Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne
Dyskurs analityczny nad inkongruencją logiki Biblijnej - Wersja do druku

+- Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne (https://www.forumezo.pl)
+-- Dział: RELIGIE WIERZENIA FILOZOFIE MITOLOGIE (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=56)
+--- Dział: Wierzenia, Religie, Filozofie (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=57)
+---- Dział: Chrześcijaństwo (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=58)
+---- Wątek: Dyskurs analityczny nad inkongruencją logiki Biblijnej (/showthread.php?tid=14809)



Dyskurs analityczny nad inkongruencją logiki Biblijnej - Pragmatyk - 16.01.2022

Dyskurs analityczny nad inkongruencją logiki Biblijnej

[Obrazek: year-in-the-books.jpg]

Niniejsza publikacja jest zestawem pytań, które narodziły się w wyniku osobistej interpretacji Biblii. Dla osób, które czują się kompetentnym źródłem wiedzy niech zatem odpowiedzą na postawione tutaj pytania. Zaprezentowana w nim logika, opiera się na wersetach odnalezionych w Biblii. Czy okaże się ona zrozumiała nawet dla najbardziej ortodoksyjnego katolika? O tym przekonajmy się tutaj:

*************************************************************

(Psalm 86, 15)

"Bóg miłosierny i łagodny, nieskory do gniewu*, bogaty w łaskę i wierność''

(Księga Wyjścia 34, 6)

"Bóg miłosierny i litościwy, cierpliwy, bogaty w łaskę i wierność, zachowujący swą łaskę w tysiączne pokolenia.."

(Księgi Syracha (17, 29)

"Wielkie jest miłosierdzie Pana i przebaczenie dla tych, którzy się do niego nawracają''

I teraz:

(Księga Izajasza 63, 3)

"Ja rozdepczę ich w swym gniewie i podepczę ich w mej zapalczywości, ich krew zbryzga moje szaty i splamię całe swe odzienie"

(Księga Liczb 31, 7)

"Według rozkazu jaki otrzymał Mojżesz od Pana, wyruszyli przeciw Madianitom i pozabijali wszystkich mężczyzn"


Pytanie: Jeżeli Bóg jest miłosierny i bogaty w łaskę to dlaczego bezlitośnie nakazuje zabijać?

*************************************************************

(Psalm 86, 15)

,,Bóg miłosierny i łagodny, nieskory do gniewu, bogaty w łaskę i wierność"

(Psalm 7, 11 KJV)

,,Bóg gniewa się na niegodziwych"

(Księga Izajasza 63:3)

"Ja rozdepczę ich w swym gniewie i podepczę ich w mej zapalczywości, ich krew zbryzga moje szaty i splamię całe swe odzienie".


Bóg nieskory do gniewu <----

Bóg gniewa się <----

Ja rozdepczę ich w swym gniewie <----


Pytanie: Dlaczego Bóg nieskory do gniewu, gniewa się i sam do tego przyznaje?

Pytanie: Skoro Bóg jest miłosierny dlaczego gniewa się?

Pytanie: Czy kłamstwem jest, że nieskory do gniewu skoro jednak gniewa się, a powyższe wersety jak widać przeczą sobie nawzajem logicznie?


*************************************************************


(Księga Wyjścia 34, 6)

,,Bóg miłosierny i litościwy, cierpliwy, bogaty w łaskę i wierność, zachowujący swą łaskę w tysiączne pokolenia.."

(Na 1,2 -3)

,,Zazdrosnym i niszczącym Bogiem jest Pan, mścicielem i władcą gniewu, Pan mści się nad swoimi wrogami i gniewa się na swoich nie przyjaciół"

Pytanie: Zazdrość, gniew i mściwość to reakcje emocjonalne związane z nienawiścią. Dlaczego Biblia głosi, że Bóg jest miłosierny i litościwy skoro żywi nienawiść i czyni zgodnie z nią?

*************************************************************

Jeremiasz (Jr 36,7)

,,Wielki jest bowiem jego gniew i zapalczywość"

(Psalm 37,8 )

,,Zaprzestań gniewu i zaniechaj zapalczywości! Nie gniewaj się, gdyż to wiedzie do złego..."

(Kazn. 7,9)

,,Nie bądź w swym duchu porywczy do gniewu, bo gniew mieszka w piersi głupców"

(Księga Izajasza 63:3)

,,Ja rozdepczę ich w swym gniewie* i podepczę ich w mej zapalczywości, ich krew zbryzga moje szaty i splamię całe swe odzienie".


Pytanie: Skoro Biblia jest natchnieniem słowa Bożego, a mądrości w niej zawarte stanowią przekaz nauk dla człowieka to czego takiego mają uczyć jeśli słowo boże samo przyznaje, że gniew, który przejawia mieszka w piersi głupców i wiedzie do złego co zresztą sam "Bóg" w porywie nienawiści manifestuje wedle tego przekazu mimo, iż pierw Biblia zapewnia, że jest on miłosierny, litościwy i bogaty w łaskę w tysiączne pokolenia ?

*************************************************************


(Psalm 37,8 )

,,Zaprzestań gniewu i zaniechaj zapalczywości! Nie gniewaj się, gdyż to wiedzie do złego..."

(Kazn. 7,9)

,,Nie bądź w swym duchu porywczy do gniewu, bo gniew mieszka w piersi głupców"

(1 Tes 5:9)

,,Gniewajcie się, lecz nie grzeszcie; niech słońce nie zachodzi nad gniewem waszym".

Pytanie: Jaki jest sens i logika Biblii, która nauczając ludzi moralnych mądrości zaprzecza sama sobie nawołując do złego? Dlaczego nakazuje "gniewać się", a gdzie indziej odwodzi od tego? Czy logicznego punktu widzenia można uznać to za fakt, że Biblia przeczy sama sobie?

Przykład:

(Psalm 37,8 )
,,Zaprzestań gniewu...<----

(1 Tes 5:9)
,,Gniewajcie się... <----


RE: Dyskurs analityczny nad inkongruencją logiki Biblijnej - Pragmatyk - 16.01.2022

I jeszcze taką wisienkę na torcik dorzucę bardziej w kontekście komicznym ale to naprawdę widnieje w Biblii i każdy normalny człowiek, który takie rzeczy czyta zaczyna, aż zastanawiać się czy on przypadkiem nie zwariował i nie ma jakichś halucynacji przed oczami oto przykład jeden z wielu:

Księga powtórzonego prawa 23, 2

[Obrazek: ksiega-prawa.jpg]


RE: Dyskurs analityczny nad inkongruencją logiki Biblijnej - Izka - 17.01.2022

[Obrazek: ksiega-prawa.jpg]


Hahaha to nawet zabawne i zapewne ze Starego Testamentu.


Cytat:(1 Tes 5:9)

,,Gniewajcie się, lecz nie grzeszcie; niech słońce nie zachodzi nad gniewem waszym".

Pytanie: Jaki jest sens i logika Biblii, która nauczając ludzi moralnych mądrości zaprzecza sama sobie nawołując do złego? Dlaczego nakazuje "gniewać się", a gdzie indziej odwodzi od tego? Czy logicznego punktu widzenia można uznać to za fakt, że Biblia przeczy sama sobie?

Są różne tłumaczenia Biblii i niekoniecznie przychylne. Z której ten cytat ?


RE: Dyskurs analityczny nad inkongruencją logiki Biblijnej - mirmilek - 18.01.2022

ooo to mi się podoba bo sam tak robiłem...dopóki nie wyrzuciłem biblii do kosza Smile

w sensie wiesz.. nie czytam biblii nie wyrzucałem jej więc fizycznie...ale z głowy wywaliłem najpierw myśl...ze to są slowa bosklie...bo nawet jesli sa to zapisali je ludzie...a potem je ZINTERPRETOWALI
...edytowałem
..ok kiedyś czytałem biblię ale nie była moja...tak i ja się rozbiłem o ta książkę

lubisz się odwoływać do nauki...to poczytać warto opisy dawnych astronomów...widziane z ich punktu widzenia, przy czym warto wiedzieć że pierwszymi astronomami byli filozofowie...tak ich teraz nazywamy my.

Ale to byli ówcześni naukowcy, opisywali to co widza swoim językiem, teraz my opisujemy językiem swoich naukowców...,ale nie oszukujmy sie, naukowcy zanim braci Wright odbyli pierwszy udany lot samolotem....uważali że nie można latać, bo to niemożliwe i jak dotąd nauka POTWIERDZILA że latanie dla człowieka dostępne nie jest...takie mieli doświadczenia, potwierdzone naukowymi próbami

A to już byli współcześni naukowcy Smile

kiedyś zrozumiałem że warto szukać czegoś co łączy nie co dzieli...a wszelakie pisma, to tylko czcionki ułożone w słowa a te w zdania które ktoś kiedyś wykaligrafował, wnoszące w nasze życie więcej lub mniej...


teraz powstaje pytanie...czy będę zgłębiał wiedze każdą która mi pasuje by się rozwijać , a z niej wyciągał coś co pomoże mi wzrosnąć

czy będę się doszukiwał niezgodności z moją lub inna wiedzą..czyli tak naprawdę wiarą...że wiem lepiej
...i tworzył podziały, a co za tym idzie...kolejne religijne wojny Smile))


ale od czegoś trzeba zacząć i sam tak zaczynałem, by odsiać "ziarno od plew" ...tak wszędzie można znaleźć coś mądrego Smile

więc odsiewam je stopniowo...i póki co, od paru lat stosuję założenie że lepiej zakładać że mogę się mylić Smile)))
zycie mam mniej konfliktowe, spójne i chodzę uśmiechnięty Smile))
...no chyba że akurat palę lokalną wioskę, bo mi się pomarańcze z biedry w promocji skończyły Smile)))