Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne
Rozwój duchowy - co warto przeczytać, zobaczyć? - Wersja do druku

+- Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne (https://www.forumezo.pl)
+-- Dział: STANY NASZEGO UMYSŁU (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=75)
+--- Dział: Rozwój duchowy (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=77)
+--- Wątek: Rozwój duchowy - co warto przeczytać, zobaczyć? (/showthread.php?tid=13046)

Strony: 1 2


Rozwój duchowy - co warto przeczytać, zobaczyć? - kryształek - 21.02.2018

Ale dawno nikt nie pisał w tym dziale. Co waszym zdaniem warto przeczytać, obejrzeć w temacie rozwoju, pracy z sobą? Najbardziej mnie interesują takie podejścia, które dysponują konkretnymi praktycznymi technikami do samodzielnej pracy. Ja wypiszę co sam już poznałem:

New Thought Movement
transerfing
tresura matrixa (kanał "dwie herbaty" na youtube)
EFT
NLP
dwupunkt (na youtube)
mindfulness, neo-advaita: Eckhart Tolle, advaita-vedanta, Mooji, Patrycja Pruchnik
OOBE i jasny sen
huna
Tai chi

Cieszyłbym się gdyby powstała w miarę pełna lista haseł, które osoby zainteresowane mogłyby samodzielnie poznać zaczynając od wyszukiwarki internetowej, bez konieczności uczestniczenia w drogich warsztatach czy konieczności kontaktu z jakimś guru (najczęściej za grubą kasę). Oczywiście część haseł będzie się pokrywała z działami już obecnymi na forum, ale myślę, że to nie szkodzi.


Rozwój duchowy - co warto przeczytać, zobaczyć? - Smoczyca - 26.02.2018

Jakiś czas temu przeczytałam książkę "Kod skuteczności. O jakości myślenia i działania" Jacka Pogorzelskiego. Nie wiem czy wpisuje się w to o co Ci chodzi ale moim zdaniem warto ja przeczytać. Wink


Re: Rozwój duchowy - co warto przeczytać, zobaczyć? - Elżbieta - 26.02.2018

NLP, Huna, OOB .... czytać, poznawać trzeba wszystko, jednak moim skromnym zdaniem, należy wybrać jedną dziedzinę i na niej się skupić, albowiem mogą się ze sobą kłócić. Rozwój duchowy poza wiedzą, to głównie styl życia, bycia. Niektórzy zaliczają do niego sposób odżywiania.
Jeżeli chodzi o Hunę, poczytaj posty Szamana_Wiejskiego
<!-- l --><a class="postlink-local" target="_blank" href="http://forumezo.pl/huna-polegaj-na-ike-czyli-swiadomosci-t37856.html">huna-polegaj-na-ike-czyli-swiadomosci-t37856.html</a><!-- l -->


Re: Rozwój duchowy - co warto przeczytać, zobaczyć? - Elżbieta - 27.02.2018

Cytat:huna
Tai chiiTai Chi Chuan to stara chińska sztuka poruszania się.

Jest sztuką samodoskonalenia poprzez naukę panowania nad własnym ciałem i umysłem.

Trenując Tai Chi wypadałoby orientować się w filozofii Chińczyków - czym się kierują, o sposobie i stylu  odżywiania i ogólnie życia.
Natomiast Huna to inna bajka,  związana z podbudowywaniem siebie, swojej wiary poprzez wmawiane sobie w nasze nieograniczone możliwości. Na domiar złego Huna nie ma nic wspólnego z rodowitymi Hawajczykami, jak to starają się nam wmówić propagatorzy Huny. Lepiej poczytać i zrozumieć  filozofie i teorie Junga, względnie poćwiczyć synchronizację półkul naszego mózgu w celu lepszej jego pracy.

Na koniec - warto zdecydować się  i rozwijać w sobie  jedną czy dwie umiejętności bardziej praktyczne i naprawdę potrzebne  w naszym życiu, oparte o udowodnione naukowo teorie. No ale to moje skromne zdanie.




Cytat:Cieszyłbym się gdyby powstała w miarę pełna lista haseł, które osoby zainteresowane mogłyby samodzielnie poznać zaczynając od wyszukiwarki internetowej,

O jakie konkretnie hasła Tobie chodzi.
Na forum są działy literatury - tej wiarygodnej i polecanej oraz tej z bzdetami.


Re: Rozwój duchowy - co warto przeczytać, zobaczyć? - Ejbert - 27.02.2018

kryształek napisał(a):Ale dawno nikt nie pisał w tym dziale. Co waszym zdaniem warto przeczytać, obejrzeć w temacie rozwoju, pracy z sobą? Najbardziej mnie interesują takie podejścia, które dysponują konkretnymi praktycznymi technikami do samodzielnej pracy. Ja wypiszę co sam już poznałem:

New Thought Movement
transerfing
tresura matrixa (kanał "dwie herbaty" na youtube)
EFT
NLP
dwupunkt (na youtube)
mindfulness, neo-advaita: Eckhart Tolle, advaita-vedanta, Mooji, Patrycja Pruchnik
OOBE i jasny sen
huna
Tai chi

Cieszyłbym się gdyby powstała w miarę pełna lista haseł, które osoby zainteresowane mogłyby samodzielnie poznać zaczynając od wyszukiwarki internetowej, bez konieczności uczestniczenia w drogich warsztatach czy konieczności kontaktu z jakimś guru (najczęściej za grubą kasę). Oczywiście część haseł będzie się pokrywała z działami już obecnymi na forum, ale myślę, że to nie szkodzi.

Kryształek, może najpierw sprecyzuj, co Ty uważasz za rozwój duchowy, bo ile jest ludzi tyleż jest opinii na ten temat.
Jedni uważają, że to poszerzanie horyzontów poznawczych, inni, że to powinno być oświecenie, transcendencja i takie tam, a jeszcze inni że to jest po prostu praca nad sobą, walczenie z ego, dążenie do stanu idealnej harmonii, niekrzywdzenie itp.itd.
No i wtedy jak się okreslisz będzie łatwiej pogadać, bo tak to nie wiadomo, o co komu w temacie rozwoju duchowego może biegać.
Jeśli o mnie chodzi, to chociaż nie jestem wierzący, to uważam, że same 10 przykazań i wystrzeganie się 7 grzechów głównych jest równie dobrą drogą prowadzącą do rozwoju duchowego jak wszystkie inne.
Nb. 7 grzechów głównych to nic innego jak grzechy planetarne, które moja znajoma nazywa "saligia".

Sam natomiast zgadzam się z tym, że:
"Życie zgodne z boskimi prawami oznacza dążenie do doskonałości w każdym z pięciu aspektów składających się na istotę ludzką: w aspekcie fizycznym, intelektualnym, emocjonalnym, psychicznym oraz duchowym.
Są to: prawda - satja, właściwe postępowanie - dharma, miłość - prema, szanti - pokój, ahimsa - niekrzywdzenie.

Doskonałość na płaszczyźnie fizycznej przejawia się jako prawość, właściwe postępowanie, czyli działanie zgodne z wolą Boga, z dharmą.
Doskonałość na płaszczyźnie intelektualnej przejawia się jako prawda, kiedy to umysł rozpoznaje niezmienną, ponadczasową prawdę i potrafi rozróżnić pomiędzy tym, co nietrwałe i przemijające, a tym, co wieczne.
Doskonałość na płaszczyźnie emocjonalnej przejawia się jako pokój, stan idealnego spokoju i wewnętrznej harmonii, będący wynikiem wzniesienia się ponad emocje, pragnienia oraz awersje.
Doskonałość na płaszczyźnie psychicznej przejawia się jako wszechogarniająca miłość i akceptacja wszystkiego, co istnieje. Jest to miłość, której nie ograniczają bariery ludzkiego ego.
Doskonałość na płaszczyźnie duchowej przejawia się jako zasada niekrzywdzenia, czyli powstrzymanie się przed zadawaniem bólu jakiejkolwiek istocie wypływające ze świadomości, że wszelkie życie jest jednością.
Zasada niekrzywdzenia zawiera w sobie cztery poprzednie wartości tak samo, jak duchowy aspekt istoty ludzkiej, a jako najsubtelniejszy, przenika pozostałe cztery aspekty."

Natomiast sposoby, techniki, praktyki, które mają ułatwić osiągnięcie stanu możliwej doskonałości to już całkiem inna sprawa, każdemu co innego pasuje a z drugiej strony nie wszystko nadaje się dla każdego. Ja np. nie mam inklinacji do jogi, ale ćwiczenia Tai Chi już są mi bliższe. Przypuszczam, że w świecie jest przeznaczone dla każdego coś dobrego (dla niego właściwego) :03777:


Re: Rozwój duchowy - co warto przeczytać, zobaczyć? - kryształek - 27.02.2018

Elie napisał(a):O jakie konkretnie hasła Tobie chodzi.
Wolałem tego nie precyzować. Ciągle odkrywam nowe rzeczy. Ale na youtube ciężko jest coś nowego znaleźć jak się nie wpisze odpowiedniego hasła. A jeszcze ciężej znaleźć jakieś konkretne techniki, ćwiczenia pracy nad sobą. Oczywiście da się coś wygrzebać, ale trzeba poświęcić na to mnóstwo czasu żeby klikać po proponowanych i oglądać. Na przykład, jak się wpisze Eckhart Tolle, to pojawia się mnóstwo filmów z nim i raczej szansa na odkrycie Patrycji Próchnik jest nieduża i gdybym o niej nie usłyszał to bym nie wiedział, że można ją znaleźć na youtube. Jest też ezoterycznej papki, reptylian, oraz filmów gdzie powtarza się jakieś ogólniki czy teorie i nic z tego nie wynika. Poza tym ciągle pojawiają się nowe filmiki, nowe rzeczy, nowe metody pracy nad sobą.

Ejbert napisał(a):może najpierw sprecyzuj, co Ty uważasz za rozwój duchowy
Też wolę nie precyzować. Może wszystko co sprawia, że jest się bardziej świadomym mechanizmów kierujących człowiekiem i życiem.

Chodziło mi nie o dyskusję, tylko o hasła z ezoteryki, parapsychologii i okolic, które po wrzuceniu do youtube czy wyszukiwarki będzie można samemu poznać. Wszystko co jak się spotykacie ze znajomymi to zagadujecie: a słyszałeś o tym...


Re: Rozwój duchowy - co warto przeczytać, zobaczyć? - Ejbert - 28.02.2018

kryształek napisał(a):
Ejbert napisał(a):może najpierw sprecyzuj, co Ty uważasz za rozwój duchowy
Też wolę nie precyzować. Może wszystko co sprawia, że jest się bardziej świadomym mechanizmów kierujących człowiekiem i życiem.

Chodziło mi nie o dyskusję, tylko o hasła z ezoteryki, parapsychologii i okolic, które po wrzuceniu do youtube czy wyszukiwarki będzie można samemu poznać. Wszystko co jak się spotykacie ze znajomymi to zagadujecie: a słyszałeś o tym...

Aha, rozumiem. W sumie to subforum "rozwój duchowy" jest dobrym miejscem na taki wątek, jaki założyłeś.
A więc ja jestem na etapie czytania serii Wahini, są to wskazówki w pigułce dotyczące rozwoju duchowego w wydaniu wschodnim. Pisane są w formie pytań i i odpowiedzi, teoretycznie proste, ale nie dla każdego, bo jak się nie zna ichniej terminologii, to trudno się połapać o co chodzi, gdyż trzeba czytać objaśnienia na końcu książki.
Mam tez inne podobne lektury i jest to coś, co do mnie przemawia. Ale ścieżka bhakty nie jest łatwa, jeśli się chce być naprawdę rzetelnym. To co wyżej zacytowałem to można powiedzieć, że są to "założenia programowe", a przecież już samo to nie jest łatwym do wypełnienia zadaniem. Teoria a praktyka u mnie, to, hmmm... wygląda tak, jak w piosence: "na jednym brzegu ja, na drugim brzegu ty" Wink


Re: Rozwój duchowy - co warto przeczytać, zobaczyć? - Hera - 28.02.2018

Cytat:Ejbert

To co w yżej zacytowałem to można powiedzieć, że są to "założenia programowe", a przecież już samo to nie jest łatwym do wypełnienia zadaniem. Teoria a praktyka u mnie, to, hmmm... wygląda tak, jak w piosence: "na jednym brzegu ja, na drugim brzegu ty" Wink

dobre Cool
Ideałów nie ma, a ci co starają się nimi zostać, udają że nimi są, są okropnie nudni albo infantylni.


RE: Rozwój duchowy - co warto przeczytać, zobaczyć? - LunaSun - 22.11.2020

Jakie są minusy rozwoju duchowego. Czy wszystko co proponują różni guru od duchowości jest dobre i przynosi pozytywne efekty. Czym się kierować w rozwoju duchowym.


RE: Rozwój duchowy - co warto przeczytać, zobaczyć? - Elżbieta - 23.11.2020

Mam nadzieję, że ludzie potrafią odróżnić prawdziwych przewodników duchowych od zwyczajnych naciągaczy. Aby nauczyć się odróżniać jednych od drugich wcześniej sami powinniśmy zapoznać się z ich programem i porównać z kulturami Wschodu. Różnią się od siebie przekazami, które powinny nawiązywać do kultury z której się wywodzą. Poza tym możemy wpaść w pułapkę rozbujałego ego, które rośnie wraz z uduchowieniem. Ileż to razy spotykam się ze stwierdzeniem - ja to się rozwijam duchowo, a kiedy pytam na czym to uduchowienie polega, dostaję dziwną odpowiedź - ćwiczę jogę i wróżę. Przy czym najczęściej wróżenie ogranicza się do kupienia kart bez odpowiedniej lektury, bo przecież karty czyta intuicyjnie.