Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne
Czy można przymusić do szczepienia przeciwko Covid-19 - Wersja do druku

+- Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne (https://www.forumezo.pl)
+-- Dział: ROZMOWY NIEKONTROLOWANE (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=141)
+--- Dział: KORONAWIRUS - szczepionki, maski, pozostałe (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=316)
+--- Wątek: Czy można przymusić do szczepienia przeciwko Covid-19 (/showthread.php?tid=14425)



Czy można przymusić do szczepienia przeciwko Covid-19 - Elżbieta - 23.04.2021

Czy można przymusić do szczepienia przeciwko Covid-19

Prawnicy są dość zgodni, że nie ma podstaw prawnych do wywierana presji na szczepienie np. w pracy, ale wprowadzenie takiego obowiązku część z nich dopuszcza.

Jak pisze „Rzeczpospolita”, coraz częściej słyszy się pytanie, czy w pewnej sytuacji nie byłaby uzasadniona jakaś forma przymuszenia do szczepienia, np. przed lotem samolotem. „Chodzi o przymuszenie w formie ustawowej, jak i faktycznej – kiedy np. osiem zaszczepionych osób pracujących w open space zacznie domagać się od pracodawcy, aby pozostałe dwie, które nie chcą się zaszczepić, np. z powodów ideowych, poddały się temu zabiegowi albo pracowały w innym pomieszczeniu” – precyzuje gazeta. 

Dla dobra ogółu „Pracodawca ma także prawo zlecić pracownikowi profilaktyczne badania przeprowadzane przez lekarzy medycyny pracy, ale prawo pracy nie daje mu podstaw do wymagania, aby pracownik zaszczepił się przeciwko Covid-19. Takie uprawnienie musiałoby bardzo wyraźnie wynikać z przepisu rangi ustawy, ponieważ zobowiązanie do jakichkolwiek zabiegów medycznych narusza prawa człowieka gwarantowane w konstytucji i aktach prawa międzynarodowego” – mówi „Rzeczpospolitej” dr nauk prawnych Artur Rycak. 

Z kolei adwokat Zbigniew Krüger uważa, że państwo powinno mieć realne narzędzie wdrożenia takiego obowiązku, jeśli wiedza epidemiczna przemawia za szczepieniem. „Byłoby to ograniczenie praw i wolności obywatela, ale uzasadnione ochroną zdrowia i życia ogółu obywateli” – mówi gazecie. Wbrew konstytucji „Nie ma prawnego obowiązku szczepienia przeciwko Covid-19, nie można zatem dyskryminować tych, którzy się temu szczepieniu nie poddadzą. Faktyczny przymus szczepienia byłby bezpodstawnym nierównym traktowaniem obywateli, naruszałby konstytucyjną zasadę równości” – ocenia Jolanta Budzowska, radca prawny, zajmująca się poszkodowanymi przez ochronę zdrowia. Rygorystycznym przeciwnikiem jakiegokolwiek przymusu szczepienia jest również prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego. 

Konstytucyjne prawo do ochrony zdrowia to nie jest obowiązek poddania się leczeniu. W konsekwencji nie można zmuszać człowieka do szczepienia, nawet gdyby lekarze to zalecali” – mówi „Rzeczpospolitej”. (Rp.pl)




Cytat:Andy • 2021-04-13 • 08:14 W dniu 27 stycznia 2021 r. została przyjęta Rezolucja Rady Europy nr: 2361 (2021), która zabrania państwom wprowadzania obowiązku szczepień przeciwko koronawirusowi, lub wykorzystywania ich do dyskryminacji pracowników, lub kogokolwiek, kto się nie zaszczepi. Rada Europy jest organem zarządzającym Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Przedmiotowa kwestia została ujęta w punktach: 7.3 w odniesieniu do zapewnienia wysokiej akceptacji szczepionek: 7.3,1 zagwarantowanie, że obywatele zostaną poinformowani, że szczepienia nie są obowiązkowe i że na nikogo nie będą wywierane naciski polityczne, społeczne, ani inne, by się zaszczepił, jeśli sam nie chce tego zrobić. 7.3.2 zagwarantowanie, że nikt nie będzie dyskryminowany za to, że nie poddał się szczepieniu ze względu na ewentualne zagrożenia dla zdrowia, lub dlatego, że nie chce się poddać szczepieniu.




Cytat:Paweł • 2021-04-13 • 07:20 Poprawcie mie jeśli się mylę. Nie można powstrzymać rozprzestrzeniania się wirusa. Można je spowolnić. Prawdopodobnie wszyscy będą mieli z nim styczność. Jeśli się nie zaszczepię to być może umrę/poważnie zachoruję. Jeśli będę chory to być może kogoś zarażę, albo ktoś inny tego kogoś zarazi. Kontakt z wirusem jest nieunikniony. Jeśli nie chcę się szczepić to biorę odpowiedzialność za moje zdrowie na siebie. Jeśli ktoś mnie zmusza do szczepienia to on bierze odpowiedzialność na siebie. To ja się zgadzam na szczepienia pod jednym warunkiem. Ktokolwiek mnie zmusi "zapłaci" za szczepienie i ewentualne konsekwencje osobiście. Nie pójdą na to państwowe pieniądze.


Pod tym się podpisuję;  ''Ktokolwiek mnie zmusi "zapłaci" za szczepienie i ewentualne konsekwencje osobiście. Nie pójdą na to państwowe pieniądze".





https://prawo.esculap.com/news/161702/czy-mona-przymusi-do-szczepienia-przeciwko-covid-19