Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne
Runa Thurisaz - Wersja do druku

+- Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne (https://www.forumezo.pl)
+-- Dział: EZOTERYCZNIE (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=274)
+--- Dział: Runy (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=145)
+---- Dział: Futhark - Runy (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=157)
+---- Wątek: Runa Thurisaz (/showthread.php?tid=2810)

Strony: 1 2


Runa Thurisaz - Kaisaran2 - 19.11.2011

[Obrazek: Mars%20thurisaz%20durisaz.png]

Cierniste krzewy owszem ochronią kogoś, kto się w nich skryje, lecz i jego samego mocno poranią. Róża ma kolce z każdej strony, nie tylko z jednej. O tym też trzeba pamiętać obchodząc się z Thurisaz.

"Ciernie są bardzo ostre,
wrogiem są każdemu rycerzowi w dotyku,
ciężko jest w nich usiedzieć."

"Olbrzym chorobę kobietom sprowadza;
Mało radości jest w trudzie i znoju."


Runa Thurisaz - Elżbieta - 20.11.2011

Na kogo sprowadza chorobe?
Ta runa ma nas chronic
Wobec tego jak ja stosowac?przeciez nie chcemy czynic komus krzywdy


Runa Thurisaz - Kaisaran2 - 20.11.2011

Nikt nie powiedział, że ma chronić - ta opinia jest niestety bardzo popularna, piszę "niestety" ponieważ jest błędna. Używając tej runy trzeba się liczyć z tym, że użyta nieostrożnie może wyrządzić krzywdę także osobie, która jej używa. To co zacytowałam to dwa z trzech runicznych poematów przypisanych Thurisaz, które przetrwały do naszych czasów. W poematach Thurisaz mowa jest o olbrzymie, a olbrzym w mitologii nordyckiej był uosobieniem łgarstwa, agresji i krzywdy.


Runa Thurisaz - Kaisaran2 - 02.06.2012

Thurisaz, Thurs, Thorn - Cierń, Olbrzym
Aett 1 lp 3

Skojarzenia znaku - Cierń

Ciernie są bardzo ostre,
wrogiem są każdemu rycerzowi w dotyku,
ciężko jest w nich usiedzieć.

Olbrzym chorobę kobietom sprowadza;
Mało radości jest w trudzie i znoju.

Olbrzym męczy kobiety
Władca skalistych klifów.
Mieszka wśród nich wraz z żoną.
Saturn. Władca Thingu.


Thurisaz to cierń, na co wskazuje nawet kształt runy. Cierń, który nie ma sympatii do nikogo i niczego, tak samo rani z obu stron, niemożliwe jest przedrzeć się przez ciernisty krzew nie odnosząc ran. Co do "aspektu ochronnego" - możesz siedzieć pośród cierni, nikt cię wtedy dotknie, ale... no właśnie. Ciernie ranią z obu stron.
Thurisaz to także Olbrzym. Przeciwnik, przeszkoda do pokonania, przeciwność losu, uciążliwa sytuacja.

Aett 2 lp 3 - Isa
Aett 3 lp 3 - Ehwaz


Runa Thurisaz - Elżbieta - 12.10.2012

Thurisaz (Thurs, Th, Thorn)
Walor fonetyczny: TH

OLBRZYM, CIERŃ

Cierń jest bardzo ostry
dla szlachetnych
którzy go chwytają
jest raniący
niezmiernie srogi dla człowieka
który tu sięga.
Przez olbrzyma chorują kobiety;
trochę radości w nieszczęściu.
Olbrzym jest udręką kobiet
mieszkańcem skał
i mężem olbrzymki.

WYKŁADNIA TRADYCYJNA
Thurisaz jest siłą brutalnej natury. Stanowi reakcję na spotkanie dwóch przeciwstawnych energii i transformuje je w energię kinetyczną. Procesy owe zachodzą w naturze jako siły nieświadome (postacie "olbrzymów") i należy je przezwyciężyć, jeśli wykraczają poza swoją domenę. Runa "TH" jest symbolicznym znakiem energii psychoseksualnej, która nieświadomych stawia w sytuacji przymusowej, a świadomych prowadzi do transformacji.

STRONA JASNA
Thurisaz jest runą niedziałania. Powinieneś spotkać się z tym co ukryte w tobie. Odsłoń to przed sobą, zanim podejmiesz zadowalające działanie. Rozwijaj zdolność oczekiwania bez podejmowania decyzji. Wspomnienia nie powinny obciążać twojej psychiki.
Możesz spotkać się z niebezpiecznymi reakcjami na swe czyny, tak więc bądź zaangażowany pasywnie, chwytając "na ślepo" świat zewnętrzny. Uczyń to z pełnym rozpoznaniem przyczyny.
Thurisaz jest witalną siłą erotyki. Wzrost energii erotycznej może być zmieszany ze smutkiem. Moc zawarta w tej runie, stosowana we właściwy sposób, może ochraniać, prowadzić do korzystnej zmiany i regeneracji. Jest to runa kryzysu, przesilenia w kierunku poprawy lub pogorszenia. Bywa katalizatorem dla zmian.
Thurisaz może reprezentować osobę brutalną lub nieporadną.

STRONA CIEMNA
Zablokowanie przepływu energii tej runy wiąże się z opuszczeniem, brakiem ochrony, niebezpieczeństwem. Uważać należy na wrogów przychodzących z zewnątrz. Runa wskazuje na przymus przeciwdziałania, oporu, sprzeciwu i na ewentualne przykrości w relacjach z płcią przeciwną. Może się ujawnić zdrada.
Strzeż się działania powodowanego słabością lub rozpaczą. Nie twórz nieistniejących przeszkód, nie ulegaj impulsom. Bądź świadomy każdego uczucia i każdej myśli, lecz nie poddawaj ich ocenie. Obserwuj to, co dzieje się w tobie - jest to jedno z najtrudniejszych zadań.

SŁOWA KLUCZE
Ułatwienia: siła sprzeciwu, siła kierowana, witalność erotyczna, wola działania, determinacja, regeneracja.
Utrudnienia: niebezpieczeństwo, brak ochrony, przymus, ślepa agresja, gwałt, zdrada, smutek.


żródło - Taraka


Runa Thurisaz - Ulf - 12.10.2012

Cytat:WYKLADNIA TRADYCYJNA
Big GrinDD Poplakalem sie ze smiechu :rotfl:

TO jest wykladnia TRADYCYJNA:
(tylko zeby ja poznac trzeba sie troche postarac - latwiej jest pisac bzdety z czapy wziete )
-----------------------------------------------
[...]

26. Rózgą czarów cię dotknę, i ujarzmię
Według mojej woli;
Tam pójdziesz, gdzie syny człowiecze
Nigdy już cię nie ujrzą.

27. Na orlej perci wieki żyć będziesz,
Zwrócona ku cieniów krainie,
Jadło wstrętem cię przejmie większym
Niż śliski płaz.

28. Dziwolągiem będziesz, gdy stamtąd powrócisz,
Hrimnir oczy w ciebie wlepi;
Bardziej wszystkim znana niż stróż Asów
W bramie stać będziesz półślepa.

29. Obłęd i szał, rozczarowanie i żal,
Siądź tu, a opowiem tobie
O męce tęsknoty
I zdwojonym bólu.

30. Złe moce gnać cię będą co dzień
Po grodzie olbrzymów,
Nie radość lecz rozpacz bez miary
Płacząc w sobie nosić będziesz.

31. Z olbrzymem trójgłowym żyć będziesz zmuszona,
Lub zgoła niezamężną będziesz;
Żądza cię zeżre, niedosyt cię zniszczy,
Precz będziesz rzucona jak suchy oset
Po skończonych żniwach.

32. Do lasu poszedłem, do sokiem wilgotnych drzew,
Różdżki czarodziejskiej szukać
[.....................................]
Różdżkę czarodziejską znalazłem.

33. Gniew ściągnęłaś Odina, najwyższego z bogów,
Frey cię znienawidzi,
Bezecna dziewko! tyś na się wzięła
Wściekłość wszystkich bogów.

34. Słuchajcie Hrimthursy, słuchajcie Olbrzymy,
Syny Suttunga,
Jak czarodziejskim zabraniam zaklęciem
Dziewce radości wśród ludzi,
Dziewce pożytku wśród ludzi.

35. Hrimgrimnir zwie się olbrzym, co cię mieć będzie,
U bramy trupów w podziemiach:
Do Hrimthursa hali będziesz co dnia
Wlec się niewolna,
Wlec się zniewolona.

36. Tam będą ci sługi u korzeni Drzewa
Mocz kozi dawać,
Lepszego napoju nie dostaniesz nigdy,
Dziewko! przeciw twej woli,
Dziewko! według mej woli!

37. Runę Thurs ryję ci i trzy znaki:
Sromu, żądzy i bezwstydu;
Zniszczyć je mogę, jak je rysowałem,
Jeśli za właściwe uznam".
----------

Źródło:Skirnirsmal, Edda Poetycka


Thurs jest mianem Olbrzyma o cechach demonicznych, który
jest brzydki i potworny, a w jego naturze leży zło i perwersja.
Runie zwanej thurs przypisywano znaczenie znaku przynoszącego nieszczęście, w szczególności hańbę, wstyd i niedolę (er­gi, oedi i othold), stąd pragnąc zaszkodzić innym stosowano ją w magii
To zaś pokazuje, że thursy, tak jak i trolle, związane były z czarami. Niewy­kluczone, że szczególnie groźne były dla kobiet i ich życia erotycznego, na co zdają się wskazywać znane klątwy i zaklęcia miłosne, w których używano runy thurs .
----------

Źródło:Leszek Paweł Słupecki – Mitologia Skandynawska w epoce Wikingów,


Runa Thurisaz - Posłaniec nocy - 07.05.2014

mam takie pytanie odnośnie tej runy.
wylosowałam tę runę jako radę wobec faceta.
a coś na rzeczy jest ponieważ wypadła mi też za 2gim losowaniem
czy to znaczy że mam się chronić przed kimś, bo mi coś niefajnego zrobi, czy to ja mam trzymać się daleko(bo ja mogę coś niefajnego zrobić)?


Runa Thurisaz - Elżbieta - 07.05.2014

Moim skromnym zdaniem, grozi Ci niebezpieczeństwo z jego strony. Przeczytaj opis Ulfa;

Thurs jest mianem Olbrzyma o cechach demonicznych, który
jest brzydki i potworny, a w jego naturze leży zło i perwersja.
Runie zwanej thurs przypisywano znaczenie znaku przynoszącego nieszczęście, w szczególności hańbę, wstyd i niedolę (er­gi, oedi i othold), stąd pragnąc zaszkodzić innym stosowano ją w magii
To zaś pokazuje, że thursy, tak jak i trolle, związane były z czarami. Niewy­kluczone, że szczególnie groźne były dla kobiet i ich życia erotycznego, na co zdają się wskazywać znane klątwy i zaklęcia miłosne, w których używano runy thurs .
----------


Źródło:Leszek Paweł Słupecki – Mitologia Skandynawska w epoce Wikingów,


Runa Thurisaz - Posłaniec nocy - 07.05.2014

dziękuję Smile wezmę to pod "lupę"...


Runa Thurisaz - Elżbieta - 02.07.2015

[Obrazek: 03_thurisaz_hf.jpg]


Runa Thurisaz
Thurisaz - Cierń, Olbrzym
Staroangielski - Thorn
Ciernie są bardzo ostre,
wrogiem są każdemu rycerzowi w dotyku,
ciężko jest w nich usiedzieć.
Staronordycki - Thurs
Olbrzym chorobę kobietom sprowadza;
Mało radości jest w trudzie i znoju.
Staroislandzki - Thurs
Olbrzym męczy kobiety
Władca skalistych klifów.
Mieszka wśród nich wraz z żoną.
Saturn. Władca Thingu.

Informacje ogólne
Jak widać, można łatwo połączyć tę runę z Thursami lub z cierniem, jednak łączenie jej z Thorem może być tylko wynikiem zastosowania jej przeciwieństwa. Argumentacja, iż jej kształt przypomina Mjollnir (młot Thora), również wydaje się mocno chybiona. Na kontynencie Thor był nazywany Donarem, którego Rzymianie utożsamiali z Jowiszem i tu napotykamy jedyny jak się zdaje trop - w staroislandzkim poemacie występuje słowo Saturn. Jeśli przyjmiemy iż zostało ono użyte w nawiązaniu do rzymskich wierzeń, moglibyśmy tę runę połączyć z Thorem ale... w jego aspekcie boga rolników i zarządzającego pogodą, w kontekście dobrych zbiorów, a nie wojownika, walczącego z olbrzymami — upada więc aspekt ochronny tej runy - co więcej musimy ominąć w dodatku negatywny aspekt Kronosa, który przy wpływach greckich zagościł w wierzeniach rzymskich jako Saturn. Germanie byli ludem, których wierzenia miały swoje korzenie w indoeuropejskiej kulturze, i wiele z nich jest zbliżonych do symboliki obecnej w hinduizmie, a tam znów Saturn jest planetą uznawaną za niepomyślną i związaną ze złym losem. Ile ma ów Saturn z Thora, a ile z Olbrzyma — to już zostawiam doświadczeniom własnym i rozumowi.
Staroangielski poemat nadaje tej runie nazwę Thorn, oznaczającą cierń, jednakże zarówno w staronorweskim, jak i staroislandzkim poemacie, występuje Thurs - słowo odnoszące się do gigantów w germańskiej mitologii. Gocka nazwa tej litery to Thyth, co jednocześnie oznacza dobry - stąd niektórzy widzą być może w runie Thurisaz nie tylko aspekt gigantów, lecz również Thora, związanego z walką z nimi w obronie ludzi i bogów. Można się pokusić o wiarę, iż oryginalnie określeniem tej runy było pragermańskie słowo thurisaz, oznaczające giganta, istotę nieprzyjazną ludziom, lecz tu w sukurs przychodzą nam rozważania lingwistyczne Pani Lotte Motz, wraz z jej artykułem "Trolls and Aesir: lexical evidence concerning north-germanic faith". Wnioski, jakie można wyciągnąć z tego opracowania, sugerują, iż współcześnie negatywny wydźwięk runy w znaczeniu Olbrzyma, mógł być dla Germanów przed schrystianizowaniem jeśli nie czymś pozytywnym, to naturalnym (świadczą o tym choćby zachowane nazwy ziół leczniczych związane z nazwami olbrzymów). Jeśli przyjrzymy się uważnie germańskiej mitologii, możemy dojść do wniosku, iż Thursowie stali w jednym rzędzie jeśli chodzi o potęgę i pozycję z Asami i Wanami — będąc w istocie przedstawianymi jako po prostu wrogie im plemię. Rzut oka na genealogię Odyna pozwala stwierdzić, iż część Thursów była dla niego dość bliskimi krewnymi - bo na statucie wujów i ciotek. Za takim pojmowaniem Thursów przemawia również możliwość zawierania małżeństw między nimi a bogami - Frey i Gerda, Njord i Skadi, na zakończenie zaś sama możliwość funkcjonowania wielce dyskusyjnej postaci, jaką wśród bogów był Loki - rodowodowo Olbrzym z krainy ognia, Muspellheimu. Nie oznacza to oczywiście apoteozy Thursów - po prostu tak jak jedno plemię mogło być wrogiem drugiego wśród ludzi, tak też wśród bogów Thursowie mogli wojować z Asami i Wanami (zresztą początkowo Wanowie też walczyli z Asami). Pamiętać tu należy iż Thursowie reprezentowali nie tylko choroby, lecz również siły natury - a z tymi w ówczesnych czasach ludzie musieli się często zmagać.

<!-- m --><a class="postlink" target="_blank" href="http://www.runy.net.pl/content/runa-thurisaz">http://www.runy.net.pl/content/runa-thurisaz</a><!-- m -->