Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne
Którą z zasad Huny kierujesz się w życiu? - Wersja do druku

+- Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne (https://www.forumezo.pl)
+-- Dział: RELIGIE WIERZENIA FILOZOFIE MITOLOGIE (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=56)
+--- Dział: Wierzenia, Religie, Filozofie (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=57)
+---- Dział: Ezoteryka (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=61)
+---- Wątek: Którą z zasad Huny kierujesz się w życiu? (/showthread.php?tid=3972)

Strony: 1 2


Którą z zasad Huny kierujesz się w życiu? - Elżbieta - 13.05.2012

Pierwsza z tych zasad po hawajsku brzmi: IKE, co po polsku oznacza - go uwazasz). Nasze zycie jest snem, naszym snem. Snem, który dzielimy z innymi ludzmi, z Ziemia, lecz takswiat jest taki jakim go wldzisz (za jakiego ze z samym soba. Nie oznacza to nic innego anizeli faktu, iz ten sen, nasze doswiadczenia, przezycia, owa rzeczywistosc jak zwyklismy mówic, pochodza z naszego wnetrza; z naszych mysli, ideii, wierzen, obaw i zyczen, z naszej zlosci oraz z naszych przyjemnosci. Oznacza to, ze suma naszych mysli tworzy nasze codzienne przezycia. Z nocy powstaje dzien, z mysli - rzeczywistosc. Jezeli chcielibysmy zmienic ta filozoficzna rzeczywistosc, wtedy musimy zmienic samych siebie. Chec zmieniania jedynie swiata zewnetrznego bylaby strata czasu i energii. Jezeli naprawde chcemy zmienic swiat zewnetrzny, wtedy w pierwszej kolejnosci powinnismy zaglebic sie w sobie i tam szukac tego miejsca, które stwarza zewnetrzny swiat, po czym zmienic je. Musimy zmienic swoje wyobrazenia; strach i zlosc przeobrazic w milosc; wyobrazenia o niedoborze przeksztalcic w obrazy obfitosci. Tak przedstawia sie IKE; pracujemy w naszym wnetrzu aby ksztaltowac swiat zewnetrzny. Ta zasada jest najwazniejsza, natomiast wszystkie pozostale, o których bedziemy teraz mówic odnosza sie do niej.

Nastepna zasada to KALA. KALA powiada, ze nie istnieja zadne granice, oraz iz wszyscy jestesmy ze soba powiazani. Kazdy z kazdym: duch w czlowieku, Ziemi, roslinach i zwierzetach, niebie i oceanie. Wszystko jest ze soba powiazane. Poza tym KALA mówi, ze separacja jest iluzja. Wlasnie dlatego, ze za pomoca mysli ksztaltujemy rzeczywistosc, czasami stwarzamy pewien rodzaj izolacji. Z mysli o separacji powstaje choroba. Jesli swiadomosc oddzieli sie od ciala, jesli te dwa elementy potraktujemy jako dwie oddzielne rzeczy, wtedy powstanie z tego stan chorobowy. Jezeli nasze cialo, a wiec my sami, odciete jest od innych ludzi, i jesli ten stan separacji utrwali sie w nas, wtedy nasze stosunki i uklady beda chore. Jezeli czujemy sie odizolowani od Ziemi, jezeli odbieramy ja jako cos lezacego poza nami, wtedy doprowadzamy do separacji, przez co my i Ziemia bedziemy chorzy. KALA powiada równiez, iz ponizej tego poczucia separacji znajduje sie prawdziwa jednosc. Dopiero gdy uwolnimy sie od wyobrazen i uczuc, uczynków, mysli i sposobów zachowania oznaczajacych izalacje, wtedy jednosc ta dojdzie do glosu i polaczenie zostanie ponownie stworzone. Bedziemy zdrowi i staniemy sie jednoscia z samym soba oraz ukladami i stosunkami wokól nas. Jest to pewien rodzaj ponownego stwarzania kontaktu, pewne uwolnienie. Na Hawajach istnieja okreslone gesty oznaczajace tyle co: badz rozluzniony. Mówi sie: odprez sie; poniewaz jesli bedziesz spiety, skurczony i naprezony, wtedy z tego stanu powstanie izolacja. Natomiast jezeli rozluznisz sie i pozwolisz rzeczom plynac, wtedy bedziesz zdrowszy, bedziesz mial lepszy stosunek do otaczajacego cie swiata. Dzieje sie wtedy cos bardzo interesujacego. Ten, kto jest odprezony i plynie z rzeka otaczajacego go swiata, wlasnie ten moze latwiej go zmieniac. KALA nie oznacza wiec, iz wiecznie musimy brac rzeczy takimi, jakie sa, bez mozliwosci zmieniania ich. O wiele bardziej oznacza to: ten, kto bardziej czuje sie odprezony z elementami otaczajacego nas swiata, ten latwiej moze je zmieniac. Tak powiada KALA.

Trzecia mysl, która odkryli ci madrzy ludzie, nazywa sie MAKIA: czyli energia plynie tam, gdzie koncentrujemy nasza uwage. Zawsze gdy plynie energia i uwaga, wtedy powstaja zdarzenia. Obojetnie gdzie nie kierowalbys swojej uwagi, np. na jakis przedmiot lub mysl, przeplyw energii utrzymuje sie. Innymi slowy: wszystko wraca do ciebie stosownie do twoich mysli. A to znów oznacza: jezeli pozytywnie myslisz o swoim srodowisku, wtedy takze pozytywna energia powraca do ciebie. Jesli jednak wysylasz negatywne mysli odnosnie swojego otoczenia, wtedy powraca do ciebie negatywna energia. Do twojego zycia wplywaja negatywne konsekwencje. Jezeli wysylasz przesadne mysli i konsekwentnie zachowujesz je, zamiast jedynie okazyjnie, chwilowo, przy sposobnosci, wtedy równiez przesada i nadmiar wplywaja do twojego zycia. Jezeli ciagle myslisz o szczesciu i radosci, wtedy w tym samym stopniu szczescie i radosc beda wplywaly do twojego zycia. Skoro tylko skoncentrujesz sie na starchu i zlosci, wtedy w swoim zyciu natkniesz sie na to samo. Jezeli skoncentrowany jestes na przemocy, irytacji i chorobie, wtedy do twojego zycia wplynie przemoc, irytacja i choroba. Huna powiada, iz kazdy z nas posiada zdolnosc oraz cudowny dar samodzielnego rozstrzygania na czym powinny koncentrowac sie nasze mysli, energia i uwaga. W zaleznosci od zmiany, wplywa to z powrotem do twojego zycia. Wszystkie róznorodne metody tej wiedzy pokazuja, wychodzac od pierwszej zasady, jak powinny wygladac zmiany wnetrza, które doprowadzaja do zmian w swiecie zewnetrznym.

Czwarta zasada to MANAWA. MANAWA mówi, iz teraz jest moment sily, teraz jest chwila dzialania. Tutaj i teraz. Sila lezy nie w przeszlosci i nie w przyszlosci. Przeszlosc nie ma zadnej wladzy nad toba. To raczej ty jestes tym, który dokladnie w tej chwili posiada moc zmieniania swojego sposobu myslenia. Dzieki temu przeszlosc oraz nastepstwa przeszlosci nie moga zatrzymywac cie. Musisz isc naprzód. Z balastem przeszlosci nie posuniesz sie w zyciu do przodu. Najlepiej posuniesz sie w zyciu naprzód, jezeli bedziesz myslal etapami o sobie i o przeszlosci. Sa to dokladnie te mysii, które w kazdym momencie stwarzaja twoja rzeczywistosc. Jezeli w twoim zyciu istnieje piekno, wtedy piekno to stwarzasz teraz. Idea ta powiada, ze piekno to stwarzasz dzieki temu, iz w tym momencie doswiadczasz go, podziwiasz i uznajesz je. Jezeli nie uznajesz go, jesli stracisz poczucie piekna, wtedy cala otaczajaca cie ziemia straci swoje piekno. Jak wiemy, dzieje sie tak w niektórych miejscach na Ziemi. Jednak jesli stworzysz wiecej radosci z danej chwili i uznasz ja, wtedy tym bardziej wzmacniasz i wzbogacasz ja. Nie chodzi wiec o to kim byles, lecz kim jestes. Od tego zalezy, co posiadasz w kazdej chwili. Tak samo przyszlosc nie lezy tak po prostu przed toba i nie czeka az natknissz sie na nia. Nie, przyszlosc jest ciagle kreatywna i odpowiada myslom, które teraz zasiewasz. Czasami mamy chwasty z przeszlosci. Lecz teraz mozemy je wyrwac i posadzic nowe nasiona, stworzyc nowa przyszlosc. Tak powiada ta wiedza. Z biegiem czasu zasiane zostana nowe nasiona i jezeli plon tego zasiewu nie bedzie nam sie podobal, wtedy zawsze mozemy wyrwac go i posadzic nowe nasiona. W kazdej chwili mamy te moc w sobie. Sila ta znajduje sie równiez we wszystkim innym. W kazdej chwili.

Jedna z nacudowniejszych ideii skrywa sie za slowem, które juz slyszeliscie: ALOHA. ALOHA ogólnie oznacza: dzien dobry i do widzenia. Ca prawda, slowa tego uzywa sie tez w tym sensie. Ale my mówimy równiez o ALOHA jako o duchowej postawie. Wtedy oznacza i okresla ono przyjazn. Jednakze oznacza jeszcze cos wiecej. Wiecej anizeli przyjazn, dzien dobry i do wiedzenia. ALOHA oznacza w prosty i niepojety sposób milosc. Prawdziwe znaczenie tego przecudownego slowa to milosc. Jednak gleboko w jego korzeniach znajduje sie znaczenie: byc szczesliwym. Byc szczesliwym ... z czyms lub kims. Oto jest owe wlasciwe odkrycie, najprzecudowniejsza tajemnica, która odslonili ci ludzie. Kochac oznacza byc szczesliwym z ... Stopien, w którym zadowolony jestes z samego siebie, z ludzi i srodowiska, w takiej mierze kochasz. Wtedy milosc moze wypromieniowac i plynac. Jednakze stopien, z jakim krytykujesz, w jakim niezadowolony jestes z zycia, w takiej mierze oslabiasz lub uszczuplasz milosc. Milosc nie ma nic wspólnego z bólem. Milosc nie ma nic wspólnego z byciem skrzywdzonym lub krzywdzeniem innych. Milosc jsst szczesciem, radoscia, przyjaznia i przyjemnoscia pod kazdym wzgledem. Poniewaz: kochac oznacza byc szczesliwym z ...

Szósta zasada to MANA. MANA jest czesto mylnie rozumianym slowem i zrównywanym z czysta energia. Jednakzs MANA oznacza sile, boska sile, twórcza sile. Istota (koncept) MANY to fakt, ze istnieje zródlo sily, kóre przeplywa przez nas wszystkich. Nie tylko przez nas, ludzkie istoty, lecz takze przez Ziemie, przez kazdy kamien, drzewo, chmure. MANA jest wewnetrzna sila udzielajaca kreatywnosci wszystkiemu co istnieje. Kreatywnosci odpowiadajacej danej rzeczy lub istocie. MANA jest sila fal i oceanu oblewajacego wybrzeze. MANA jest sila wiatru, który niesie chmury, ptaki i wieje ponad ladem. MANA jest sila pozwalajaca kamieniowi byc twardym, silnym i trwalym. MANA jest sila pozwalajaca kazdemu czlowiekowi byc kreatywnym we wlasciwy sobie sposób. MANA jest sila w kazdym z nas, we wszystkich rzeczach we Wszechswiecie. Najwazniejsza sprawa wystepujaca przy tej ideii jest dalej siegajaca mysl, iz cala moc i sila pochodzi z wnetrza. To jest podstawowe znaczenie. Nie istnieje zadna sila poza nami, która mialaby nad nami moc. Cala sila twojej egzystencji pochodzi z tego wszystko przenikajacego zródla. Zawsze gdy sadzimy, iz cos innego dysponuje sila, wszystko jedno czy jest to przyroda, czy tez inny czlowiek, jakis duch, obojetnie co to nie byloby, o czym myslimy, iz mialoby nad nami moc, wtedy uszczuplamy wlasna sile. Oslabiamy, tlumimy ja i w szczególny sposób postepujemy tak, jakbysmy w rzeczywistosci w ogóle nie mieli tej mocy. MANA jest wiec twórcza sila a nie moca nad czyms. Jest to wewnetrzna sila istniejaca we wszystkich rzeczach, w kazdym czlowieku, czyniaca z niego w najpelniejszym zakresie to kim lub czym jest. W im wiekszym stopniu dopuscimy do nas ta sile, im bardziej bedziemy ja czuc, korzystac z niej i zadac jej, tym szybciej posiadziemy sile wdrapania sie na najwyzszy szczyt mocy i potegi.


, jedna droga do szczescia, jeden czlowiek, z którym mozemy byc szczesliwi. Istnieje wiele sposobów (dróg) na Siódma zasada nazywa sie PONO. PONO mówi, iz skutecznosc jest miara prawdziwosci (rzeczywistosci). Istnieje wiele sposobów dokonania pewnych rzeczy. Nigdy naprawde nie jestesmy mocno osadzeni. Nie istnieje tylko jeden sposób zrobienia czegos; nie istnieje tylko jedna prawda, jedna metoda, jedno lekarstwo, jeden sposób leczeniaosiagniecie naszych celów, bycia szczesliwym, korzystania z zycia, wypelnienia go. PONO mówi, ze zawsze istnieje inna droga prowadzaca do celu. PONO powiada, iz zaden plan (kancept, zarys, szkic) nie jest swiety. Zamiar moze byc swiety. Droga, która idziecie aby osiagnac to, co chcecie, jednakze nie jest swieta. Jezeli chcecie osiagnac okreslony cel, wtedy musicie wybrac stosowny (odpowiedni) do niego srodek. Przemoc wytwarza tylko wiecej przemocy, az do chwili, gdy moze pewnego dnia ludzie beda nia zmeczeni i uzyja pokojowych srodków (metod) aby znów zawital pokój. Jesli jednak zaczniecie z pokojem w sercu, z miloscia dla pokoju, wtedy przyblizycie sie w zyciu do pokoju.

Wiedza ta jest praktycznym sposoben zycia ze samym soba oraz innymi ludzmi.

Byly to zasady wiedzy, na podstawie której zyli kupua. Wiedza ta nazywa sie ka huna; wiedza wywodzaca sie z tych oraz podobnych wysp na Pacyfiku; wiedza, która nalezy przekazywac. Jezeli chcialbys ja przekazac innym, jezeli sam chcialbys ja stosowac, wtedy szukaj odpowiedniego gruntu i stosuj ja w swoim zyciu.


Re: Którą z zasad Huny kierujesz się w życiu? - Elżbieta - 13.05.2012

Mam nadzieję że ankieta działa.
Zapraszam do głosowania i dyskusji.

Sama identyfikuję się z pierwszą zasadą Huny i na tą oddałam głos.
Można na wszystkie- czyli 7 zasad Huny.


Re: Którą z zasad Huny kierujesz się w życiu? - xMoni7 - 13.05.2012

W moim życiu zasady huny odgrywają spore znaczenie w moim życiu tak samo jak i 5 zasad reiki. Choć w sumie nie każdą z zasad jest łatwo stosować w życiu. Ja m.in mam problem z 4 zasadą huny, "teraz jest moment siły, teraz jest chwila działania".


Re: Którą z zasad Huny kierujesz się w życiu? - Bender - 19.05.2012

Mnie się coś kłóci z pierwsza zasadą "świat jest taki, jakim go postrzegasz" - owszem - jest, ale tylko fragment tego świata - ten, który dotyczy mnie bezpośrednio.

Na szczęście nie jestem jedynym elementem świata, a tylko jednym z bardzo wielu. Nie do końca tez jest tak, że mogę sobie wykreować to, co chcę i widzieć tylko same dobre i piękne fragmenty rzeczywistości. To znaczy mogę - owszem - tyle tylko, że to będzie nieprawda.

Jest taki pogląd hermetyczny, że człowiek jest mikro odzwierciedleniem wszechświata - to jakoś tam można nawet porównać do tej pierwszej zasady Huny: skoro jestem odzwierciedleniem czegoś większego lub jakiejś całości, to moje postrzeganie i to, co we mnie - jest tak samo realne, jak wszystko inne...

Tyle, że coś mi tu nie gra - nie rozumiem po prostu... Zawsze myślałam o świecie, jako zbiorze bardzo różnych elementów i to, że któryś z nich widzę dokładnie i jasno, nie oznacza, że wszystkie inne działają na tych samych zasadach.

Nie zaprzeczam absolutnie żadnej z teorii, czy zasad, ale zwyczajnie - usiłuję zrozumieć. Hmmm.... :roll:


Re: Którą z zasad Huny kierujesz się w życiu? - Esencja - 03.07.2012

Kilkakrotnie próbowałam bardziej przemówić do siebie i przełożyć sobie do głowy te wszystkie zasady. Albo zbyt ograniczona jeszcze jestem, no nie wiem jakoś nie mogę przestawić swojego myślenia na ten trop... :roll: Sprawia mi to nie mały problem. Dla mnie to tak jakby tworzenie swojego światka zamkniętego na jakiekolwiek problemy... Ale może się mylę :roll: Szczególnie pierwsze stwierdzenie... które żartobliwie przyrównałabym do popularnego ostatnio stwierdzenia- "jesteś tym, co jesz". Jedząc marchewkę, nie stanę się marchewką Wink choć wiem, że w gruncie rzeczy ma ma to grubszy sens...


Re: Którą z zasad Huny kierujesz się w życiu? - Seji - 15.07.2012

Niania, napisałaś "To znaczy mogę - owszem - tyle tylko, że to będzie nieprawda."

A czym jest prawda? Definicja prawdy, którą ja uznaję, jest następująca:
Prawdą jest to, co jest dla ciebie prawdą na dany moment.


Re: Którą z zasad Huny kierujesz się w życiu? - Elżbieta - 08.09.2012

Cytat:Nianiu musiałabyś zapytać Longa i Serga Kinga, którzy wymyślili hunę (w jej starożytność i hawajskość wierzą już tylko nieliczni). Ewentualnie poczytać teozofię, z której i jeden i drugi czerpali garściami.
Czy to ważne skąd się wywodzi i z czego czerpali, ważne że działa.


Re: Którą z zasad Huny kierujesz się w życiu? - xLena - 04.12.2013

ja zaznaczyłam 7


Re: Którą z zasad Huny kierujesz się w życiu? - lady20 - 06.12.2013

Z miomi przekonaniami jest zgodna zdecydowanie 4. Nie ważne kim byliśmy i co robiliśmy, liczy się tu i teraz. Tworzymy obecną rzeczywistość tym jak postępujemy, jacy jesteśmy. Przeszłość już się wydarzyła i jej nie zmienimy, przyszłość nastąpi i niekoniecznie będzie zgodna z naszymi oczekiwaniami, a teraźniejszość kreujemy każdym słowem, każdym gestem i to jest nasza siła.


Re: Którą z zasad Huny kierujesz się w życiu? - Elżbieta - 07.12.2013

Nie bez znaczenia są nasze myśli.Maja moc samospełniającej się przepowiedni. A to oznacza, że powinniśmy zwracać uwagę na nasze myśli.