Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne
Ćwiczenia i znaczenia..- DROGA GŁUPCA - Wersja do druku

+- Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne (https://www.forumezo.pl)
+-- Dział: EZOTERYCZNIE (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=274)
+--- Dział: Kabała (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=314)
+--- Wątek: Ćwiczenia i znaczenia..- DROGA GŁUPCA (/showthread.php?tid=14377)

Strony: 1 2


Ćwiczenia i znaczenia..- DROGA GŁUPCA - Izabela Gruchalska - 11.03.2021

        DROGA GŁUPCA
Każdy ma swojego Tarota i swoją drogę Głupca. Pęknie ją opisał między innymi Suliga w książce "Tarot - karty, które wróżą", pod innym kątem się przedstawiona w "Tarocie magów". W Tarot of the Elves jest pokazana jako legenda młodego elfa księcia Albericha. Myślę, że każdy zaczynając swoją przygodę tarotem przechodzi swoją drogę Głupca.

Zaczynamy od zachwycenia się i stwierdzenia, ja chcę iść ta drogą. Rozkładamy talie i zachwycamy się kielichami, mieczami, buławami i denarami, przywołując moc, by poznać tajniki losu. jednak tajemnica fenomenu kart jest przed nami ukryta, a świadoma analiza nic nie daję, w milczeniu czekamy, aż intuicja otworzy przed nami bramy poznania. Potem dobieramy słowa, kierujemy rady i...odkrywamy, że prawdziwa sztuka wróżbiarstwa wymaga przewidywania, samodyscypliny, wytrwałości i rozległej wiedzy. Szukamy nauczyciela, opieramy się na autorytetach i przyswajamy wiedzę, Jednak serce nie zawsze podąża za naukami mistrzów, czasami rozum jedno, a serce drugie i trzeba wybrać. czasami wybrać co powiemy, a czasami wybrać czy chcemy dalej podążać drogą tarota. A może świat codziennych, przyziemnych zmagań wzywa, a może inna pasja płonie w naszym sercu silniejszym ogniem. Zachwyceni swymi mocami, próbując zachować równowagę między sercem a rozumem, światem materialnym a magicznym pędzimy po drogach przepowiedni i przychodzi czas weryfikacji. Dowiadujemy się ile wróżb było trafionych- ile nie. ile pomogło ludziom, a ile uczyniło krzywdę. Spojrzenie z boku powoduje, że zwalniamy przestajemy wróżyć zachłyśnięci możliwościami innym, a zaczynamy medytować, zaglądać wewnątrz siebie. Potem obserwujemy los i jego prawidła. Jego cykliczność - na ile on nami rządzi, a na ile my go kształtujemy. Opanowujemy nasze emocje, oswajamy swe instynkty, trenujemy umysł, by w pewnej chwili zobaczyć, ze wszystko w co wierzyliśmy...wymaga przewartościowania. Przychodzą chwile, gdy poznajemy karty jako ładne obrazki, karty do gry i odkrywamy, ze to nie one mają moc - tylko moc jest w nas, a one są narzędziem. Dopiero w tym momencie umiera czeladnik, a rodzi się rzemieślnik. Przychodzi czas równowagi i spokoju. Medytacji i sztuki, połączenia znania znaczeń kart i wyczucia tego co mówią. W tym momencie wielu uważa się za ekspertów, najlepszych na świecie, mogących wszystko. Lepszych od innych...patrzących z lekkim politowaniem na początkujących lub "mniej" znających tarota. Na szczęście prędzej czy później ktoś, lub coś pokaże im jak naprawdę mało mogą i mało wiedzą. czasami jest to tragedia, czasami ośmieszenie, ale zawsze coś zrujnuje twoje przekonanie o własnej nieomylności. wtedy znów sobie przypomnisz mądrość zaklętą w gwiazdach, odnajdziesz swoja gwiazdę przewodnią. Zrozumiesz, że być może gwiazda polarna wskazująca kierunek jest jedna - dróg jest wiele. Każdy ma prawo podążać swoją wybraną, a nawet szlaki swoje wytaczać. Znowu czujesz przypływ wizji, zaczynasz ufać przeczuciom. Jednakże wiesz, że Księżyc wyznacz czas, wpływa na emocje, ale nie wskazuje drogi. Tak samo wizje - są mgliste, czasami wyolbrzymione potrzebują weryfikacji umysłu. Potem już jesteś świadomy tego kim jesteś, cieszysz się ze swoich potknięć i porażek, bo one doprowadziły cię do sukcesu. Przychodzi na ostateczną oceną twojej pracy i nauki...tu decydujesz, czy zostajesz rzemieślnikiem, czy mistrzem, czy rezygnujesz, bo to nie dla ciebie...a potem...potem świat ezoteryki znów stoi przed tobą otworem i jeśli naprawdę czegoś się nauczyłeś to, bierzesz woreczek doświadczeń i odkrywasz nowe płaszczyzny. W zachwyceniu rozkładasz karty i idziesz do podświadomości po klucze do drzwi poznania...potem dobierasz słowa, uczysz się nowych symboli itd.
tak ja postrzegam drogę głupca..chociaż przyznaję się, ze czasami przeskakiwałam stopnie i potem do nich wracałam, gdy koło po raz enty zatoczyłam...
Pewnie kiedyś podam drogę Głupca, którą opisał Suliga i/ lub legendę elficką.
JEDEN ZE SPOSOBÓW MOJEJ NAUKI
Rozłóż karty po kolei i opisz sam drogę Głupca.


RE: Ćwiczenia i znaczenia - DROGA GŁUPCA - Elżbieta - 12.03.2021

Wspaniale opisałaś, zmusiłaś do refleksji nad moją drogą Głupca.  Początki były mizerne. Praktycznie los, przypadek sprawił, że zainteresowałam się tarotem. Zaczęłam wpierw wróżyć sobie. Mam 5 zeszytów format A4  a w nich mnóstwo rozkładów i kiedy dzisiaj do nich zaglądam jest mi w zasadzie siebie żal z powodów oczywistych - odczytywałam te rozkłady najczęściej błędnie. Los zmusił mnie do postawienia kart publicznie,  na forum. Do dzisiaj pamiętam jak z duszą na ramieniu nie mogłam sklecić zdania. Potem oczywiście były pierwsze książki,  w tym Crowley'a, którego do dzisiaj nie do końca rozumiem. Były chwile kiedy jedna, druga, dziesiąta wróżba była trafna i radość - już potrafię. Po czym oczywiście przychodziła porażka i zwątpienie oraz ogromny dół psychiczny - przecież ja nie rozumiem co te karty do mnie mówią. Następowała przerwa i od nowa przypływ pewności siebie. I tak w kółko - góra dół.  To prawda -  wróżyć uczymy się przez cały czas. Jednak aby nasze wróżby były skuteczne, po drodze musimy zdobywać wiedzę, w wielu dziedzinach. Sam talent - intuicja oraz wiedza książkowa  absolutnie nie wystarczą.


RE: Ćwiczenia i znaczenia..- DROGA GŁUPCA - Small - 12.03.2021

Nawiązując do Suligi. Może i jest wykształcony, z pewnością ma wieloletnie doświadczenie. Jednak jego książka na nogi nie powala. Rzekłbym przeciętna. Nie mam przy sobie, przy okazji przepiszę interpretację Głupca.  Suliga jest Żydem i z tej okazji zajmuje się kabałą, która dla mnie  jest obca.  Nie zagłębiałem się i nie wywaliłbym tyle kasy na kurs u Suligi. Na filmiku niżej, muszę przyznać uczciwie,   dał popis.




RE: Ćwiczenia i znaczenia - DROGA GŁUPCA - Izabela Gruchalska - 13.03.2021

Zaczynałam od Suligi. Jednakże przyznam się, że obecnie wróciłam do źródeł. Na tyle mocno, że...stworzyłam sobie własne karty kabalistyczne jako fiszki. Do pracy z kabbalah używam bardzie kart (72 names) (72 imiona Boga) stworzonych przez Żydówkę, swoich i książek źródłowych. Suligę nadal cenię, chociaż w niektórych kwestiach się z nim nie zgadzam. Na przykład Suliga uznaje chyba tylko 2 talie (być może 3) - Marsylski i Waite (być może Thota). Ja jestem osobą, która stara mieć wszystkie stare (Marsylski nie jest najstarszy), Uznaje, że wszystko co żyje zmienia się, więc Tarot też powinien ewoluować, a każdy mistrz pokazuje inną płaszczyznę. Patrząc na to, że tarot mówi o człowieku lub społeczeństwie - też zmienia się nasza świadomość, chociaż pozostajemy tacy sami. Dlatego myślę, że warto zapoznawać się z różnymi tarotami i spojrzeniami na nie. Jeśli chodzi o kabalistykę, jest kilka szkół, nawet u Żydów i nawet u nich się mówi "Jeden rabin mówi tak, drugi siak". Jednakże w fundamentach podziwiam Suligę i rzeczywiście ma wiedzę i zna się na tym.


RE: Ćwiczenia i znaczenia..- DROGA GŁUPCA - Izabela Gruchalska - 13.03.2021

JEDEN Z MOICH SPOSOBÓW NAUKI TAROTA
Dzisiaj chcę zaproponować pewne ćwiczenie, które przybliżyło mi znaczenie kart, a wręcz sprawiło, ze zaczęły mówić w moim językiem.
Jak wiecie dzięki nazywaniu człowiek spotyka się ze światem. Drzewiej nadawanie imion i nazwisk mówiło jakim człowiek jest. Imiona aniołów są jednocześnie opisem ich charakterów i/ lub funkcji. Dlaczego o tym pisze?
Do poznania karty podeszłam, jak do poznania człowieka.
Krok pierwszy - Pierwsze wrażenie. Podoba się - nie podoba. Jakie na pierwszy rzut oka dana karta budzi we mnie emocje. Warto je zapisać.
Krok drugi - Przedstawia mi się...poznaję nazwę. I właśnie nazw będzie dotyczyło ćwiczenie, opisane w dalszej części postu.
Każda karta ma wiele nazw. Nawet kolory mają ich kilka np. Buławy inaczej były nazywane laskami, różdżkami, pałkami. Głupiec był nazywany Bezmyślnym, Włóczęgą, Wędrowcem, Błaznem itd.
Potem poznajemy ile ma lat - liczba
Potem dopytujemy się o zainteresowania i zawód - patrzymy co karta trzyma w ręku, co robi.
Z ciekawości pytamy o znak zodiaku i często na tej podstawie określamy charakter,
Potem poznajemy bliżej..wyłapujemy niuanse np.. zajmujemy się aspektami kabalistycznymi.
ĆWICZENIE I
Będzie potrzebny zeszyt, karty tarota  i trochę poszukiwań.
Krok pierwszy - wypisz wszystkie nazwy jakie znajdziesz danej karty
Krok drugi - napisz jaką dla ciebie ma dana karta nazwę- czy używasz nazwy Moc, czy Siła, czy Diabeł, czy demon, czy Buławy czy Pałki.
Krok trzeci - napisz jakie masz skojarzenia z nazwą, którą używasz. Przynajmniej trzy
Można (ale nie jest to konieczne) jeśli ktoś chce pójść dalej i poszukać etymologii nazwy lub przypomnieć sobie, jakie odpowiedzialności i prestiż oraz przekonania związane były z daną funkcją, nazwą. ja by dobrze zrozumieć Sąd ostateczny i Wieże Boga przeczytałam jeszcze raz opowieść o Wieży Babel i Apokalipsę.
Krok czwarty - do każdej z (dla Ciebie) drugorzędnych nazw napisz przynajmniej jedno skojarzenie, a najlepiej też trzy.
Krok piąty - zobacz jakie słowo najczęściej się powtarza skojarzeniach. Z tym identyfikujesz najbardziej daną kartę.

https://www.facebook.com/Tajemnicesciezek


RE: Ćwiczenia i znaczenia..- DROGA GŁUPCA - Elżbieta - 13.03.2021

    Może na początek zaznaczę, że nie odwracam kart z prostego powodu - losując daną kartę nawet w pozycji prostej powinniśmy wspomnieć o możliwych wadach naszych charakterów. Nikt z nas nie jest ideałem, każdy ma zalety i wady. Niczym yin i yang,w zależności od wieku, sytuacji, w kontaktach z niektórymi ludźmi reagujemy różnie, prawie nigdy tak samo. Ten fakt uzależniony jest również od sytuacji i charakteru człowieka z którym wchodzimy w reakcję. 
 Mniej doświadczeni wróżący losując tę kartę interpretują ją jako dziecko z racji wymowy tej karty. Tymczasem w karcie Głupiec może wyjść każdy, gdyż w każdym wieku  możemy zachować się mniej odpowiedzialnie. Nawet w ciągu jednego dnia bywają sytuacje w których na przykład rano postąpimy bezmyślnie, beztrosko, mało odpowiedzialnie, czy też zbyt odważnie, aby później ponownie stać się na przykład Królową Mieczy, Cesarzem .....  Wszystko uzależnione jest od pytania.
 Karta Głupiec nie określa płci. Natomiast jej grafika podkreśla charakter i sposób postępowania w danym momencie, sytuacji... bywa, że jesteśmy "głupcami" przez całe życie, bo i tak bywa.

Do zalet można zaliczyć odwagę, ciekawość świata, umiłowanie przyrody oraz temperament i młodzieńczą odwagę.
 Wady to głównie brak przewidywania, czasem wyobraźni czym może zakończyć się nasz ruch, postępowanie. 
 O symbolice karty Głupiec można długo pisać. Jest to zwykle barwna karta, przepełniona wieloma symbolami. Wspomnę o jednym - kogo i co symbolizuje pies - wroga czy może przyjaciela, współtowarzysza naszych czynów, podróży.....


RE: Ćwiczenia i znaczenia..- DROGA GŁUPCA - czerwonykapturek - 14.03.2021

Nie na wszystkich  kartach Głupca jest pies. U Viscontiego  są dzieci.


RE: Ćwiczenia i znaczenia..- DROGA GŁUPCA - Langusta - 14.03.2021

(14.03.2021, 11:48)czerwonykapturek napisał(a): Nie na wszystkich  kartach Głupca jest pies. U Viscontiego  są dzieci.

 W wielu taliach jest podobnie. Kiedy brak psa kartę interpretujemy jako oznaka dziecinnych cech, bezmyślności, nieodpowiedzialności, naiwności. Wtedy bierzemy pod uwagę pozostałe symbole .


RE: Ćwiczenia i znaczenia..- DROGA GŁUPCA - Izabela Gruchalska - 14.03.2021

Nie na wszystkich jest pies. Na niektórych "Medieval Tarot" i jednej z talii Viscontii, nie ma nikogo Głupiec często jest przedstawiany jako żebrak lub błazen, czyli ktoś poza społeczeństwem. Jest dziwną kartą. Jedną z najbardziej wielowymiarowych w tarocie. Mówią o tym już same jego nazwy. Liczba 0 lub brak liczby też sporo mówi. Od przyszłego tygodnia zacznę ćwiczenia z Głupcem, które mnie pomogły poczuć tę kartę "do kości" i w pewien sposób zrozumieć. By nie być gołosłowną dodam karty z Medieval i Visconti w następnym wpisie.


RE: Ćwiczenia i znaczenia..- DROGA GŁUPCA - Izabela Gruchalska - 14.03.2021

Trzy karty Głupca.