staram się zadawać w formie "co mogę zrobić, żeby". Korzystam najczęściej z interpretacji na stronie ............... (wrzucę na chwilę link, ale później go usunę, bo nie mogę robić przekierowania bez porozumienia z autorami - także to Tylko dla twojej wiedzy)


Ćwiczenia w interpretacji I Ching - Bender - 19.06.2012

fantastyczne dyskusje o znaczeniach są też na goldenline, także też czasem zerkam. Na tym z kolei portalu są w prościuteńki sposób wyjaśnione znaczenia zmiennych ...............

no i z Taraki mam interpretacje wg Jóźwiaka jeszcze. Ten pierwszy portal jednak najbardziej mi pasuje, bo daje możliwość we własnym języku przetłumaczenia tekstu... Wink


Ćwiczenia w interpretacji I Ching - wlade - 19.06.2012

Ja nie korzystam z tego typu narzędzi - chadzam własnymi ścieżkami Smile
Robiłem ostatnio (tak dla siebie) dywinacje dwóch pierwszych meczów Euro2012.
Remis Polski z Grecją oraz zdecydowana wygrana Rosji z Czechami, wyszły jak na dłoni.
W sumie to mogłem zrobić skan kuponu, który puściłem tak dla hecy Wink


Ćwiczenia w interpretacji I Ching - Bender - 19.06.2012

No ale jakie Ty masz doświadczenie, a jakie ja...?! Bez porównania !!! Sprawdziłam na Twojej stronie... Dla mnie I Ching to tylko narzędzie do lepszego zrozumienia, nawet nie usiłuję przewidywać przyszłości... :roll:


Ćwiczenia w interpretacji I Ching - Bender - 19.06.2012

taki na przykład 7 "wojsko" - raz pojmuję jako silną mobilizację do aktywności, a raz wychodzi mi jako nieprzemyślane działanie... I bądź tu człowieku mądry teraz i dopasuj... :roll: I tak już kilka razy "przejechałam się" na własnych interpretacjach... Że już nie wspomnę o zmiennych, bo to w ogóle zmienia mi czasem przesłanie całości i wtedy głupieję doszczętnie :roll:


Ćwiczenia w interpretacji I Ching - wlade - 19.06.2012

I Ching to bardzo skomplikowane narzędzie, wymagające odpowiedniego podejścia osoby, wykonującej dywinację.
Oczywiście wiedza i znajomość techniki to podstawa ale wymaga to również sporej praktyki, aby wychwycić swoje błędy. Im więcej przypadków tym lepiej. Mając już jakieś zaplecze w postaci praktyki, można porwać się na poważne sprawy. Kiedyś przeprowadzałem dywinacje na temat osoby zaginionej. Nim bliscy postanowili podążyć moimi wskazówkami, zaginiony się odnalazł ale wszystko co "wyczytałem" z heksagramu, się zgodziło Smile


Ćwiczenia w interpretacji I Ching - wlade - 19.06.2012

niania.ogg napisał(a):taki na przykład 7 "wojsko" - raz pojmuję jako silną mobilizację do aktywności, a raz wychodzi mi jako nieprzemyślane działanie... I bądź tu człowieku mądry teraz i dopasuj... :roll: I tak już kilka razy "przejechałam się" na własnych interpretacjach... Że już nie wspomnę o zmiennych, bo to w ogóle zmienia mi czasem przesłanie całości i wtedy głupieję doszczętnie :roll:

Tutaj Ci nie doradzę, ponieważ dla mnie to totalna abstrakcja Big Grin

PS. niech moderator przeniesie część tematyki o I Chingu do stosownego działu 8-)


Ćwiczenia w interpretacji I Ching - Bender - 19.06.2012

Bo to naprawdę są mądre porady, jesli ktoś potrafi zinterpretować... TYle, że język Księgi Przemian jest specyficzny...