Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne
Czarownica z Woodplumpton: - Wersja do druku

+- Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne (https://www.forumezo.pl)
+-- Dział: ROZMOWY NIEKONTROLOWANE (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=141)
+--- Dział: Warto wiedzieć (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=324)
+---- Dział: Historycznie (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=343)
+---- Wątek: Czarownica z Woodplumpton: (/showthread.php?tid=15432)Czarownica z Woodplumpton: - Small - 24.12.2022

Czarownica z Woodplumpton: niespokojny koniec ostatniego procesu czarownic w Wielkiej Brytanii.

W XVII wieku ludzie byli zafascynowani opowieściami o czarownicach i istotach nadprzyrodzonych i postrzegali wiele kobiet jako złe czarownice. Cokolwiek poszło nie tak w społeczności iw społeczeństwie, często obwiniano te kobiety i demonizowano je za to.

Opowieść nie kończyła się na określeniu ich mianem czarownic . Społeczeństwo w tamtym czasie zaczęło publicznie prześladować i zabijać te kobiety. Wydarzenia te nazwano procesami czarownic. Działo się to w całej Europie i innych częściach świata. Podczas gdy procesy w Salem w obu Amerykach są nadal bardzo znane z historii, procesy czarownic na Wyspach Brytyjskich były również bardzo makabryczne i brutalne. 
W Anglii i Szkocji było wiele incydentów, w których zginęło wiele kobiet, po prostu przedstawiając je jako czarownice.

 Procesy czarownic
W rzeczywistości w Wielkiej Brytanii przypadki procesów czarownic miały miejsce na długo przed procesami czarownic w Salem. Egzekucje i akty herezji miały miejsce jeszcze w XVI wieku. Zgodnie z prawem Wielkiej Brytanii czary zostały zakazane ustawą o czarach z 1542 r.

Akt zabijania czarownic pojawił się w 1563 roku, kiedy prawo stanowiło, że czarownice powinny podlegać karze śmierci. Satanizm był tak powszechny, a Kościół był tak zagrożony, że nawet zawarcie paktu z Diabłem groziło karą śmierci. W XVII wieku nawet Wielka Brytania aktywnie polowała na czarownice . Wraz ze wzrostem purytanizmu w Wielkiej Brytanii, w Wielkiej Brytanii nasiliło się zabijanie i upokarzanie rzekomych czarownic. W rzeczywistości około połowy XVII wieku te akty barbarzyństwa wobec pewnej części ludności osiągnęły swój szczyt. Jeden z głównych i wczesnych procesów czarownic, który przygotował grunt pod to dosłowne polowanie na czarownice, miał miejsce pod koniec XVI wieku i był znany jako proces czarownic w North Berwick. Proces czarownic w North Berwick miał miejsce w East Lothian w Szkocji.

Impuls do tych prób przyszedł jednak z kanału z Danii . W tym czasie cały kontynent europejski ogarnęły przerażające opowieści o złych czarownicach, a ludzie chcieli je zabić.

Król Szkocji Jakub VI był w drodze do Danii, aby poślubić swoją żonę, duńską księżniczkę. Jeszcze nie król Anglii Jakub I, król i jego młoda narzeczona musieli wracać po ślubie do Szkocji, a po drodze musieli zatrzymać się na wybrzeżu Norwegii z powodu sztormu.

Po przejściu burzy krążyły pogłoski, że została wywołana przez okultystyczne zaklęcia rzucone na króla przez czarownice. W Kopenhadze odbyły się procesy, podczas których dwie kobiety zostały osądzone i zabite jako czarownice. Procesy kopenhaskie wywarły ogromny wpływ na króla Jakuba VI, który powołał trybunał czarownic, który wykorzenił czary w jego własnym królestwie. Pod rządami króla Jakuba VI trybunał schwytał i zabił około 100 kobiet oskarżonych o praktyki okultystyczne i czary. Procesy w Szkocji trwały ponad dwa lata i zginęło wiele niewinnych kobiet. Oskarżeni byli torturowani i publicznie poniżani.

Podczas tortur wielu oskarżonych przyznało się do uprawiania czarów. Wielu przyznało się do zawarcia paktu z diabłem , a także do używania mocy wiedźmy do zmiany pogody, a nawet spisku mającego na celu zatopienie królewskiego statku.

W procesach w North Berwick król osobiście stawił się w celu przesłuchania osób oskarżonych o czary. Wcielił się w rolę adwokata, aby skazać te czarownice na śmierć. Jedną z przesłuchiwanych i straconych kobiet była Agnes Sampson, uzdrowicielka znana również jako Mądra Żona Keitha. Pierwsze ataki procesów czarownic zapoczątkowały szereg procesów, które trwały przez dziesięciolecia, od 1590 do 1662 roku. Aż 1500 osób zostało zabitych w wyniku tych procesów, oskarżonych o czary w Szkocji i ostatecznie w całej Wielkiej Brytanii. Mimo że tak wielu ludzi, głównie kobiet, zostało zabitych i spalonych na stosie, wierzono, że Jakub był sprawiedliwym królem, który przed wydaniem kary śmierci polegał na rzeczywistych dowodach i dowodach . Wypuścił także wielu oskarżonych, ponieważ nie było wystarczających dowodów na to, że faktycznie praktykowali czary i demoniczną magię . Tak naprawdę nie usprawiedliwia tych, którzy zostali uznani za winnych i zabici, ale proszę bardzo.

Jeden z największych procesów czarownic miał miejsce w Northamptonshire w 1612 roku, gdzie skazano pięciu mężczyzn i kobiety. Proces wywołał więcej procesów czarownic w Pendle w Lancashire. Proces był ważny, ponieważ pokazał zmianę w brytyjskim nastawieniu do czarownic i zobaczył pierwsze zmiany, które doprowadziłyby do powstrzymania tych ataków.

Najstraszniejsze było jednak to, co spotkało ostatnią czarownicę w Wielkiej Brytanii. Oto historia Czarownicy z Woodplumpton i tego, co się z nią stało. Czarownica z Woodplumpton: żywa czy martwa? Ostatnią zgłoszoną śmiercią brytyjskiej czarownicy był przypadek czarownicy z Woodplumpton. 

Czarownica z Woodplumpton nazywała się Meg Shelton, XVII-wieczna Brytyjka. Jej miejsce pochówku znajduje się w kościele św. Anny, XI-wiecznym kościele w Preston.

Jej nagrobek to tylko duży głaz, a znak wskazuje, że jest to Grób Wiedźmy, odnotowując datę jej pochówku w 1705 roku. Meg Shelton została oskarżona o posiadanie zdolności zmiany kształtu i mocy okultystycznej , a także nadano jej imię Flyde Witch . Tak naprawdę nie należała do społeczności Woodplumpton, ale do innego miasta, Catforth, co prawdopodobnie przyczyniło się do jej wyobcowania od sąsiadów. Okradała miejscowych rolników, przez co stała się notoryczną i poszukiwaną przestępczynią.

Jej śmierć była jednak szczególnie okrutna i nastąpiła niezależnie od jej procesu. Uwięziona między beczką a ścianą, została zmiażdżona na śmierć, a następnie pochowana w kościele św. Anny. Jednak to nie był koniec wiedźmy z Woodplumpton. Mówiono, że wróciła do życia w swoim grobowcu i wykopała się przy dwóch różnych okazjach. W końcu, aby wiedźma zombie nie terroryzowała miejscowych, została pochowana twarzą do góry o północy, a na jej grobie położono duży głaz, aby nie mogła uciec po raz trzeci. Jednak niektórzy uważają, że Meg udało się uciec i nadal mieszka w Woodplumpton w pobliżu kościoła. Podobno ukrywa się w pobliskich lasach, nawiedzając je do dziś.

Top Image: Głaz został umieszczony nad grobem Czarownicy z Woodplumpton, aby powstrzymać ją przed powrotem do życia, ale niektórzy twierdzą, że uciekła. 
Źródło: Sorapop /Adobe Stock. Bipin Dimri

[Obrazek: Convinced.jpg]