Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne
Loki: najdziwniejszy „Bóg” w mitologii nordyckiej - Wersja do druku

+- Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne (https://www.forumezo.pl)
+-- Dział: EZOTERYCZNIE (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=274)
+--- Dział: Runy (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=145)
+---- Dział: Mitologia (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=166)
+---- Wątek: Loki: najdziwniejszy „Bóg” w mitologii nordyckiej (/showthread.php?tid=15844)Loki: najdziwniejszy „Bóg” w mitologii nordyckiej - Brigit - 11.10.2023

Loki to dziś znane imię wielu osób, jeden z najsłynniejszych bogów nordyckich. Wzmocniony przedstawieniem tej postaci przez Marvela (pamiętacie: zielony i żółty, nosi rogi, denerwujący) Loki wszedł do świadomości publicznej milionów.

Ale to przedstawienie postaci, oszusta i egomaniaka, to tak naprawdę tylko jeden aspekt oryginalnego Lokiego. Ten, którego Normanowie się bali i szanowali, był w ogóle o wiele dziwniejszą osobą. Ze wszystkich nordyckich bogów Loki jest często przedstawiany jako jeden z najdziwniejszych, co oczywiście czyni go jednym z najciekawszych bogów. Loki pojawił się w szeregu mitów nordyckich, udając przyjaciela i wroga swoich bogów. Myślisz, że znasz prawdziwego Lokiego? Oto pięć powodów, dla których jest dziwniejszy, niż myślisz.

[Obrazek: Loki.jpg]
Loki jest przedstawiany w wielu różnych postaciach w nordyckich legendach i sagach. Źródło: Haukurth /1. Jego Syn był Wielkim Wilkiem 
Można śmiało powiedzieć, że Loki miał ciekawe życie rodzinne. Skończyło się to tym, że został ojcem trzech zestawów dzieci. Z żoną Sigyn (o której wiemy bardzo mało) miał syna o imieniu Nari lub Narf (o którym również niewiele wiemy). Bardziej interesujące były dzieci, które miał ze swoją kochanką , olbrzymką Angrbodą. Wraz z nią spłodził Hel (boginię podziemi), Jormungandra (gigantycznego węża i nemezis Thora) i Fenrira (gigantycznego wilka ). Wszystkie jego dzieci odgrywają główne role w mitologii nordyckiej. Hel jest najmniej interesujący z całej trójki. Większość uczonych uważa ją za późniejszy chrześcijański dodatek do mitologii nordyckiej. Jest boginią podziemi i jest w zasadzie chrześcijańską reprezentacją idei Helu, wtłoczoną w mitologię nordycką.

[Obrazek: Fenrir.jpg]
Fenrir był związany podstępem boga Tyra, aby zapobiec przepowiedni, że zabije Odyna. Nie zadziałało, pamiętaj (John Bauer / domena publiczna )

Jormungandr był znany jako wąż świata. Skazany na zniszczenie świata, jako dziecko został wrzucony do morza. W końcu urósł tak duży, że owinął się wokół całego świata, powodując burze i trzęsienia ziemi podczas swojego ruchu. 
W całej mitologii nordyckiej Jormungandr ma kilka starć z Thorem, w wyniku których obaj ostatecznie zabijają się nawzajem. 

Fenrir był gigantycznym wilkiem blisko związanym z Ragnarokiem. Na początku mitologii nordyckiej Odyn dowiaduje się, że jego przeznaczeniem jest śmierć od kłów Fenrira. W związku z tym trzyma wilka na łańcuchu, aby nie mógł go zabić. To okrutne traktowanie Fenrira przez Odyna jest częściowo odpowiedzialne za stanięcie po stronie Lokiego przeciwko bogom podczas Ragnarok. To także Fenrir zabija Odyna podczas apokaliptycznego wydarzenia, drugie z dzieci Lokiego, które zabiło głównego boga w nordyckim panteonie.

2. Nie jesteś Bogiem? 
To skomplikowane Zawsze toczyła się dyskusja na temat tego, czy Loki był bogiem. Ogólnie rzecz biorąc, dwie najpotężniejsze grupy w mitologii nordyckiej to rodzina bogów Aesir i Jotnar, rasa gigantów . Te dwie grupy łączyła relacja typu miłość-nienawiść. Jeśli nie walczyli ze sobą, robili dzieci.

Zazwyczaj związek pomiędzy Jotnarem i Aesirem obejmował męskiego Aesira i żeńską Jotnar. Sam najwyższy bóg, Odyn, faktycznie miał matkę Jotnar. W mitologii nordyckiej rody przebiegają patrylinearnie (przez ojca), co oznacza, że Odyn nadal był uważany za boga.

Z Lokim było odwrotnie. Jego ojcem był Farbauti, Jotunn, a matką Laufey (uważana za boginię ) . W związku z tym, technicznie rzecz biorąc, Loki powinien być klasyfikowany jako Jotunn. Ale ponieważ jest to mitologia nordycka, nic nie jest jednoznaczne.

[Obrazek: Thor.jpg]
Thor walczy z Jotunnami, często wrogami Aesirów (Mårten Eskil Winge / Public Domain )

Nazwiska dzieci Wikingów były zwykle tworzone poprzez dodanie przyrostka oznaczającego syna lub córkę na końcu imienia ojca. Loki przyjmuje imię swojej matki jako swoje nazwisko, Laufeysson (co oznacza syn Laufeya), zamiast nazwiska ojca. Oznacza to, że Loki, przynajmniej do wydarzeń poprzedzających Ragnarok, uważał się za jednego z Asów.

3. Był utalentowanym zmiennokształtnym Większość ludzi zna ideę Lokiego jako istoty magicznej . W szczególności powszechnie wiadomo, że Loki z mitologii nordyckiej był utalentowanym zmiennokształtnym , zamieniającym się w różnorodne zwierzęta. W Sörla þáttr Loki ma za zadanie znaleźć dowody na to, że kochanka Odyna, Freya, ma romans. Aby to zrobić, wślizguje się do jej komnat, zmieniając kształt w pchłę.

W innej opowieści, Porwanie Idun, Loki musi uratować boginię Idun przed okrutnym olbrzymem, Thiazi. Loki robi to, przekształcając się w gigantycznego sokoła i unosząc boginię w bezpieczne miejsce w swoich szponach. W innych opowieściach przybiera postać muchy i łososia .

Najbardziej dziwaczną z jego ucieczek ze zmiany kształtu jest być może historia, w której staje się klaczą. W Gylfaninning Loki przemienia się w klacz, aby odwrócić uwagę Svdilfariego, ogiera należącego do Jotnara, z którym bogom groziło przegranie zakładu. Odwrócenie uwagi działa i Asowie wygrywają zakład. Ale ma to swoją cenę dla Lokiego. Okazuje się, że trochę za bardzo udało mu się odwrócić uwagę ogiera i zaszedł w ciążę. W końcu rodzi Sleipnira, który staje się ulubionym koniem Odyna. Zgadza się, Loki rodzi konia w mitologii nordyckiej. Perwersyjne.

4. Był wrogiem bogów 
Wiele osób zna Lokiego jako boga oszusta. To sprawia, że wydaje się stosunkowo nieszkodliwy. Jednak prawda jest nieco bardziej zniuansowana. Czasami Loki był silnym sojusznikiem bogów, czasami niebezpiecznym wrogiem, a bardzo często całkowitym utrapieniem… Po pierwsze, jest kilka okazji, w których Loki pomaga bogom. Jak wspomniano wcześniej, przemienił się w klacz w ramach spisku mającego na celu ocalenie Freyi przed natarciem giganta, z którym Aesir zawarł pakt. Co więcej, w Þrymskviða, zrobił wszystko, co w jego mocy, aby pomóc odzyskać skradziony młot bojowy Thora, posuwając się nawet do przemiany w kobietę, aby odzyskać młot . Innym razem Loki był po prostu złośliwym utrapieniem, który lubował się w irytowaniu bogów, ale w rzeczywistości nie wyrządził żadnej krzywdy. Klasycznym tego przykładem jest obcięcie wszystkich włosów Sif (żony Thora), gdy ta spała.

Kiedy Thor zagroził, że zmiażdży Lokiego, Loki natychmiast pożałował swojej decyzji. Udał się do domu mistrzów rzemiosła, Czarnych Elfów, i kazał im wykonać perukę z czystego złota dla Sif . Sif była zachwycona swoim nowym wyglądem.

Jednak w miarę upływu czasu działania Lokiego stawały się coraz bardziej problematyczne. Osiągnęli punkt wrzenia wraz ze śmiercią i zdradą Baldura. Baldur był najpopularniejszym z Asów. Pewnego dnia zaczął mieć koszmary, które przepowiadały jego śmierć. Obawiając się, że się spełnią, jego matka, Frigg, zmusiła wszystkie istoty do przysięgi, że nigdy nie skrzywdzi Baldura. Był jeden opór, jemioła. Bogowie nie martwili się, gdyż jemioła była nieszkodliwa. Loki miał inne pomysły. Miał włócznię wykonaną z jemioły i oszukał ślepego brata Baldura, Hoda, aby rzucił nią w Baldura w ramach żartu. Włócznia trafiła Baldura w pierś, zabijając go. Odyn odpowiedział, przywiązując Lokiego do sterty kamieni z wnętrznościami jego syna, Nari. Na szczycie Lokiego znajdował się wąż, który nieustannie kapał jad do oczu Lokiego, sprawiając, że wił się w agonii.


5. Odegrał główną rolę w Ragnarok 
Śmierć Baldura doprowadziła bezpośrednio do wydarzeń z Ragnaroka (nordyckiej apokalipsy, w każdym calu tak wikingowskiej , jak można się spodziewać). Śmierć ich ulubionego syna spowodowała, że Asowie zbłądzili i zaczęli powoli reagować na groźby. Zwłaszcza Odyn stawał się coraz bardziej niezrównoważony.
[Obrazek: Ragnarok.jpg]
Czy Ragnarok był winą Lokiego? Jak wszystko co dotyczy tej figury. To skomplikowane (Johannes Gehrts / domena publiczna )

Ragnarok rozpoczął się od ucieczki Lokiego z więzów. Jego zwrot ku złu dobiegł końca i podczas Ragnarok zdecydował się stanąć po stronie gigantów przeciwko Asom. Loki był kapitanem statku, który przewoził gigantyczną armię i poprowadził ją do bitwy z bogami. Dzieci Lokiego dołączyły do ojca, zabijając kilku znanych bogów. Podczas bitwy Loki zamienił się w fokę i walczył z Heimdallem, którego śmiertelnie zranił, zanim sam zginął.

Bóstwo jak żadne inne Nie ma wątpliwości, że Loki to jeden z najciekawszych bogów nordyckich. W całej mitologii nordyckiej ma fascynujący charakter. Zaczynał jako sojusznik Asów, zanim zwrócił się przeciwko nim i wprawił w ruch ich ostateczny upadek. Ale jak pokazują te interesujące fakty, Loki nie zawsze był złoczyńcą. Był postacią wieloaspektową. Chociaż mógł pomóc w zniszczeniu świata, często twierdzi się, że zrobił to dopiero po latach znęcania się ze strony Asów. Loki nigdy tak naprawdę nie był akceptowany. Nie do końca Asirem ani Jotnarem. Jego wyobcowanie doprowadziło do końca świata.

ROBBIEGO MITCHELLA


RE: Loki: najdziwniejszy „Bóg” w mitologii nordyckiej - Hera - 05.02.2024

"Loki" to postać z mitologii nordyckiej, znany jako bóg psoty, chaosu i intryg. Loki jest również jednym z głównych bogów w mitologii nordyckiej, znany z licznych psot, kłamstw i intryg, które sprawiają kłopoty innym bogom. Jego postać jest często przedstawiana jako przewrotna i nieobliczalna.


RE: Loki: najdziwniejszy „Bóg” w mitologii nordyckiej - Brigit - 05.02.2024

Niejednoznaczną postacią w mitologii nordyckiej jest brat krwi Odyna - Loki. 
Jako bóg ognia i przestępstw Loki jest inicjatorem wielu konfliktów i problemów. Niemniej jednak chytry bóg równie często powoduje, że nordyccy bogowie wpadają w tarapaty, jak również przyczynia się do pomyślnego przebiegu zdarzeń.
Niemniej jednak chytry bóg równie często powoduje, że nordyccy bogowie wpadają w tarapaty, jak również przyczynia się do pomyślnego przebiegu zdarzeń. 
To właśnie Loki skradł złote włosy Sif, żony Thora, ale to również dzięki niemu karły z Svartalfheimu stworzyły równie piękne włosy dla bogini. 
Jednocześnie, dzięki intrydze Lokiego Thor zyskał swój sławetny młot, a bogowie zyskali inne magiczne przedmioty, jak chociażby nigdy niechybiającą włócznię Odyna czy złotą bransoletę o nazwie Draupnir. 
Loki wykorzystuje swój piękny wygląd, spryt i krasomówstwo do tworzenia konfliktów i intryg, a ostatecznie on i jego dzieci (Hel, wilk Fenrir i wąż Jormugand) przyczynią się do zniszczenia bogów i świata podczas Ragnaroku. 
Loki uwolniony z niewoli stanie na czele armii złożonej z umarłych, lodowych olbrzymów i ognistych demonów, by zmierzyć się z bogami Asgardu i Vanaheimu wspieranych przez mężnych wojowników Einherjarów przebywających dotychczas w Walhalli.