Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne
Energia seksualna w Wicca - Wersja do druku

+- Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne (https://www.forumezo.pl)
+-- Dział: MAGIA CZAROSTWO (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=47)
+--- Dział: Czarostwo, Wicca, Szamanizm (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=179)
+---- Dział: Wicca (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=181)
+---- Wątek: Energia seksualna w Wicca (/showthread.php?tid=12320)

Strony: 1 2 3


Energia seksualna w Wicca - Nigredo - 07.07.2016

Nikolka napisał(a):
Nut napisał(a):Odnoszę wrażenie, że w Wicca ogromną rolę odgrywa seks. Ciągle się przewija i większość symboli, rytuałów kojarzy się z seksem.

Z tym bym polemizowal. Wicca jest w pewnym sensie kultem plodnosci ale w czasach gdy nasza planeta jest przeludniona i przyrost naturalny nie jest juz problemem mysle, ze trzeba sie skupic na innym rodzaju plodnosci np. intelektualno-artystycznej. W Wicca wazna role odgrywa polaryzacja i na niej opiera sie symbolika wiccanskich rytualow, seks jest przejawem tej polaryzacji ale nie oznacza to, ze wiccanskie rytualy kreca sie wokol seksu;-)


Energia seksualna w Wicca - Hera - 08.07.2016

Cytat: Wicca jest w pewnym sensie kultem plodnosci ale w czasach gdy nasza planeta jest przeludniona i przyrost naturalny nie jest juz problemem mysle, ze trzeba sie skupic na innym rodzaju plodnosci np. intelektualno-artystycznej.
Jesteś niedoinformowany w tym zakresie. Podsyłam listę państw których ten problem dotyka. Polska, Europa, zmagają się ze zbyt małym przyrostem.
Lista państw świata według przyrostu naturalnego - <!-- m --><a class="postlink" target="_blank" href="https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_pa%C5%84stw_%C5%9Bwiata_wed%C5%82ug_przyrostu_naturalnego">https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_pa% ... aturalnego</a><!-- m -->

Poza tym ten temat jest o symbolach w Wicca. Jeżeli jesteś zainteresowany tematem seksu w magii nie widzę przeszkód w zainicjowaniu tematu.
Z moich informacji wynika, że w większości systemach magicznych seks w rytuałach jest praktykowany. Podobno seks jest najlepszym nośnikiem mocy maga. Czemu nie miało by to dotyczyć Wicca.
Ja nie mam z tym tematem problemu. Nic mi do tego co kto robi, w jaki sposób wykorzystuje seks.


Energia seksualna w Wicca - Verm - 08.07.2016

Nie wszyscy zgadzają się z tym, że wicca jest religią płodności - twierdzą, że to spuścizna po Frazerze, który pisał, że poganstwo jest religią płodności. Z racji tego, że w wicca nie ma dogmatów interpretacja różnych rzeczy może być odmienna.

Wicca jest z pewnością religią natury, a natura to nie tylko płodność, ale też niszczenie i śmierć.

Polaryzacja jest bardzo ważna, wyraża się ona w rytuale na wiele różnych sposobów, podobnie jak zjednoczenie tych przeciwieństw. Niekoniecznie jest to seks.

Cytat:Z moich informacji wynika, że w większości systemach magicznych seks w rytuałach jest praktykowany. Podobno seks jest najlepszym nośnikiem mocy maga. Czemu nie miało by to dotyczyć Wicca.

Czy w większości to nie wiem, bo tych systemów jest teraz tyle, że nie sposób poznać wszystkie. Na pewno znam takie, gdzie seks nie jest częścią rytuału.
Nośników mocy jest sporo (to jakich technik używa się do wzniecenia i wykorzystania mocy zalezy od systemu) - dla każdego coś miłego, bo nie każdy potrafi w pełni wykorzystać każdy z nich. Na ogół dobiera się to indywidualnie.

Wszystko zależy od tego jak zdefiniuje się seks - wiccański Wielki Ryt jest rytuałem seksualnym, ale w wymiarze fizycznym opiera się na zanurzeniu athame w kielichu z winem.

Co do przeludnienia to tak naprawdę oboje macie racje i oboje jej nie macie Wink


Energia seksualna w Wicca - Nigredo - 08.07.2016

Mut napisał(a):Jesteś niedoinformowany w tym zakresie. Podsyłam listę państw których ten problem dotyka. Polska, Europa, zmagają się ze zbyt małym przyrostem.
Lista państw świata według przyrostu naturalnego - <!-- m --><a class="postlink" target="_blank" href="https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_pa%C5%84stw_%C5%9Bwiata_wed%C5%82ug_przyrostu_naturalnego">https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_pa% ... aturalnego</a><!-- m -->

Ależ ja w swojej wypowiedzi nigdy nie mówiłem, że odnoszę się do poszczególnych państw, tylko do planety jako całości. Ludzi jest za dużo, ubywa surowców naturalnych, zabieramy przestrzeń innym gatunkom dlatego uważam, że płodnośc w Wicca powinna być skierowana na inna płaszczyznę niż fizyczna. To moje osobiste zdanie.

Mut napisał(a):Poza tym ten temat jest o symbolach w Wicca. Jeżeli jesteś zainteresowany tematem seksu w magii nie widzę przeszkód w zainicjowaniu tematu.
Z moich informacji wynika, że w większości systemach magicznych seks w rytuałach jest praktykowany. Podobno seks jest najlepszym nośnikiem mocy maga. Czemu nie miało by to dotyczyć Wicca.
Ja nie mam z tym tematem problemu. Nic mi do tego co kto robi, w jaki sposób wykorzystuje seks.

Dlatego w swojej wypowiedzi odniosłem się do symboliki polaryzacji i seksu w wiccańskim rytuale. Dziękuje, ale póki co nie czuję potrzeby dyskutowania na temat magii seksu. To jeden z tych tematów gdzie zdecydowanie wole praktykę niż teorie;-) Ja wcale nie mówię, że temat ten nie dotyczy Wicca, po prostu przedstawiam swoje zdanie na temat płodności i polaryzacji w Wicca.


Energia seksualna w Wicca - Nigredo - 08.07.2016

Verm napisał(a):Nie wszyscy zgadzają się z tym, że wicca jest religią płodności - twierdzą, że to spuścizna po Frazerze, który pisał, że poganstwo jest religią płodności. Z racji tego, że w wicca nie ma dogmatów interpretacja różnych rzeczy może być odmienna.

Wicca jest z pewnością religią natury, a natura to nie tylko płodność, ale też niszczenie i śmierć.

Polaryzacja jest bardzo ważna, wyraża się ona w rytuale na wiele różnych sposobów, podobnie jak zjednoczenie tych przeciwieństw. Niekoniecznie jest to seks.
Oczywiście tyle opinii ilu wiccan, Wicca jest religią bardzo różnorodną i każdy kowen jest autonomiczny więc poszczególni kapłani różnie akcentują różne aspekty tej ścieżki. Dokładnie, interpretacja różnych rzeczy będzie się różnić w obrębie tradycji, lini czy kowenu, a nawet wśród członków danego kowenu. Ważne by skupić się na tym co nas łączy a nie dzieli. Pozatym gdyby wszyscy się ze sobą zgadzali to by było strasznie nudno. Z całą pewnością zgadzam się, że Wicca jest religią natury. Natura jest bardzo różnorodna i wieloaspektowa. Śmierć i zniszczenie stwarzają miejsce na narodziny i tworzenie w cyklu życia i śmierci. W tak szerokiej gamie symboli każdy znajdzie sobie takie jakie najbardziej do niego przemawiają.


Energia seksualna w Wicca - Rea - 09.07.2016

Cytat: Nigredo

w czasach gdy nasza planeta jest przeludniona i przyrost naturalny nie jest juz problemem mysle, ze trzeba sie skupic na innym rodzaju plodnosci np. intelektualno-artystycznej

Biedactwo :pat: nawet Bóg chrześcijański jest bardziej tolerancyjny, nie zmusza ludzi do takich poświęceń. No i pośród katolików seks nie jest uprawiany jedynie w celach prokreacyjnych.


Energia seksualna w Wicca - Verm - 09.07.2016

Cytat:Ludzi jest za dużo, ubywa surowców naturalnych, zabieramy przestrzeń innym gatunkom dlatego uważam, że płodnośc w Wicca powinna być skierowana na inna płaszczyznę niż fizyczna. To moje osobiste zdanie.

Płodność fizyczna jest bardzo ważna - zwłaszcza płodność ziemi, bo dzięki temu mamy co jeść. Widać to chociażby w Kole Roku: Bóg zapładnia Boginię (która jest Ziemią) w równonoc, a potem staje się Królem Ofiarnym w Lammas, żeby zapewnić bogate plony, które umożliwią m.in. ponowne zasianie ziemi w przyszłym roku.

Wicca zostawia bardzo wiele rzeczy w kwestii kapłanów/kapłanek - nikt nikogo nie zmusza do posiadania dzieci, jeśli dana osoba nie chce ich miec. Nie oznacza to, że nie może celebrować fizycznej płodności, czy że jest np. gorszym wiccaninem (czytałem kiedyś wypowiedź w takim właśnie tonie).

Oczywiście płodność jest wielowymiarowa i Koło Roku też jest wielowymiarowe - dzieje się nie tylko wokół nas, ale także w naszej psychice i to też można celebrować.

Pól do interpretacji jest wiele - wiccan wiąże inicjacja i wspólna praktyka (wszyscy mają tę samą Księgę Cieni), a nie poglądy.

Cytat:No i pośród katolików seks nie jest uprawiany jedynie w celach prokreacyjnych.

Spora rzesza katolików odrzuca katolicką naukę nt seksualności, więc owszem są katolicy, którzy uprawiają seks w różnych celach.
Niemniej jednak katolicka nauka mówi o obowiązku posiadania potomstwa i o tym, że "Małżeństwo i miłość małżeńska z natury swej ukierunkowane są na płodność i wychowanie potomstwa." Piszę tu o miłości małżeńskiej, bo Kościół jasno mówi, że seks dozwolony jest jedynie w sakramentalnym związku małżeńskim. Owszem naturalne planowanie rodziny jest dozwolone, jeśli małżonkowie nie chcą mieć dziecka w tym konkretnym momencie życia, ale de facto wyklucza to, że ktoś nie chce w ogóle.


Energia seksualna w Wicca - Nigredo - 10.07.2016

Rea napisał(a):Biedactwo :pat: nawet Bóg chrześcijański jest bardziej tolerancyjny, nie zmusza ludzi do takich poświęceń. No i pośród katolików seks nie jest uprawiany jedynie w celach prokreacyjnych.

Aleź ja nie mówię żeby wiccanie nie urawiali seksu, wręcz przeciwnie chodzi mi jedynie o to że tak jak powiedział Verm płodność jest wielowymiarowa a wiccanie wierzą w zachowanie równowagi, nawet tej pomiędzy życiem i śmiercią. Seks jest elementem wicca i nikt tego nie neguje.

Verm napisał(a):Pól do interpretacji jest wiele - wiccan wiąże inicjacja i wspólna praktyka (wszyscy mają tę samą Księgę Cieni), a nie poglądy.

I na tym moim zdaniem polega piękno tej ścieżki - wspólna praktyka a nie wspólne poglądy. Wiccan wiąże głównie inicjacja. Praktyka i Księgi Cieni mogą się jednak różnić między poszczególnymi grupami.


Energia seksualna w Wicca - Elżbieta - 10.07.2016

Cytat:Ależ ja w swojej wypowiedzi nigdy nie mówiłem, że odnoszę się do poszczególnych państw, tylko do planety jako całości. Ludzi jest za dużo, ubywa surowców naturalnych, zabieramy przestrzeń innym gatunkom dlatego uważam, że płodnośc w Wicca powinna być skierowana na inna płaszczyznę niż fizyczna. To moje osobiste zdanie.

Starych ludzi, dla których już teraz brakuje na wypłaty emerytur. Dwa - dlaczego akurat Wicca ma pełnić rolę wybawiciela świata, hę ? Smile


Energia seksualna w Wicca - Verm - 10.07.2016

Cytat:Wiccan wiąże głównie inicjacja. Praktyka i Księgi Cieni mogą się jednak różnić między poszczególnymi grupami.

To jest już trochę bardziej skomplikowane Wink

Księga Cieni to element wiccańskiej tradycji i jej jądro, więc pewne podstawy w niej zapisane są wspólne dla wszystkich inicjowanych. Stąd można powiedzieć, że wiccan wiąże też wspólna praktyka - dzięki temu można zorganizować rytuał np. na kilka kowenów i każdy będzie wiedział co w danym momencie ma robić. Zmiany są, bo koweny są niezależne i Arcykapłani mogą coś własnego dopisać i powiększyć dzięki temu materiał przekazywany uczniom.

Jeśli zmiany w przekazie idą za daleko to dana grupa może zostać uznana za niewiccańską. Generalnie ludzie się o to kłócą (na grupach było pierdyliard takich dyskusji, ludzie się pokłócili, obrazili na siebie, odobrazili i pokłócili ponownie), bo sprawa jest skomplikowana, ale istniają grupy, które np. w USA są uznawane za tradycyjne, a w Europie nie (Blue Star, Central Valley Wicca, Chthonioi Alexandrian).