Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne
Zdrowie zapisane na paznokciach - Wersja do druku

+- Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne (https://www.forumezo.pl)
+-- Dział: Medycyna dawna współczesna alternatywna chińska (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=64)
+--- Dział: Odłamy Medycyny Niekonwencjonalnej (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=65)
+---- Dział: Pytania i porady (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=112)
+---- Wątek: Zdrowie zapisane na paznokciach (/showthread.php?tid=14090)



Zdrowie zapisane na paznokciach - Merlin - 02.09.2020

Kiedyś czytałem artykuł o zmianach na paznokciach sygnalizujące chorobę. Teraz nie mogę się tego doszukać. Ktoś coś wie na ten temat  Angel


RE: Zdrowie zapisane na paznokciach - Izka - 04.09.2020

Moja wiedza na ten temat jest nikła. Sama być chciała posiąść taką wiedzę, gdyż  na płytce paznokci mam pionowe bruzdy, które podobno świadczą o złej pracy wątroby. Nie wiem czy to prawda czy coś innego.


RE: Zdrowie zapisane na paznokciach - Hera - 13.09.2020

Tylko niektóre zmiany na paznokciach pojawiają się jako symptomy chorób dermatologicznych (np. grzybicy). Jeśli zaniepokoi cię wygląd paznokci, idź do dermatologa. Być może przyczyny kłopotów są błahe i wystarczy tylko umiejętna pielęgnacja. W przypadku poważniejszych zaburzeń konieczne będzie leczenie.

Dziwny kształt paznokci;

Paznokcie łyżeczkowate Płytka przypomina łyżeczkę – staje się wklęsła pośrodku, a jej brzegi są wywinięte do góry. Przyczyną tego zniekształcenia jest najczęściej niedobór żelaza lub anemia, a także zaburzenia hormonalne. Takie paznokcie mogą też występować u dzieci (zwykle mija to z wiekiem)

 Paznokcie zegarkowe Płytki paznokciowe są okrągłe i uwypuklone, przypominają szkiełka od zegarka. Towarzyszą one tzw. palcom pałeczkowatym dobosza, które charakteryzują się przerostem i rozszerzeniem końcowych części palców. Najczęściej przyczyną takich zmian paznokci są wady wrodzone serca, przewlekłe choroby płuc, niektóre zaburzenia układu pokarmowego, marskość wątroby.

 Szponowatość paznokcia Płytka paznokciowa jest znacznie pogrubiona, wydłużona i zagięta jak szpon, a przy tym zmienia kolor na żółtawy lub szary. Zniekształcenia mogą powstać na skutek urazów, przewlekłego ucisku na paznokieć (np. przez źle dobrane obuwie), a także przy zaburzeniach krążenia obwodowego.

 Paznokcie rurkowate Płytki są pogrubione, a ich wolne brzegi zawinięte (przypominają rulonik), pod paznokciem gromadzą się masy rogowe. Takie zmiany są wynikiem dziedzicznej choroby, której zwykle towarzyszy nadmierne rogowacenie skóry rąk i stóp.


RE: Zdrowie zapisane na paznokciach - Izka - 14.09.2020

Na moje defekty ( pionowe bruzdy na paznokciach) odpowiedź znalazłam na stronie  medme.pl;

Z jakich przyczyn występują podłużne bruzdy na paznokciach?

Wąskie, pionowe bruzdy na paznokciach są częstą dolegliwością osób w podeszłym wieku Confused Występują w efekcie zaburzenia rogowacenia. Częstym powodem są niedobory pierwiastków w codziennej diecie: magnezu, cynku, wapnia.
U niektórych osób bruzdowanie paznokci spowodowane jest odwodnieniem organizmu. Prócz tego, takie zmiany mogą mieć związek z chorobami układu krążenia, układu pokarmowego, problemami z tarczycą (niedoczynność), a także z zaburzeniami hormonalnym oraz chorobami skóry.

Jeśli na paznokciach pojawią się nierówności, a często wykonujemy manicure w domu, bądź u kosmetyczki powinniśmy rozważyć również opcję - uszkodzenia komórek macierzy paznokcia. Zbyt intensywne piłowanie płytki, wycinanie skórek, częste używanie zmywacza do paznokci mogą doprowadzić do urazów macierzy paznokcia. Należy pamiętać o delikatnym odsuwaniu skórek (unikać wycinania ich) oraz ewentualnym zmiękczaniu, gdy są problematyczne. Jeśli chcemy chronić paznokcie przed urazami, nie powinniśmy wykonywać manicure częściej niż raz w tygodniu.

Bruzdy na paznokciach pionowe pojawiają się również w czasie choroby, jaką jest liszaj czerwony płaski. Dodatkowym objawem jest rogowacenie paznokci oraz ich pękanie. Niekiedy w czasie choroby dochodzi do powstania tzw. skrzydlika. Czym on jest? To fałd skóry wyrastający z wału okołopaznokciowego i rosnący w kierunku końca płytki paznokcia. Finalnie prowadzi do rozdzielenia paznokcia na dwie części. Dodgy

Leczenie bruzd na paznokciach zależne jest przede wszystkim od przyczyny dolegliwości i objawów towarzyszących. Po wystąpieniu jakichkolwiek niepokojących symptomów należy udać się do dermatologa w celu podjęcia terapii leczniczej. Niekiedy jednym ze sposobów radzenia sobie z bruzdami na paznokciach są preparaty doustne, jak również stosowanie specjalnych lakierów i odżywek do paznokci.