Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne
Dieta czworonogów w święta - Wersja do druku

+- Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne (https://www.forumezo.pl)
+-- Dział: ROZMOWY NIEKONTROLOWANE (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=141)
+--- Dział: Nasi milusinscy (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=268)
+--- Wątek: Dieta czworonogów w święta (/showthread.php?tid=14992)

Strony: 1 2


Dieta czworonogów w święta - Brigit - 15.04.2022

Święta Wielkiej Nocy obfitują w pieczone mięsa. Na wielkanocnych stołach w wielu domach pojawia się pieczony schab, szynka i karkówka. Większości z tych potraw towarzyszy dodatek przypraw, czosnku i cebuli, a także tłuszczu w postaci oleju lub masła. Za tłusta dieta może prowadzić u psów do poważnych problemów z trawieniem. W wielu przypadkach wielkanocna uczta kończy się dla czworonogów zaparciami, wymiotami, a nawet niebezpiecznym zapaleniem trzustki.

Jeszcze gorzej może skończyć się podawanie psu gotowanych kości. Psy mają tendencję do pożerania ich bez gryzienia, co może prowadzić do niedrożności jelit i wymagać pilnej interwencji weterynarza. Ponadto kości mają ostre zakończenia i mogą podrażniać jamę ustną psa. Nadmiar tłuszczu w diecie u psów może prowadzić do wzrostu wagi. Jest to widoczne szczególnie u małych ras, które mają mniejsze zapotrzebowanie energetyczne i szybciej tyją. Nadwaga i otyłość u psów prowadzi do poważnych (i drogich w leczeniu) problemów ze stawami, a także do psiej cukrzycy.

Niewiele osób o tym wie, ale czosnek i cebula mają zabójcze działanie na psy. Mogą podrażnić przewód pokarmowy, spowodować anemię, a nawet niewydolność nerek. W wielu potrawach na pierwszy rzut oka ich nie widać, ale są ich składnikiem. Tak jest np. w przypadku kiełbas i pasztetów.

Zabójcze słodkości 
Świąteczne wypieki lepiej trzymać z dala od naszych czworonogów. Niektóre składniki ciast mogą być dla nich toksyczne. Szczególnie czekolada i kakao, które znajdziemy w większości ulubionych ciast, a także w gotowych produktach, np. "wielkanocnych zajączkach".

Małgorzata Głowacka lekarka weterynarii i ekspertka naukowa ds. żywienia zwierząt w Mars Polska - 
Czekolada jest toksyczna zarówno dla psów, jak i kotów. Zawiera teobrominę, która może być przyczyną wymiotów, biegunki, a nawet niewydolności nerek. Jednorazowej spożycie większej dawki czekolady i jak i jedzenie małych porcji w dłuższych czasie są niebezpieczne, bo teobromina kumuluje się w organizmie zwierzęcia. Im więcej kakao zawiera dany produkt, tym bardziej jest on szkodliwy dla naszego czworonoga.

Czekolada nie jest jedynym zagrożeniem dla naszych pupili. Ksylitol obecny w wielu świątecznych wypiekach może doprowadzić do niewydolności wątroby i hipoglikemii. Podobnie orzechy makadamia, rodzynki i niektóre owoce, np. winogrona – tych produktów także nie wolno podawać zwierzętom.

źródło; na temat


RE: Dieta czworonogów w święta - Alma. - 21.04.2022

Ostatnio mój kot podsikuje mój chodnik przy wannie. Nie wiem co mogę z tym zrobić Sad


RE: Dieta czworonogów w święta - Elżbieta - 22.04.2022

Po pierwsze konieczna jest wizyta u veta. Koty często chorują na nerki i wtedy podsikują w różnych miejscach. Czasem przyczyną jest żwirek. Pod tym względem koty są wybredne, czułe na składniki żwirku; jego skład i zapach.


RE: Dieta czworonogów w święta - Alma. - 22.04.2022

Weteryniarze  zaprzeczają  ze koty są msciwe sikając do buta. Mój tak robił choć byl zdrowy.


RE: Dieta czworonogów w święta - Langusta - 26.04.2022

(21.04.2022, 17:54)Alma. napisał(a): Ostatnio mój kot podsikuje mój chodnik przy wannie. Nie wiem co mogę z tym zrobić Sad

Zakładając że jest zdrowy nie robi tego na złość. Niektóre koty mają takie tendencje. Trzeba w tych miejscach umyć octem. Koty nie lubią jego zapachu. Broń Boże żadnej chemii.


RE: Dieta czworonogów w święta - Viki5 - 30.04.2022

Cytat:Czasem przyczyną jest żwirek


 mój nie załatwiał sie przez cały dzien kiedy zastosowałam zwirek ekologiczny


RE: Dieta czworonogów w święta - b.syjamka - 05.05.2022

Problemem może być nieregularne czyszczenie zawartości kuwety. Koty lubią czysty żwirek.


RE: Dieta czworonogów w święta - Gren - 16.05.2022

Hej dziewczyny mam pytanie; czy koty można kąpać i w czym. Dostałem kota  po koledze który wyjechał . Kot ma nieczystą sierść i ciągle się drapie i liże. Cały drżę kiedy wskakuje na tapczan i fotele.


RE: Dieta czworonogów w święta - Brigit - 16.05.2022

Zadzwoń do kolegi i zapytaj czy kot był kiedykolwiek myty. Musi być zaniedbany jak się drapie. Najlepiej idź do veta. On wszystko sprawdzi i przy okazji odrobaczy kota i poleci odpowiedni szampon. 
Swoją drogą przytrafił się kłopot. Książeczkę zdrowia kolega zostawił czy też nie.


RE: Dieta czworonogów w święta - Gren - 16.05.2022

Wydawał się taki porządny facet a Kot zaniedbany. Książeczki zdrowia kota nie mam, nie zostawił.