Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne
Runa Ansuz - Wersja do druku

+- Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne (https://www.forumezo.pl)
+-- Dział: EZOTERYCZNIE (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=274)
+--- Dział: Runy (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=145)
+---- Dział: Futhark - Runy (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=157)
+---- Wątek: Runa Ansuz (/showthread.php?tid=2832)



Runa Ansuz - Elżbieta - 23.11.2011

[Obrazek: Runic_letter_ansuz.png]


Bywa, że wspomaga kontakt z duchami czy Bogami - wyczytane z postów Szerszenia.


Runa Ansuz - Kaisaran2 - 23.11.2011

Nie tylko bywa, ale często jest tak w rzeczywistości, z czego nie zawsze musimy zdawać sobie sprawę. Ot przykładowo proste rozmyślania na temat duchowości również są swego rodzaju kontaktem z Bogiem/Bogami, mimo iż bardzo często tego tak nie odczuwamy. Jeśli duchy istnieją, również często nie zdajemy sobie sprawy z ich obecności czy ingerencji. W moim przypadku Ansuz może również zapowiadać odnowienie jakiegoś dawno zerwanego kontaktu.


Runa Ansuz - Kaisaran2 - 02.06.2012

Ansuz, Oss - As, Usta
Aett 1 lp 4

Usta są źródłem każdej rozmowy,
wspomaga mądrość i zadowolenie mądrych,
błogosławieństwo i rozrywka dla możnych.

Ujście rzeki jest źródłem każdej drogi;
Pochwa jest źródłem miecza.

As jest najstarszym ojcem,
Władcą Asgardu,
Dowódcą Vallhalli.
Kapłan. Jowisz.


Ansuz to rozmowa. Rozmowa najczęściej z Bogiem, Bogami, medytacja, modlitwa. Rozmowa poskramiająca emocje, wyzwalająca kreatywność, odsłaniająca nowe ścieżki. Jasność w myśli i w mowie. Warto zwrócić uwagę na następną runę, Raidho, w kontekście drugiego z poematów.

Aett 2 lp 4 - Jera
Aett 3 lp 4 - Mannaz


Runa Ansuz - Elżbieta - 12.10.2012

Ansuz (Ass, Ansur, Os)
Walor fonetyczny: A

ODYN, ZNAK

Bóg-Usta przewodzi
wszelkim słowom
jest fundamentem mądrości
pociechą mędrców
dla szlachetnych bojowników
nadzieją i dobrodziejstwem.
Ujście rzeki jest drogą
dla wielu podróżnych
lecz pochwa jest drogą dla mieczy.

WYKŁADNIA TRADYCYJNA
Oto zasada świadomej, boskiej mocy, która wcielona jest w boga Odyna. Odyn stanowi wzór transformacji "ja"; nie jest natomiast bogiem, z którym wyznawca szuka jedności, zespolenia. Ansuz przedstawia misterium metajęzyka, który wcielony jest we wszystkie systemy lingwistyczne i symboliczne. Stanowi runę świadomości syntetycznej.

STRONA JASNA
Gdy energia Ansuz płynie bez przeszkód, ujawniają się zdolności językowe wraz ze słowem mówionym, zawierającym ogromną siłę perswazji. Można dotrzeć wprost do źródeł świadomości, a być może doświadczyć duchowej transformacji. Pójdź drogą Odyna. Na plan pierwszy wysuń drogi postępowania odziedziczone po przodkach. Dla pełnego zrozumienia potrzebna jest synteza rozproszonych elementów. Ansuz zapewnia inspirację i wytrwałość intelektualną. Oczekiwać należy najmniej spodziewanego. Jeśli otrzymasz jakieś wiadomości, mogą one zapowiadać nowy okres w twoim życiu. Rozpoczyna się on często dzięki nieoczekiwanym związkom, które prowadzą na nieznane dotąd ścieżki. Wizyty, spotkania mogą okazać się opatrznościowe.
W sferze psychologii Ansuz symbolizuje integrację nieświadomych motywów działania ze świadomym ich rozpoznaniem, czyli rozeznanie we własnym wnętrzu.
Ansuz może reprezentować nauczycieli, poetów i mówców.

STRONA CIEMNA
Ansuz rozumiana niewłaściwie może nas rozczarować. Trudne sytuacje, jakie pojawią się w naszym życiu, będą testem lub też pozwolą nam ostatecznie na nowo zrozumieć siebie. Powinieneś rozpoznać to, co zakłóca twoją komunikację z innymi. Może jakiś nieuświadomiony zakaz nie pozwala ci zaakceptować tego, co otrzymujesz od bliskich osób. Uważaj - inni mogą manipulować tobą. Niebezpieczeństwo może się uobecnić na skutek niewłaściwego posługiwania się wiedzą. Niebezpieczne jest także wewnętrzne rozproszenie. Zablokowanie energii Ansuz prowadzi do melancholii, ewentualnie do śmierci intelektualnej.

SŁOWA KLUCZE
Ułatwienia: inspiracja, synteza, transformacja, twórczość i moc duchowa, uczciwość, mądrość, słowo.
Utrudnienia: nieporozumienie, fałsz, niemożność wypowiadania się, zła rada, rozczarowanie, manipulacja, melancholia.

żrodło - Taraka


Runa Ansuz - Bjarkan - 13.10.2012

Cytat: WYKŁADNIA TRADYCYJNA
Oto zasada świadomej, boskiej mocy, która wcielona jest w boga Odyna. Odyn stanowi wzór transformacji "ja"; nie jest natomiast bogiem, z którym wyznawca szuka jedności, zespolenia. Ansuz przedstawia misterium metajęzyka, który wcielony jest we wszystkie systemy lingwistyczne i symboliczne. Stanowi runę świadomości syntetycznej.
Yggu widzisz ... Wink

Chyba Ygg nie chciałby być wzorem transformacji "ja", akurat to tak ładnie "zalatuje" Jungiem( którego prace też lubię), ale no właśnie...jak to się ma do źródeł historycznych.

Cytat:jeśli otrzymasz jakieś wiadomości, mogą one zapowiadać nowy okres w twoim życiu.
tzn. ze Jednooki zwrócił na Ciebie swoje oko i mówiąc kolokwialnie masz "mokro w gaciach", bo zapowiadają się zmiany po których nie będzie już tak jak dawniej...itd...


Rozumiem że forum trzeba rozwijać, ale zapytam, bo zawsze mówię wprost to co myślę (wiesz o tym Elli ) -> Co z tego że opisy run są z Taraki, ale są to Ezoopisy i dlatego są to ezoruny,
(może tak założyć dział Ezoruny)

Można pomyśleć o co tu chodzi, przecież nie trzeba czytać tych opisów, albo można przeczytać i milczeć.
Chodzi o to, że Runy są dla mnie częścią mojego dziedzictwa i kiedy czytam to co się o nich wypisuje to normalnie cierpię. Tego typu opisy i nadawanie im "dziwnych znaczeń" nijak się ma do prawdziwego ich znaczenia.
A ponieważ szanuję cudze dziedzictwo, chciałabym żeby i tak było z moim.

Dlatego proponuję -> Ustalmy zasady, o jakie runy nam chodzi -> co da na forum jasny obraz sytuacji -> a to pomoże np. osobom szukającym u nas wróżb albo skryptów.

Dziękuję.


Runa Ansuz - Elżbieta - 13.10.2012

Od lat funkcjonują obok siebie RUNY i EZO RUNY i mają się dobrze raczej EZO RUNY, są bardziej znane. Ja osobiście z runami rekonstrukcyjnymi spotkałam się dopiero na forum Futhark.
Poza tym Taraka jest pismem Jóżwiaka, którego jak sądzę wszyscy w ezoteryce znają.
I dziwi mnie, że taka osoba jaką jest Jóżwiak pozwala na zamieszczanie treści rzekomo niezgodnych z prawdą.

Natomiast na naszym forum w tematach dotyczących run jest ekspert Ulf i to On ustala co jest właściwe a co nie.
Może zechce wytłumaczyć różnicę. Najlepiej spokojnym tonem, długo i łopatologicznie. Jak sądzę, większość ludzi zna Ezoruny.Ba, nawet o rekonstrukcyjnych runach nie mają bladego pojęcia - wiedzą tylko że "na coś" pomagają i na tym kończą swoją wiedzę.
Swoją drogą, na największym forum Ezoforum, funkcjonują Ezoruny i nawet próba założenia oddzielnego tematu Run rekonstrukcyjnych zakończyła się fiaskiem.
Nasze forum jest jedynym,( poza oczywiście forum Futhark i Asatru), gdzie ekspertem jest Ulf - zatwardziały zwolennik Run rekonstrukcyjnych. Ma wolną rękę i powinien to wykorzystać.


Runa Ansuz - Kaisaran2 - 27.10.2012

Ellie - wszystko zależy od tego, co uznaje się za zgodne z prawdą. W. Jóżwiak jest Tarocistą, Astrologiem i nie wiem czym jeszcze, niekoniecznie musi znać historię run, ich tradycję. O runach nie pisze on sam, piszą o nich jego eksperci, z których większość za prawdziwe uznaje właśnie nowoczesną magiczo-runiczną paplaninę, jak podejrzewam, dlatego, że jest łatwa, przyjemna i do tego popularna, ludzie chcą o niej czytać. A jak tak patrzę, kogo on ma w tych ekspertach, to powiem tak - niestety dopuszcza pisanie bzdur. Kilka razy miałam w rękach książki Piaseckiej (z których z resztą pochodzi tekst z wykładnią tradycyjną), czytałam je, i niestety większość informacji warta jest funta kłaków, jeśli chodzi o runy tradycyjne.


Re: Runa Ansuz - Elżbieta - 03.07.2015

[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcT2UjwNkBxKLdLGuFMVQoy...H6AkvjINBQ]




Runa Ansuz
Ansuz - Ujście rzeki, Usta, As (Bóg)
Staroangielski - Os
Usta są źródłem każdej rozmowy,
wspomaga mądrość i zadowolenie mądrych,
błogosławieństwo i rozrywka dla możnych.
Staronordycki - Oss
Ujście rzeki jest źródłem każdej drogi;
Pochwa jest źródłem miecza.
Staroislandzki - As
As jest najstarszym ojcem,
Władcą Asgardu,
Dowódcą Vallhalli.
Kapłan. Jowisz.

Informacje Ogólne
Bóg, wymieniany w staroislandzkim poemacie, to najprawdopodobniej Odyn, związany z mową, poezją, wiedzą o runach, kapłaństwem i magią. Warto tu zwrócić uwagę iż, wedle Voluspy, Odyn był bogiem, który dał ludziom oddech, a wraz z nim zapewne możliwość mówienia.
Kolejny poemat nawiązuje do podróży, lecz w sensie jej źródeł — bardziej jako parafrazy dla wszystkich działań, na co wskazywałaby również przenośnia związana z mieczem.
Nie bez znaczenia jest tu też rola Odyna, przedstawiona w tym poemacie — jako władcy wśród Asów i dowódcy sił zbrojnych. Nie pozwala nam to zapomnieć, iż nad światem bogów germańskich ciąży Ragnarok, podobnie jak nad światem chrześcijańskim wisi Apokalipsa. Rolą Odyna jest należyte przygotowanie się i innych bogów oraz ludzi na ten czas — to między innymi dlatego najdzielniejsi bohaterowie, polegli w boju, zasilają szeregi einherjów w Valhalli. Tak samo jak ujście rzeki jest jej końcem, tak też jest początkiem dla zbiornika wodnego (morza, oceanu, jeziora), do którego rzeka wpada. Ragnarok jest końcem świata, jaki znamy i początkiem świata (przynajmniej dla bogów germańskich), przywracającego Złotą Erę.
W inskrypcjach runicznych Ansuz często jest interpretowana nie tylko jako znak przypisany Odynowi, lecz w ogólności bogom germańskim — być może więc w ujęciu ujścia rzeki oraz ust mądrość niosących możemy zmieścić w niej nie tylko wodza Bogów — Odyna, lecz również strażnika Asgardu — Heimdall’a, który wiedzę o runach, i nie tylko, zaniósł w swej podróży między ludzi, pod postacią Riga.

<!-- m --><a class="postlink" target="_blank" href="http://www.runy.net.pl/content/runa-ansuz">http://www.runy.net.pl/content/runa-ansuz</a><!-- m -->