Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne
ABC obsługi kota czarownicy - Wersja do druku

+- Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne (https://www.forumezo.pl)
+-- Dział: ROZMOWY NIEKONTROLOWANE (https://www.forumezo.pl/Forum-ROZMOWY-NIEKONTROLOWANE)
+--- Dział: Nasi milusinscy (https://www.forumezo.pl/Forum-Nasi-milusinscy)
+--- Wątek: ABC obsługi kota czarownicy (/Temat-ABC-obs%C5%82ugi-kota-czarownicy)

Strony: 1 2


ABC obsługi kota czarownicy - Nut - 29.07.2020

Jak głaskać kota, aby odczuwał przyjemność?

Koty lubią pieszczoty – co do tego nie ma chyba żadnych wątpliwości. Ale jak głaskać kota, by sprawiało mu to jak największą przyjemność? I czy możliwe jest, by nasze mizianie wcale nie było dla zwierzaka miłym doznaniem? Powszechnie uważa się, iż nasi pupile mają pewne upodobania pod tym względem i niektóre miejsca na ciele chętniej podstawiają opiekunom do głaskania, a innych dotykać nie pozwalają.


W jakich miejscach koty lubią być głaskane?

Na wstępie spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie o to, dlaczego koty w ogóle lubią głaskanie. Stwierdzenie, iż sprawia im to po prostu przyjemność jest nieco banalne, choć oczywiście prawdziwe. Nasi pupile bowiem, podobnie jak my, posiadają w skórze specjalne receptory czuciowe, a w mózgu odpowiednie ośrodki, których pobudzanie wyzwala przyjemne doznania. Głaskanie kota sprzyja nawiązywaniu dobrych relacji i zacieśnianiu więzi między człowiekiem a zwierzakiem, a to właśnie ze względu na pozytywne doznania, które temu towarzyszą. Nierzadko futrzak odwdzięcza się swojemu opiekunowi, liżąc go po rękach czy włosach – i wszystko wskazuje na to, że sprawia mu to przyjemność. Lizanie u kota to jakby odpowiednik naszego głaskania – zapewne właśnie z tym się ono zwierzakowi kojarzy. Futrzak nie ma rąk, więc używa języka. Kocia matka pieści nim swe potomstwo, a zaprzyjaźnione ze sobą dorosłe osobniki czyszczą wzajemnie swe futra. I w każdym z tych przypadków służy to temu samemu celowi – zacieśnianiu więzi społecznych.

Gdzie głaskać kota, by było to dla niego miłym doznaniem? Cóż, nasi pupile mają różne charaktery i swoje osobiste upodobania. Dotyczy to również głaskania – jedne z nich szczególnie uwielbiają mizianie po brzuchu, inne zaś po mordce. Możemy jednak dokonać pewnego uogólnienia i wymienić rejony kociego ciała, które są bardziej wrażliwe na dotyk ludzkiej ręki niż inne. Są to: 
broda, policzki, czubek głowy, miejsca za uszami, kark, grzbiet, nasada ogona.

Dlaczego akurat te obszary? W miejscach tych u kotów znajdują się skupiska gruczołów zapachowych. Ich wydzieliny zwierzaki używają do znakowania własnego rewiru oraz... swoich ludzi i zwierzęcych przyjaciół. Dlatego koty tak chętnie ocierają się o meble, nasze nogi albo siebie nawzajem. Podczas tego rytuału pozostawiają swój zapach na przedmiotach bądź żywych istotach, o które się ocierają. Na szczęście nie jest on wyczuwalny dla naszego nosa.

Ciekawostką jest fakt, iż koty zwykle ocierają się wedle tego samego schematu: najpierw policzkami, później grzbietem, na końcu zaś ogonem.

W tym właśnie doszukuje się przyczyn tego, iż koty tak lubią, by głaskać je po wymienionych miejscach. W przypadku nasady ogona czy karku w grę wchodzić mogą jeszcze przyjemne wspomnienia z dzieciństwa. Kocia matka przenosi swe dzieci, trzymając je za kark i do pewnego wieku regularnie wylizuje im okolice odbytu i genitaliów, dzięki czemu mogą się wypróżnić.

Które miejsca kategorycznie omijać podczas głaskania?
W wielu tekstach poświęconych kotom wymienia się miejsca na ciele, gdzie głaskać kota aboslutnie nie wolno. Problem w tym, że... takich zakazanych miejsc tak naprawdę nie ma! Wszystko zależy od indywidualnych upodobań futrzaka i jego relacji z opiekunem. Kot, który nie ma do nas zaufania, może w ogóle nie pozwalać się nam dotykać, nie mówiąc już o głaskaniu we wrażliwe miejsca. Natomiast zwierzak, z którym łączy nas wyjątkowo głęboka więź, może nie żywić żadnych oporów, by do miziania nadstawiać nam swój brzuch i będzie mu to sprawiać wyraźną przyjemność - jakby na przekór rozpowszechnionemu przekonaniu, iż kotów po brzuchu głaskać nie można, bo tego nie lubią

Brzuch rzeczywiście jest u kotów miejscem wrażliwym, dlatego obcym ludziom futrzaki zwykle głaskać się nie pozwalają. Nie brakuje też mruczków, które nie każdemu pozwalają się dotykać u nasady ogona albo po karku. Jeśli więc mamy do czynienia z nie znanym nam bliżej kotem, głaskanie najlepiej ograniczmy do głowy – znikome są szanse, iż spotkamy się z negatywną reakcją zwierzaka na nasze pieszczoty. Podobnie jest z przysłowiom już głaskaniem kota pod włos. Powszechnie uważa się, iż robić tego nie wolno! Tymczasem lubiącego kontakt z człowiekiem futrzaka zwykle możemy głaskać i z włosem, i pod włos, i w każdym innym kierunku. Wielu kotom zupełnie to nie przeszkadza, choć oczywiście są i takie, które ewidentnie tego nie lubią. A jak głaskać kota? To znów kwestia indywidualnych upodobań naszych futrzaków. Niektóre z nich preferują subtelne pieszczoty, inne pozwalają sobie na bardziej intensywne dowody miłości. Obcego kota najbezpieczniej jest miziać delikatnie.

Po czym poznać, że kot nie ma ochoty na dalsze głaskanie?
Największy nawet koci pieszczoch nie zawsze pragnie być głaskany. I nie ma w tym niczego niezwykłego. Jako opiekunowie powinniśmy umieć rozróżniać nastroje naszego pupila. Z czego zatem możemy wnioskować, że głaskanie kota powinniśmy przerwać, ponieważ już mu się to znudziło? Jednym z najbardziej wyraźnych dowodów na to, że zwierzak ma już dość jest… wyrywanie się z naszych ramion. Ucieczka przed czułościami okazywanymi przez opiekuna to sposób wykorzystywany przez futrzaki bardzo łagodne z natury. Mniej delikatne stworzenia mogą lekko pacnąć łapką człowieka lub nawet chwycić go zębami. Oznaki znużenia pieszczotami mogą być mniej lub bardziej bardziej subtelne. Poza wymienionymi wyżej, są to jeszcze zmiana pozycji ciała lub wiercenie się, dotknięcie łapą i miauknięcia. Niektóre futrzaki, obserwując opiekunów, wypracowują nawet własne sposoby informowania ludzi, na co mają ochotę lub czego nie chcą. A słynne machanie ogonem u kota? Owszem może sygnalizować to, że zwierzak nie chce być dalej głaskany, ale wcale nie musi. I wcale nie zawsze.

źródło; wamiz.pl/kot/


RE: Jak głaskać kota, aby odczuwał przyjemność? - czerwonykapturek - 30.07.2020

Mój adoptowany i wykastrowany kilkuletni kot nie lubi kiedy biorę go na kolana i chcę głaskać. Zaraz się wyrywa, gryzie mnie i drapie pazurkami Sad


RE: Jak głaskać kota, aby odczuwał przyjemność? - wuzetka - 09.08.2020

(30.07.2020, 20:21)czerwonykapturek napisał(a): Mój adoptowany i wykastrowany kilkuletni kot nie lubi kiedy biorę go na kolana i chcę głaskać. Zaraz się wyrywa, gryzie mnie i drapie pazurkami Sad

Nie każdy kot lubi głaskanie, szczególnie koty urodzone na wolności. Im trudniej przychodzi zaakceptowanie człowieka. Spróbuj sposobem,  zacznij od drapania specjalną szczotką


RE: Jak głaskać kota, aby odczuwał przyjemność? - Elzbieta - 09.08.2020

Trzeba oswoić kota. Musi dobrze poznać nowych właścicieli oraz ich przyzwyczajenia. Kot też ma swoje przyzwyczajenia i czułe miejsca na ciele. Powolutku, oswajanie kota to proces.

[Obrazek: hqdefault.jpg]


RE: Jak głaskać kota, aby odczuwał przyjemność? - Izka - 09.08.2020

(30.07.2020, 20:21)czerwonykapturek napisał(a): Mój adoptowany i wykastrowany kilkuletni kot nie lubi kiedy biorę go na kolana i chcę głaskać. Zaraz się wyrywa, gryzie mnie i drapie pazurkami Sad
Mój kot lubi drapanie szczotką,  najlepiej z ostrymi zębami  Big Grin


RE: Jak głaskać kota, aby odczuwał przyjemność? - Elzbieta - 10.08.2020

A mój kot potrzebował prawie pół roku na oswojenie się i ustalenie warunków na co on  może sobie pozwolić, a na co on  pozwala mnie. Teraz już się rozumiemy bez słów. Tzn on rozumie moje spojrzenia, a ja jego miauczenie  czy jego mrry   Angel lubi drapanie, liże  jak  mnie drapnie czy lekko ugryzie  no i chodzi za mną jak pies, nawet do łazienki  Big Grin


RE: Jak głaskać kota, aby odczuwał przyjemność? - Gren - 11.08.2020

Kot to nie pies, to inny charakter zwierzęcia.Kot to niezależny indywidualista, chodzi swoimi drogami. Nie można na siłę  tarmosić,  głaskać, drapać, zadusić z miłości   Tongue Zapewnijcie  wygodne legowisko, załatwianie się do zawsze czystej kuwety. Dajcie mu czas,  on  sam wybierze kogo i  co lubi albo nie. Tyle i aż tyle.


RE: ABC obsługi kota czarownicy - Nut - 16.08.2020

1 Koty to śpiochy 
To chyba łatwizna. Koty spędzają na drzemce średnio 2/3 doby. Wyobrażasz sobie dziesięcioletniego kota, który przespał całe sześć lat swojego życia? A jednak.

 2 Koty to czyściochy 
To raczej też oczywistość. Koty, kiedy nie śpią, swój wolny czas spędzają na myciu się. Na tę czynność przeznaczają blisko 1/3 swojego czasu.

 3 Koty nie łaszą się na słodkie.
A to? Wiecie? Koty nie rozpoznają słodkiego smaku. Dla porównania psy są strasznymi łasuchami, które uwielbiają słodycze.

4 Lewa i prawa łapka 
No i zaczynają się schody. Męskie osobniki najczęściej używają lewej łapki podczas codziennych czynności. Kotki częściej korzystają z prawej łapki.

Koty boją się schodzić z drzewa 
Ich pazurki mają haczykowaty kształt, więc wejście na drzewo nie stanowi dla nich problemu. Jednak są one wygięte tylko w jedną stronę, więc kot chcąc zejść z drzewa musiałby to robić w tej samej pozycji, w której wszedł, a więc łebkiem do góry. Koty zwyczajnie się tego boją.

6 Dźwięki wydawane przez koty
 Koty wydają z siebie blisko 100 różnych dźwięków, z czego każdy ma swoje znaczenie. Koty mają dodatkowy zestaw strun głosowych przeznaczonych tylko do mruczenia. Ważne jest to, że koty nie mruczą do siebie nawzajem. Mruczenie kota jest formą komunikacji kota z człowiekiem i może oznaczać zarówno przyjemność, jak również ból.

7 Koci słuch Koty mają bardzo dobry słuch. 
Są w stanie usłyszeć dźwięki o wysokiej częstotliwości w przeciwieństwie do człowieka czy chociażby psa.

8 Koty są zwinne Koty są bardzo zwinnymi zwierzętami.
 Potrafią chociażby wyskoczyć na wysokość 5 razy większą od długości swojego ciała. Poza tym biegnąc, potrafią osiągnąć prędkość 49 km/h. W przeciwieństwie do innych zwierząt koty poradzą sobie podczas upadku z wysokości 20 metrów. I zawsze spadają na 4 łapy – w locie tak układają łapki, aby zamortyzować upadek.

9 Ocieranie się kota Myślałeś, że Twój kot ociera się o Twoje nogi, bo to lubi? 
Robią to przede wszystkim po to, żeby zaznaczyć swoje terytorium gruczołami zapachowymi. Gruczoły te są zlokalizowane w okolicy pyszczka.

10 Ilość kotów w jednym miocie 
W większości przypadków w jednym miocie rodzi się od 1 do 9 kotków. Rekordowy miał 19 kociąt. Co ciekawe, ojcem kotków może być kilka kocurów.

11 Czarny kot i pech
W większości krajów w Europie i w Ameryce czarny kot to synonim pecha. W Wielkiej Brytanii i Australii uważa się, że czarne koty przynoszą szczęście.

12 Ilość wąsów 
Po każdej stronie pyszczka koty mają po 12 wąsów. Za pomocą wąsów koty oceniają, czy zmieszczą się w przejściu.

13 Kot zawsze znajdzie drogę do domu 
Co do tej kwestii do dzisiaj toczą się spory. Jedni naukowcy uważają, że koty korzystają z załamania światła słonecznego. Inni są zdania, że kot posiada w mózgu komórki, które działają niczym kompas.

14 Wzrok kota Koty mają 6 razy lepszy wzrok niż ludzie. 
Mimo że nie widzą tego, co znajduje się pod ich nosem, potrafią widzieć na 36 m. Ich kąt widzenia sięga 285 stopni.

Onet.pl


RE: ABC obsługi kota czarownicy - Izka - 04.09.2020

Cytat:4 Lewa i prawa łapka 

No i zaczynają się schody. Męskie osobniki najczęściej używają lewej łapki podczas codziennych czynności. Kotki częściej korzystają z prawej łapki.


A to ci dopiero ciekawostka. Do tej pory nie zwróciłam na to uwagi Big Grin


RE: Jak głaskać kota, aby odczuwał przyjemność? - czerwonykapturek - 16.09.2020

(30.07.2020, 20:21)czerwonykapturek napisał(a): Mój adoptowany i wykastrowany kilkuletni kot nie lubi kiedy biorę go na kolana i chcę głaskać. Zaraz się wyrywa, gryzie mnie i drapie pazurkami Sad

 Sprostowanie. Mój potworek już pozwala się brać na kolana i głaskać, niemniej jednak nie za długo.