Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne
Izrael & Palestyna - Wersja do druku

+- Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne (https://www.forumezo.pl)
+-- Dział: ROZMOWY NIEKONTROLOWANE (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=141)
+--- Dział: "Gorące tematy" (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=310)
+--- Wątek: Izrael & Palestyna (/showthread.php?tid=15841)

Strony: 1 2


Izrael & Palestyna - Small - 08.10.2023

Atak Hamasu na Izrael - kolejna wojna w tym regionie świata.


Ambasador Izraela dla WP: "To wojna cywilizacji z barbarzyństwem. Musimy
Ambasador Izraela dla WP.Cytat:Zostaliśmy zaatakowani jako naród, jako społeczeństwo. Izrael nie dążył do tej wojny, ale skoro się zaczęła, musi się zakończyć wyraźnym zwycięstwem dobra nad złem. Cywilizacji nad barbarzyństwem. Pytanie, dlaczego wywiad i kontrwywiad nie wykryły zagrożenia, zostanie zadane, jak ją wygramy - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską ambasador Izraela w Polsce dr Yacov Livne.
Cytat:[b]Izraelskie media podają, że zginęło jak dotąd co najmniej 70 Izraelczyków, 900 zostało rannych, Hamas wziął też co najmniej kilkudziesięciu zakładników. Liczby te prawdopodobnie wzrosną. Media społecznościowe są pełne scen rozlewu krwi i śmierci. Chyba wszyscy w Izraelu zostali zaskoczeni atakiem Hamasu?[/b]Izrael & Palestyna - Dreamm - 09.10.2023

Po godz. 23 czasu lokalnego w niedzielę Hamas ogłosił, że "brygady Al-Kassam atakują syjonistyczne lotnisko Ben Guriona". Według danych serwisu flightradar 40 minut później na lotnisku wylądował polski samolot ewakuacyjny. Jak podali Izraelczycy, Żelazna Kopuła poradziła sobie z atakiem Hamasu. Ewakuacja Polaków wciąż trwa.


Izrael & Palestyna - Alma. - 09.10.2023
Izrael & Palestyna - Lady In Red - 10.10.2023

https://www.facebook.com/kamila.gackwska/videos/1710321086157167
Izrael & Palestyna - Elżbieta - 10.10.2023

(10.10.2023, 01:27)Lady In Red napisał(a): https://www.facebook.com/kamila.gackwska/videos/1710321086157167


Z Bogiem na ustach z kasą w głowie. Świat się kończy.... marnie  Sad


Izrael & Palestyna - Small - 13.10.2023

WYWIAD

Kard. Parolin: Atak na Izrael był nieludzki, ale uzasadniona obrona niech nie uderza w ludność cywilną.

Watykańskie media w rozmowie z kardynałem sekretarzem stanu: priorytetem jest uwolnienie zakładników, Stolica Apostolska pozostaje gotowa na wszelkie niezbędne mediacje.

Stolica Apostolska jest gotowa na każdą potrzebną mediację, jak zawsze...”. Kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu, sześć dni po ataku terrorystycznym na Izrael, określa napaść dokonaną w ostatnią sobotę jako „nieludzki” i przywołuje apel Papieża Franciszka o uwolnienie wszystkich zakładników znajdujących się w rękach Hamasu. Kard. Parolin wzywa do proporcjonalności w uzasadnionej obronie Izraela, wyrażając troskę o cywilne ofiary bombardowań Strefy Gazy i powtarza, że pomimo tego, co się dzieje, dla prawdziwie sprawiedliwego pokoju musimy dojść do rozwiązania dwupaństwowego, „które pozwoliłoby Palestyńczykom i Izraelczykom żyć obok siebie, w pokoju i bezpieczeństwie”.

ANDREEA TORNIELLI - ROBERTO CETERA: Eminencjo, wszystkie konflikty są okropne. Niemniej jednak na podstawie tego, co dowiadujemy się począwszy od świtu ubiegłej soboty, jawią się nam ciągle rosnące okropności, których wcześniej nigdy nie widzieliśmy. Mamy do czynienia z całkowitym zatraceniem człowieczeństwa. Czy według Eminencji istnieje jeszcze jakaś możliwość, by uniknąć czegoś gorszego?

KARD. Piętro Parolin: Atak terrorystyczny dokonany przez Hamas i inne ugrupowania wojskowe w zeszłą sobotę przeciw tysiącom Izraelitów, którzy przygotowywali się do świętowania dnia Simchat Torah, na zakończenie tygodnia święta Sukkot, jest nieludzki. Stolica Apostolska wyraża całkowite i stanowcze potępienie. Jesteśmy także zatroskani o mężczyzn, kobiety, dzieci i starców zatrzymanych jako zakładnicy w Gazie. Wyrażamy naszą bliskość względem poszkodowanych rodzin, które w przeważającej większości są żydowskie, modlimy się za nie, za wszystkich, którzy są jeszcze w szoku, za rannych. Trzeba koniecznie odzyskać zmysł rozumowania, porzucić ślepą logikę nienawiści i odrzucić przemoc jako rozwiązanie. Napadnięci mają prawo do obrony, ale także i należąca się prawem obrona musi przestrzegać wymogu proporcjonalności. Nie wiem, jaka może istnieć przestrzeń dla dialogu między Izraelem a wojskiem Hamasu, ale gdyby była i mamy nadzieję, że jest, trzeba by od razu go podjąć i to bezzwłocznie. A to dlatego, by uniknąć dalszego rozlewu krwi, jak dzieje się to w Gazie, gdzie z powodu ataków wojska izraelskiego jest wiele niewinnych ofiar cywilnych.

- Papież Franciszek podkreśla, że pokój buduje się na sprawiedliwości. Nie istnieje pokój, który nie byłby sprawiedliwy. W jaki sposób przejawia się dzisiaj ten wymóg sprawiedliwości dla obu stron konfliktu?

- Pokój nie może się opiera na niczym innym niż na sprawiedliwości. Rzymianie lubili mówić: „Opus iustitiae pax”; nie może być pokoju między ludźmi bez sprawiedliwości. Wydaje mi się, że największą możliwą sprawiedliwością w Ziemi Świętej jest utworzenie dwóch państw, co pozwoliłoby Palestyńczykom i Izraelczykom żyć obok siebie w pokoju i bezpieczeństwie, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom większej ich części. To rozwiązanie, które jest przewidziane przez wspólnotę międzynarodową, wydało się ostatnio niektórym, zarówno z jednej jak i drugiej strony, niemożliwe już do zrealizowania. Dla innych nie wchodziło to nigdy w rachubę. Stolica Apostolska myśli zdecydowanie inaczej i nadal to popiera. Teraz jednak, co jest słuszne? Słuszne jest natychmiastowe zwrócenie zakładników, nawet tych przetrzymywanych przez Hamas od czasu poprzednich konfliktów: w tym sensie zdecydowanie ponawiam żywy apel wystosowany i powtórzony przez Ojca Świętego Franciszka w ostatnich dniach. To słuszne, że w uzasadnionej obronie Izrael nie powinien narażać palestyńskich cywilów mieszkających w Strefie Gazy. Jest rzeczą słuszną, wręcz niezbędną, by w tym konflikcie – jak w każdym innym – w pełni przestrzegano prawa humanitarnego.

- Papież Franciszek pod koniec audiencji w zeszłą środę wygłosił apel o uwolnienie zakładników i prosił, by oszczędzono życie niewinnych. Czy Ksiądz Kardynał widzi możliwość dla działań dyplomatycznych Stolicy Świętej analogicznych do tych, które zostały podjęte, by rozwiązać konflikt między Rosją a Ukrainą?

- Tak, uwolnienie zakładników żydowskich i ochrona życia niewinnych w Gazie jest sednem problemu, który utworzył się po ataku Hamasu i po odpowiedzi wojska izraelskiego. Znajduje się to w centrum troski wszystkich nas, Papieża i całej wspólnoty międzynarodowej. Stolica Święta jest gotowa na jakąkolwiek konieczną mediację, jak zawsze. W międzyczasie stara się rozmawiać z instancjami, których kanały są już otwarte. Wszelka jednak mediacja, by zakończyć konflikt, musi brać pod uwagę szereg elementów czyniących ten problem bardzo złożonym i skomplikowanym jak zagadnienie posiadłości żydowskich, bezpieczeństwa i obszar miasta Jerozolimy. Pewne rozwiązanie można znaleźć w bezpośrednim dialogu między Palestyńczykami a Izraelczykami, do którego zachęca i który popiera wspólnota międzynarodowa, chociaż teraz to wszystko będzie trudniejsze.

W dwóch ostatnich wywiadach udzielonych L’Osservatore Romano przez prezydenta palestyńskiego Mahmuda Abbasa i przez prezydenta Izraela Izaaka Herzoga, obaj prezydenci wyrazili uznanie dla nieustannych słów pokoju płynących od mniejszości chrześcijańskiej w Ziemi Świętej, która jest „solą” tej ziemi. Chrześcijanie są jednak przygnieceni konfliktem i cierpią. Niepokojąca jest sytuacja małej wspólnoty chrześcijańskiej w Gazie, której grozi wyginięcie. Jak konkretnie można teraz pomóc chrześcijanom w Ziemi Świętej?

Przede wszystkim modlitwą oraz duchową i materialną bliskością. Te moje słowa mają być ponownym potwierdzeniem serdecznej bliskości Papieża i Stolicy Apostolskiej. Chrześcijanie są istotną częścią ziemi, na której Jezus się urodził, żył, umarł i zmartwychwstał. Nikt nie może myśleć o Palestynie czy Izraelu bez chrześcijańskiej obecności, która była tam od samego początku i będzie na zawsze. To prawda, że obecnie mała wspólnota katolicka w Gazie – około 150 wiernych – bardzo cierpi. A kiedy cierpi jeden członek, cierpi cały Kościół, więc cierpimy wszyscy. Wiemy, że zgromadzili się w parafii. Proboszcz nie mógł wrócić i pozostaje w Betlejem. Wszystko jest nieruchome, sparaliżowane, jakby w uścisku strachu i gniewu. Modlimy się za Izraelczyków, modlimy się za Palestyńczyków, modlimy się za chrześcijan, Żydów i muzułmanów: „Proście o pokój dla Jerozolimy... Moim braciom i przyjaciołom powiem: Pokój wam! Dla domu Pana, Boga naszego, będę prosił o dobro dla was” (Psalm 122). 

ANDREA TORNIELLI - ROBERTO CETERA/vaticannews.va


Izrael & Palestyna - Elżbieta - 13.10.2023

Izrael zrówna z ziemią Strefę Gazy?


Cytat:[b]Izraelskie Siły Obronne nakazały Palestyńczykom z północnej części Strefy Gazy ewakuację na południe w ciągu 24 godzin. Według mediów to sygnał, że wkrótce może ruszyć izraelska ofensywa lądowa. Hamas podaje, w Strefie Gazy zginęło co najmniej 1,5 tysiąca Palestyńczyków, a ponad 6,6 tys. został rannych. Jednocześnie Izrael zarzuca ONZ, że organizacja przymyka oczy na terrorystyczną działalność Hamasu.[/b]
https://narodowcy.net/izrael-zrowna-z-ziemia-strefe-gazy/


Izrael & Palestyna - Adrianna.V - 30.10.2023

Wojna trwa i rozprzestrzenia się. Na koniec się nie zanosi;

Jak czytamy na WP


Cytat:Poniedziałek to 23. dzień wojny między Izraelem a Hamasem. - Zawieszenie broni w wojnie z Hamasem nie nastąpi - oznajmił premier Izraela, cytowany przez agencję AFP. Benjamin Netanjahu podkreślił, że taka decyzja byłaby równoznaczna z "poddaniem się terrorowi i barbarzyństwu". - Tak się nie stanie - wskazał. Zaznaczył też, że "podstawowym celem Izraela jest zniszczenie grupy islamskich bojowników".Izrael & Palestyna - Small - 30.10.2023

(30.10.2023, 22:25)Adrianna.V napisał(a): Wojna trwa i rozprzestrzenia się. Na koniec się nie zanosi;

Jak czytamy na WP


Cytat:Poniedziałek to 23. dzień wojny między Izraelem a Hamasem. - Zawieszenie broni w wojnie z Hamasem nie nastąpi - oznajmił premier Izraela, cytowany przez agencję AFP. Benjamin Netanjahu podkreślił, że taka decyzja byłaby równoznaczna z "poddaniem się terrorowi i barbarzyństwu". - Tak się nie stanie - wskazał. Zaznaczył też, że "podstawowym celem Izraela jest zniszczenie grupy islamskich bojowników".

Niedobrze się dzieje w tym regionie nie od dzisiaj. Izrael jest silny, nie odpuści podobnie jak Putin. Trzeba się martwić o spokój w Europie.


Izrael & Palestyna - Moore - 31.10.2023

Cytat:Masakra w obozie dla uchodźców. Tel Awiw przyznaje się do ataku

 Izraelskie Siły Zbrojne przyznały się do zbombardowania obozu dla uchodźców w Dżabalii w północnej części Strefy Gazy. W ataku według miejscowych władz bomby zabiły i raniły 400 osób. IDF twierdzi, że celem był dowódca Hamasu, ukrywający się wśród cywilów.
https://wiadomosci.wp.pl/masakra-w-obozie-dla-uchodzcow-tel-awiw-przyznaje-sie-do-ataku-6958189507480064a?utm_medium=push&utm_source=pushpushgo&utm_campaign=WPWiadomosci-push&utm_content=654147e3d03fd4ab8e50ca9f