Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne
Prastare istoty - Wersja do druku

+- Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne (https://www.forumezo.pl)
+-- Dział: MAGIA CZAROSTWO (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=47)
+--- Dział: Demonologia (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=197)
+---- Dział: Istoty - bogowie, anioły, demony (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=199)
+---- Wątek: Prastare istoty (/showthread.php?tid=13703)

Strony: 1 2 3 4 5


Prastare istoty - Bizon - 16.12.2019

Poruszmy temat prastarych istot. Według mnie ciekawy temat do dyskusji na pograniczu wierzeń, duchów i mitologii.
Niektóre źródła mówią, że są jednymi z najstarszych istot, niezwykle silne i kapryśne. Zamieszkują górne światy.
Wiecie coś na ich temat? Jakieś artykuły, książki lub własne refleksje? :wink:


Re: Prastare istoty - Elżbieta - 17.12.2019

Cytat:Poruszmy temat prastarych istot.


Gwoli ścisłości - Ty poruszasz, a dokładniej - narzucasz Cool



Cytat:Według mnie ciekawy temat do dyskusji na pograniczu wierzeń, duchów i mitologii.
Jak dla kogo ciekawy i co Twoim zdaniem może wnieść wartościowego i przede wszystkim, przydatnego :03777:

W obrębie jakich mitów, wierzeń, jakiego narodu....... jak przypuszczam, jest ich wiele i różnią się od siebie, np. germańskie od.... chińskich, środkowo europejskich......
Może sam zaproponujesz te, od których warto rozpocząć dyskusję i które warto poznać zaloty :czeka:


Re: Prastare istoty - Bizon - 17.12.2019

Elzbieta napisał(a):Może sam zaproponujesz te, od których warto rozpocząć dyskusję i które warto poznać zaloty :czeka:

Dlatego też poruszam ten temat - są one mi dość obce.
Biorąc pod uwagę, że chociażby smoki się do nich zalicza, a te swoją obecność przejawiają w większości mitologii czy legend można przyjąć na tym przykładzie, że na niektóre z nich położenie geograficzne i wiary nie mają większego wpływu.
Ciekawi mnie ich rola. Z informacji, na które gdzieś tam natrafiłem to dumne istoty, bardzo stare, które były "od początków". Od czasu do czasu pomagają według nich "wartościowym" osobom. I tutaj kolejna zagwozdka - w jakim celu?
Duchy opiekuńcze mają z tego korzyść, w końcu to ich rozwój, a jak się ma sprawa z nimi?

Elzbieta napisał(a):co Twoim zdaniem może wnieść wartościowego i przede wszystkim, przydatnego
Czy wszystko musi być przydatne? Ot wolna rozmowa. Może ktoś się skusi.


Re: Prastare istoty - Elżbieta - 17.12.2019

Cytat:Duchy opiekuńcze mają z tego korzyść, w końcu to ich rozwój, a jak się ma sprawa z nimi?
To w animizmie i to my ( podobno ) czerpiemy korzyść z ich opieki nad nami. Cosik pokręciłeś :03777:


Re: Prastare istoty - Bizon - 17.12.2019

Elzbieta napisał(a):To w animizmie i to my ( podobno ) czerpiemy korzyść z ich opieki nad nami. Cosik pokręciłeś :03777:

Bogowie występują w każdej religii, a prastarzy są w hierarchii nad nimi co wzbudza ciekawość. Stąd ten temat między inymi.
Co do animizmu. Opiekun/anioł stróż jak dla mnie mają ten sam cel. Też występują w wielu religiach i legendach. Choć nie tylko piórkowi są opiekunami. W animiźmie jedna strona jak i druga zyskuje profity z opieki nad duszami i ich rozwoju. Taka opcja wydaje się najlogiczniejsza według mnie.
Bogowie z doniesień nawiązują kontakt gdy czegoś chcą. Więc co kieruje prastarymi? Mało informacji o nich i o ich motywach jakie by mieli.


Re: Prastare istoty - Elżbieta - 18.12.2019

Zwierzęta mocy, etc, występują w szamanizmie. Ty zapewne masz na myśli postacie, stwory występujące w twórczości Lovecrafta, takich jak np. Mitologii Cthulhu
<!-- m --><a class="postlink" target="_blank" href="http://masz-wybor.com.pl/wp-content/uploads/2018/07/groza_jest_swieta.pdf">http://masz-wybor.com.pl/wp-content/upl ... swieta.pdf</a><!-- m -->


Cytat z jednej ze stron;
Cytat:Stare istoty przybyły na Ziemię bardzo dawno, całe eony temu. Według mitologii prawdopodobnie uczestniczyły w życiu Ziemi od samego początku i miały swój udział w początkach życia na Ziemi. Po przybyciu na Ziemię Wielkich Przedwiecznych, wywiązała się między nimi walka o panowanie nad planetą. Zakończyła się ona zatopieniem Miasta Cyklopów, R'lyeh i zamknięciem pieczęci, które trwają do dziś. Potem... niewiedzieć czemu stare istoty zniknęły...

Stare istoty były niezwykle inteligentne, zamieszkiwały góry na Antarktydzie, nazywane Górami Szaleństwa. Nie osiągały takich rozmiarów, jak Przedwieczni. Ich wzrost sięgał ośmiu, dziewięciu stóp, z czego większość (koło trzech czwartych) stanowił beczkowaty korpus, na którym osadzona była pękata głowa przypominająca nieco rozgwiazdę. Miały również pokryte błoną skrzydła i mackowate ramiona.


Fantastyka dobra dla starszych dzieci czy młodszej młodzieży, że tak określę.


Re: Prastare istoty - Bizon - 18.12.2019

Elzbieta napisał(a):Zwierzęta mocy, etc, występują w szamanizmie. Ty zapewne masz na myśli postacie, stwory występujące w twórczości Lovecrafta, takich jak np. Mitologii Cthulhu

Zwierze mocy nie jest duchem opiekuńczym, zresztą one też mają profit w tym, że przy nas są.
Nie czytałem tego ani nie znam owej mitologii. Poza tym wszystko można ubrać w strój fantastyki dla dzieci. Poczynając od typa, który biegał po wodzie, kończąc na rogatym czy też duchach.
Temat był o jednym z tego działu, ale po co poruszać tematy i dyskutować? Przecież to tylko bajki bez pokrycia. Lepiej zostawić je ograniczonym umysłom dzieci, :roll: a zając się nowymi zabobonami new age jak ezo czy śmieszne mantrowanie...


Re: Prastare istoty - Hera - 18.12.2019

Cytat: Bizon

Zwierze mocy nie jest duchem opiekuńczym

Cytat:Praktykujący szamanizm Michael Harner w swojej ksiązce pt. „Droga szamana” opisuje, iż szamani wierzą, że dobre zdrowie oraz energia wielu mieszkańców Zachodu wskazuje na to, że posiadają oni własne zwierzęta mocy. Oznaki te, to ich zewnętrzne przejawy mocy. Zdaniem szamanów nieświadomość skąd bierze się ich moc jest doprawdy tragicznym zjawiskiem, gdyż nie pozwala na pełne korzystanie z mocy danego zwierzęcia. Ci którzy utracili swoje duchy opiekuńcze np. w dzieciństwie – cierpią na rozmaite choroby nie zdając sobie sprawy, że dzieje się tak, ponieważ utracili swoje źródło mocy, które wcześniej zasilało ich w energię oraz dobre zdrowie.

Cytat:Prześledźmy najpierw czym jest zwierzę mocy według wierzeń szamańskich. Zwierzęta mocy to duchowi pomocnicy szamana, którzy są wiernymi towarzyszami każdego uzdrowiciela, bez nich szaman nie byłby w stanie osiągać wielu rzeczy oraz uzdrawiać. Są to przewodnicy, którzy wspomagają go w wizjach oraz wędrówkach po innych wymiarach w poszukiwaniu zagubionej duszy, zwierzęcia mocy, czy potrzebnego lekarstwa na dane schorzenie. Szamanizm mówi o wielu rodzajach duchów współpracujących z szamanem. Niektóre są obecne przy nim nieustannie, z kolei inne przychodzą do niego w odpowiedzi na wezwanie, w celu udzielenia pomocy lub rady. Można wyróżnić wiele rodzajów duchów, które pomagają uzdrowicielowi, jednak mówiąc ogólnie, duchowi przewodnicy szamana spełniają następujące funkcje: są jego przewodnikami duchowymi w odmiennych stanach świadomości, są nauczycielami, pełnią funkcje ochronną, doradczą oraz pomocniczą, np. w praktykach i rytuałach szamańskich, utrzymują szamana w dobrym stanie fizycznym i psychicznym, niektóre pojawiają się dopiero w stanach szczególnego zagrożenia w odpowiedzi na wezwanie o pomoc. Wymienia się, na przykład: duchy strażnicze, duchy-wychowawców, duchy-pomocników, duchy-przewodników, duchy natury, zwierzęta mocy, jak również totemy, czyli duchy określonych klanów.


Tak jest w Szamanizmie i nie ma to nic wspólnego z ezomezo. To opis pewnej kultury, wierzeń nazywanych szamanizmem.
Natomiast mieszanie kultur, ich zwyczajów, bogów, jest ezomezo.
Ja też kompletnie nie rozumiem o co Tobie chodzi, o jakie smoki, z jakiego panteonu wierzeń one się wywodzą.
Przy okazji przypominam - to jest forum EZOTERYCZNE i nie obrażaj nas bezpodstawnie.Staramy się trzymać poziom i tłumaczyć, pisać, wyjaśniać i przy okazji sami zdobywać wiedzę także na temat kultur i przypisanych do nich wierzeń bogów, zwyczajów i nie kłaść do jednego worka chrześcijańskich aniołów ze zwierzętami totemicznymi, czy innymi istotami z innej kultury. Medytacje też opisujemy i nie jest ona ezomezo. Ma długą historię i tradycję w wielu wierzeniach. Sprecyzuj o czym piszesz.


Re: Prastare istoty - Brigit - 18.12.2019

Smoki występują w chińskim zwierzyncu odpowiedniku naszego zodiaku.


Re: Prastare istoty - Bizon - 18.12.2019

Nut napisał(a):Tak jest w Szamanizmie i nie ma to nic wspólnego z ezomezo. To opis pewnej kultury, wierzeń nazywanych szamanizmem.
Nigdzie nie napisałem, że ich nie ma w szamaniźmie. Podkreśliłem tylko, że nie są oni opiekunami, którymi są chociażby piórkowi.

Nut napisał(a):Ja też kompletnie nie rozumiem o co Tobie chodzi, o jakie smoki, z jakiego panteonu wierzeń one się wywodzą.
Chodzi mi o prastarych. Nie patrząc już kto z jakich kultur czy mitologii będzie korzystał. Ot może ktoś coś będzie chciał powiedzieć. I nie chodzi mi o smoki. To, że o nich wspomniałem nie świadczy, że chce poruszać ich temat. Są po prostu w zbiorze, który fajnie by było poznać.

Nut napisał(a):Przy okazji przypominam - to jest forum EZOTERYCZNE i nie obrażaj nas bezpodstawnie.Staramy się trzymać poziom i tłumaczyć, pisać, wyjaśniać i przy okazji sami zdobywać wiedzę także na temat kultur i przypisanych do nich wierzeń bogów, zwyczajów i nie kłaść do jednego worka chrześcijańskich aniołów ze zwierzętami totemicznymi, czy innymi istotami z innej kultury. Medytacje też opisujemy i nie jest ona ezomezo. Ma długą historię i tradycję w wielu wierzeniach. Sprecyzuj o czym piszesz.
Nie obrażam ezoteryków choć gdybym chciał to podstawy mam. Wiem, że ta droga robi harmider, ale na forach są poruszane ciekawe tematy nie związane z jej esencją. Jest wiele tematów jak wspominasz z długą historią.
Po raz kolejny źle mnie odbierasz pisząc, że wrzucam aniołki ze zwierzętami totemicznymi do jednego worka (pomijając, że nie wspominałem o totemicznych). To, że podkreślam ich podobne czynności nie oznacza, że kładę pomiędzy nimi znak równości. Jak z medytacją. Jest mi bliska i korzystam z technik, ale mantry bardziej działają psychologicznie.

Nikogo nie atakuje. Być może harmider liter, który wysyłam nie do końca odzwierciedla to co chce przekazać. Postaram się nieco precyzyjniej się wypowiadać. Wybacz. :wink: