Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne
Odczynianie uroków, zamawiania, magiczne formuły - Wersja do druku

+- Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne (https://www.forumezo.pl)
+-- Dział: MAGIA CZAROSTWO (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=47)
+--- Dział: Tradycja i Obyczaje - Magia Nie Tylko Ludowa (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=228)
+---- Dział: Przesądy zabobony czy magia (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=230)
+---- Wątek: Odczynianie uroków, zamawiania, magiczne formuły (/showthread.php?tid=12972)

Strony: 1 2


Odczynianie uroków, zamawiania, magiczne formuły - szamka - 13.12.2017

Zakładam nowy temat, który jak sądzę, zainteresuje tych którzy chcieliby poznać dawne, ludowe magiczne formułki, teksty używane do odczyniania uroków, zamawiań. Tych którzy zetknęli się z tą magią, mieli w rodzinie kogoś, kto się tym zajmował zapraszam do aktywności.


Re: Odczynianie uroków, zamawiania, magiczne formuły - Pipii - 15.12.2017

Pamiętam jak jeszcze kilka lat temu moja ciotka ze wsi dawała nam dzieciakom ziarna maku i kazała po kilka ziaren wsypać do dziewięciu studni.Tak było zawsze w upały w czasie suszy. Czynność ta miała na celu przywołanie deszczu. Formułek do powiedzenia nie było.


Re: Odczynianie uroków, zamawiania, magiczne formuły - Gren - 16.12.2017

W temacie chodzi o formułki, teksty zamówień.


Re: Odczynianie uroków, zamawiania, magiczne formuły - Elżbieta - 17.12.2017

Chodzi o folklor, o magię ludową, a ta niejedno ma imię. Traktowano ją niczym ostatnią deskę ratunku. Ludzie pozbawieni wiedzy chcieli odnieść wrażenie, że wobec zdarzeń, sił przyrody, złych mocy i ludzi, człowiek nie jest bezradny.Chcieli wierzyć w pomocną rolę modlitwy, gestów, rytuałów. Najważniejszą moc miało słowo. Z tego powodu stosowano różne zaklęcia. Wydawało się im, że wspomagając się rekwizytami, roślinami, przedmiotami, gestami, nadadzą większą moc słowom.Na całym świecie w każdym społeczeństwie byli tacy, którzy mieli tej mocy więcej, byli bardziej skuteczni. Takich ludzi obawiano się i profilaktycznie szanowano, żeby nie zaszkodzili. W zależności od kraju, regionu, zamówienia i zaklęcia miały inną treść. Ci niby mocniejsi i skuteczniejsi trzymali w tajemnicy swoje teksty, sposoby odczarowywania czy rzucania klątw, bo tak też bywało.
Z tego powodu możemy tu opisać jedynie te rytuały i teksty, które były powszechnie stosowane przez prosty lud.


Re: Odczynianie uroków, zamawiania, magiczne formuły - Gren - 17.12.2017

Lokey jasne. Nie mogę rozgryźć dlaczego sypano mak a nie coś innego. Coś mi świta że żeby przywołać deszcz machano lejcami.


Re: Odczynianie uroków, zamawiania, magiczne formuły - Elżbieta - 17.12.2017

A co mieli sypać kamienie :03777: Toż by wielki grad spadł :lol: :mrgreen:


Re: Odczynianie uroków, zamawiania, magiczne formuły - Gren - 17.12.2017

Żartujesz a pytam poważnie. Interesuje mnie czy sypiąc mak wypowiadały jakieś zaklęcia, do kogo je kierowały i dlaczego do dziewięciu studni.


Re: Odczynianie uroków, zamawiania, magiczne formuły - Elżbieta - 18.12.2017

Żarłacz napisał(a):Pamiętam jak jeszcze kilka lat temu moja ciotka ze wsi dawała nam dzieciakom ziarna maku i kazała po kilka ziaren wsypać do dziewięciu studni.Tak było zawsze w upały w czasie suszy. Czynność ta miała na celu przywołanie deszczu. Formułek do powiedzenia nie było.

Magus, masz wyraźnie napisane - formułek żadnych nie było.
Liczba dziewięć zaliczana jest to tzw liczb magicznych, świętych.Jest wielokrotnością liczby trzy, która również się do nich zalicza.


Re: Odczynianie uroków, zamawiania, magiczne formuły - Hera - 18.12.2017

W świadomości ludzi którym się nie przelewało mak był symbolem bogactwa, szczęścia i pomyślności.
Susza wiązała się z brakiem urodzaju co przekładało się na biedę. Nie wiem czy dobrze kojarzę, nie pochodzę ze wsi.W mieście nie praktykowano takich zabiegów.


Re: Odczynianie uroków, zamawiania, magiczne formuły - Gren - 18.12.2017

Żarłacz napisał(a):Pamiętam jak jeszcze kilka lat temu moja ciotka ze wsi dawała nam dzieciakom ziarna maku i kazała po kilka ziaren wsypać do dziewięciu studni.Tak było zawsze w upały w czasie suszy. Czynność ta miała na celu przywołanie deszczu. Formułek do powiedzenia nie było.
Ciekawe jakie były efekty.Deszcz się pojawił :gafa: