Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne
Święto Matki Boskiej Zielnej, - Wersja do druku

+- Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne (https://www.forumezo.pl)
+-- Dział: RELIGIE WIERZENIA FILOZOFIE MITOLOGIE (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=56)
+--- Dział: Wierzenia, Religie, Filozofie (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=57)
+---- Dział: Chrześcijaństwo (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=58)
+---- Wątek: Święto Matki Boskiej Zielnej, (/showthread.php?tid=15194)Święto Matki Boskiej Zielnej, - Elżbieta - 15.08.2022

Święto ku czci Maryi wziętej do nieba obchodzone było już w pierwszych wiekach pod nazwą "zaśnięcia Maryi", potem zastąpiono je Wniebowzięciem Najświętszej Maryi Panny. Ok. VI wieku w Konstantynopolu uroczystości ustalono na dzień 15 sierpnia; od następnego stulecia zaczęto je obchodzić i w Europie. Kościoły wschodnie, zachowujące kalendarz juliański, obchodzą święto 13 dni później, czyli 28 sierpnia.


Święto Matki Boskiej Zielnej, - Elżbieta - 14.08.2023

Jutro święcimy zioła 

[Obrazek: NzcxODQwYRsCGjl3fgxsDkFCbS04VWJYFlp1Zn5P...CsgaBZ9WB4]
To, co znajdzie się w bukiecie 15 sierpnia, ma ogromne znaczenie Źródło: 
Adobe Stock, fot: jacek

Przesąd na 15 sierpnia.
Nie rób tego, bo ściągniesz biedę Święto Matki Boskiej Zielnej, obchodzone 15 sierpnia, jest wyjątkowym dniem dla katolików. Istnieje jednak pewien przesąd, który jest z nim związany, a którego lepiej unikać. Nie rób wtedy tej rzeczy, bo ściągniesz na siebie biedę.

Przesąd związany z dniem 15 sierpnia łączy w sobie zarówno wierzenia słowiańskie, ludowe, jak i religijne. Jak wiadomo, tego dnia, w święto Matki Boskiej Zielnej, katolicy udają się do kościoła, aby poświęcić zioła, owoce, warzywa oraz wszelkie inne rośliny, których używa się w kuchni lub w domostwie. Są one zebrane w bukiet bądź ułożone w koszu z darami, a wśród nich znajdziemy dziurawca, len, marchew, rumianek czy miętę. 

Kwiatowy przesąd na 15 sierpnia.

To, co znajdzie się wówczas w bukiecie lub w koszu z darami, ma ogromne znaczenie. Istnieje bowiem przesąd, że jeżeli włożymy lub wsadzimy tam kwiaty bądź gałązki ziemniaków, lucernę bądź koniczynę, sami naślemy na siebie nieszczęście - brak pieniędzy. Lepiej więc dmuchać na zimne i o tym pamiętać, by nie narobić problemów. Dla wszystkich, którzy zastanawiają się, dlaczego należy unikać akurat tych roślin, wyjaśniamy. Według ludowego zwyczaju, w święto Matki Boskiej Zielnej nie można święcić roślin pastewnych, co jest związane ze zwyczajami sprzed XIX w. Chłopi nie spożywali wówczas ziemniaków, a co dopiero lucerny czy koniczyny. Ziemniak został uznany bowiem za warzywo jadalne i stał się podstawą diety ludzi dopiero w XIX w.

Wszystko z powodu dawnych wierzeń Niezależnie od tego, czy w życiu codziennym wierzysz i trzymasz się przesądów czy nie, tej jednej zasady warto się trzymać. Nie tylko dlatego, że istnieje od dawien dawna. Ludzie, którzy wierzyli w ten kwiatowy przesąd sądzili, że dzięki temu unikną pecha i "pomogą" tym plonom i zbiorom, które dawały im zarówno pożywienie, jak i pieniądze.

Jeżeli chcesz więc za cokolwiek podziękować, nie rób tego przez święcenie ziemniaka.


RE: Święto Matki Boskiej Zielnej, - Nut - 14.08.2023

Do bukietu wkładano zioła o właściwościach leczniczych: bylicę, macierzankę, miętę, piołun, chaber, kopytnik i krwawnik; kwiaty polne i ogrodowe, kłosy zbóż, len, makówki i konopie, warzywa i owoce: marchew, jabłko, gałązkę z późnymi wiśniami, gałązki leszczynowe z orzechami


RE: Święto Matki Boskiej Zielnej, - Small - 15.08.2023

Historia o śmierci i wniebowzięciu Maryi ma swoje odbicie w apokryfach, w których przekazywana jest w barwny sposób. W jednej z opowieści znajdziemy odpowiedź na pytanie dlaczego święto to nazywane jest Matki Boskiej Zielnej. 
Jak głosi legenda „po śmierci Najświętszej Marii Panny apostołowie trzeciego dnia ciała jej w grobie nie znaleźli, tylko same zioła i kwiaty”. I dlatego w dniu Matki Boskiej Zielnej, patronki ziemi i roślinności, w podziękowaniu za opiekę święcono niemal wszystko co w tym czasie kwitnie i owocuje.


Powszechnie wierzono, że bukiet poświęcony w kościele nabierał niezwykłych właściwości zabezpieczających i leczniczych. Zioła z niego wykorzystywano w leczeniu ludzi i zwierząt gospodarskich, okadzano nimi izbę i obejście dla ochrony przed burzą, pożarem i epidemią lub po to, by diabeł nie kusił. Poświęcone wiązanki przechowywano za świętymi obrazami, obok wianków z Bożego Ciała nad drzwiami wejściowymi, czy na ścianie frontowej, na strychu, w oborach koło okna, w sąsiekach stodoły. Zatknięte na polu chroniło przed piorunami i robakami, umieszczone w stodołach przed myszami. 

Wiązanki wykorzystywano także w celach leczniczych. Najczęściej zioła stosowano razem, bez względu na to, jakie gatunki się w nich znajdowały, bez względu na rodzaj choroby – ważne było to, że zostały poświęcone w dniu Matki Boskiej Zielnej. Zdarzało się jednak, że poszczególne rośliny z bukietu miały swoje konkretne przeznaczenie, np.: marchew przy żółtaczce, jabłka przy bólach zębów i gardła, główki kapusty stosowano w weterynarii, mak na bezsenność


RE: Święto Matki Boskiej Zielnej, - Marsowa panna - 16.08.2023

Według starej tradycji w bukiet do poświęcenia w Matkę Boską Zielną wiązano siedem lub 77 różnych ziół i zbóż, później także kwiatów. Siódemka już w Starym Testamencie jest symbolem doskonałości. Tych siedem ziół to rumianek, mięta, melisa, bazylia, rozmaryn, lubczyk i nasturcja.

Zwyczaj święcenia ziół sięga jeszcze czasów pogańskich. Wiele z tych i podobnych ziół składali na ołtarzach ofiarnych Germanie. W okolicach sierpnia (według obecnej rachuby czasu) mieli oni dni postu przed wielkim świętem żniw. Wiele do dziś stosowanych ziół odgrywało też ważną rolę w medycynie Egipcjan, Rzymian i Greków. Nasi pogańscy przodkowie wiedzieli, że rośliny te mogły dać ludziom zdrowie, spokój i dobre samopoczucie. Również czarownicy używali ziół, by dzięki nim zaklinać złe duchy i demony. Wiedza o roślinach miała też duże znaczenie wśród osób nawróconych na chrześcijaństwo. W czasie różnych uroczystości dawali oni zioła do poświęcenia, dziękując Bogu za dar natury. Od czasu, gdy Karol Wielki (742-814 r.) kazał zakładać wzorcowe ogrody zielne, mnisi i zakonnice zakładali je również masowo przy swoich klasztorach.


RE: Święto Matki Boskiej Zielnej, - Nut - 16.08.2023

Po „lipowym” miesiącu przychodzi sierpień. Nazwa tego miesiąca kojarzy się ze żniwami i dawniej niezbędnym sprzętem do ścinania zbóż - sierpem. 

Niewiele osób wie, że nasi przodkowie nazywali ósmy miesiąc roku kalendarzowego stojaczką, ponieważ wtedy w przyrodzie obserwowano stagnację. Dopiero później przejęła się u nas i niektórych Słowian nazwa nawiązująca do żniwnego sierpa. 
W zasadzie uważa się, że „żniwa ziołowe” kończy Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, co nie jest prawdą. 
Samo wniebowzięcie wiąże się z dogmatem ustanowionym w VII wieku, zgodnie z którym Maryja została wzięta do nieba z ciałem i duszą przez aniołów. 
W Kościele katolickim święto to jest obchodzone 15 sierpnia, natomiast w prawosławiu 28 sierpnia i wierni prawosławni wierzą, że przyszedł po nią sam Jezus. Zarówno w kościele katolickim jak prawosławnym i unickim przynoszone są w tych dniach do świątyni piękne, barwne bukiety, różniące się składem w zależności od regionu. Kompozycje bukietów były bardzo różne, wynikały z bogactwa świata roślin jak i przekazywanej przez przodków tradycji i wiedzy zielarskiej.

Na Górnym Śląsku, święcono zioła zarówno dla zwierząt jak i dla ludzi. Do najczęściej spotykanych przy święceniu gatunków należały: bylice, dziewanny, krwawniki, wrotycze, dziurawce zwyczajne, starce, rumianki, mięty i macierzanki. 
Na wschodzie dawnej Rzeczpospolitej w kompozycjach zielnych nie mogło zabraknąć owoców kaliny koralowej i ziela ruty. Oba te gatunki stanowiły najważniejsze rośliny obrzędowe. 

Ich moc tak jak innych ziół obrzędowych polegała na zabezpieczeniu domowników przeciw urokom i czarom. Uchodziły też za symbol dziewictwa i niewinności, o czym zawsze przypominają nam pieśni ludowe, zwłaszcza ukraińskie.


RE: Święto Matki Boskiej Zielnej, - Dreamm - 17.08.2023

Ja tyle ziół nie używam, nie mam potrzeby tyle święcić.