Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne
Skład Biblii - Stary i Nowy Testament - Wersja do druku

+- Forumezo.pl - Forum ezoteryczne i magiczne (https://www.forumezo.pl)
+-- Dział: RELIGIE WIERZENIA FILOZOFIE MITOLOGIE (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=56)
+--- Dział: Wierzenia, Religie, Filozofie (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=57)
+---- Dział: Chrześcijaństwo (https://www.forumezo.pl/forumdisplay.php?fid=58)
+---- Wątek: Skład Biblii - Stary i Nowy Testament (/showthread.php?tid=11531)

Strony: 1 2 3 4 5


Skład Biblii - Stary i Nowy Testament - Nikodemos - 30.09.2015

Sobór Nicejski z roku 325 uważa się m.in. za wydarzenie, podczas którego doszło do uzgodnienia składu Biblii - Nowego Testamentu. Wybrano obecnie istniejące cztery Ewangelie, a resztę z różnych przyczyn uznano za apokryfy. Apostołów było 12 (fakt, nie wszyscy pisali ewangelie, ale byli tacy, którzy napisali, a ich dzieła nie znalazły się w kanonie Nowego Testamentu). Mówi się, że przyczyną wybrania tych czterech konkretnych ksiąg była zbieżność opisywanych nauk i historii Jezusa. Innym kryterium było również to, że Ewangelie Marka, Łukasza, Jana i Mateusza powstały najkrócej po śmierci Jezusa (choć różnica między innymi nie była aż tak duża). Za odrzuceniem ewangelii św. Tomasza (chyba jego, nie jestem pewny) było to, że opisywał on inaczej słowa Jezusa odnośnie relacji człowiek-Bóg, a także drogi do zbawienia. Miał on wspominać o osobistej pracy, medytacji (?) i o Królestwie Niebieskim, które jest w każdym bez wyjątku. Jak już wspomniałem na początku, całą resztę dzieł, ewangelii nie włączono w kanon Nowego Testamentu - zostały nazwane apokryfami. Czy spotkaliście się z jakimiś teoriami, mniej lub bardziej wiarygodnymi (pan Dan Brown chyba tu nie wchodzi w grę Tongue ), lub czy macie jakieś bardziej naukowe informacje odnośnie tego tematu? Według mnie jest on ciekawy, no i ja jestem ciekaw waszych opinii.


Skład Biblii - Stary i Nowy Testament - King - 01.10.2015

Nikodemos napisał(a):Sobór Nicejski z roku 325 uważa się m.in. za wydarzenie, podczas którego doszło do uzgodnienia składu Biblii - Nowego Testamentu. Wybrano obecnie istniejące cztery Ewangelie, a resztę z różnych przyczyn uznano za apokryfy. Apostołów było 12 (fakt, nie wszyscy pisali ewangelie, ale byli tacy, którzy napisali, a ich dzieła nie znalazły się w kanonie Nowego Testamentu). Mówi się, że przyczyną wybrania tych czterech konkretnych ksiąg była zbieżność opisywanych nauk i historii Jezusa. Innym kryterium było również to, że Ewangelie Marka, Łukasza, Jana i Mateusza powstały najkrócej po śmierci Jezusa (choć różnica między innymi nie była aż tak duża). Za odrzuceniem ewangelii św. Tomasza (chyba jego, nie jestem pewny) było to, że opisywał on inaczej słowa Jezusa odnośnie relacji człowiek-Bóg, a także drogi do zbawienia. Miał on wspominać o osobistej pracy, medytacji (?) i o Królestwie Niebieskim, które jest w każdym bez wyjątku. Jak już wspomniałem na początku, całą resztę dzieł, ewangelii nie włączono w kanon Nowego Testamentu - zostały nazwane apokryfami. Czy spotkaliście się z jakimiś teoriami, mniej lub bardziej wiarygodnymi (pan Dan Brown chyba tu nie wchodzi w grę Tongue ), lub czy macie jakieś bardziej naukowe informacje odnośnie tego tematu? Według mnie jest on ciekawy, no i ja jestem ciekaw waszych opinii.

Zajrzyj do Taraki -Earl Doherty -Zagadka Jezusa.
Nie ma żadnych dowodów historycznych na istnienie Jezusa.
Ewangelie powstały -szacuje się od 60 do 90 lat -po jego rzekomej śmierci.
Historia Jezusa - to zestaw mitów ,które potem wykorzystał żyd Paweł,
do prowadzenia swej agitacji.
Zresztą b.rzadko albo wcale,odnosił się do Jezusa jako postaci historycznej.
A używał pojęcia/nazwy Chrystus,co ma całkiem inne -mistyczne znaczenie.
Zobacz też historię Apoloniusza z Tiany,dziwnie pokrywa się z cudami Jezusa.
:hipnoza:
To temat rzeka,można się nim bawić do śmierci,a nawet dłużej 035
Większość ludzi nie pamięta,co jadło wczoraj na śniadanie,
ale WIEDZĄ co powiedział jakiś pan X 1500 lat wcześniej :zalamany:
To tylko dywagacje,hipotezy,dla niektórych WIERZENIA czyli fikcja.
Jeśli ta fikcja zmienia świat na lepsze,to super !
Nie zawsze tak bywało i bywa.
A ponieważ dodatkowo pisanie o tych sprawach zwykle dotyka tzw.uczuć religijnych
(cokolwiek to nie znaczy :roll: )
to wybaczcie,
ale ja się w to przestaję bawić
. :tomato:


Skład Biblii - Stary i Nowy Testament - Nikodemos - 01.10.2015

Ja ten temat poruszyłem w czysto "naukowej" intencji i nie wspominam tutaj nic o życiu Jezusa czy o jego istnieniu a o procesie powstawania kanonu Nowego Testamentu.


Skład Biblii - Stary i Nowy Testament - Elżbieta - 01.10.2015

Koronnym i już do znudzenia powtarzanym zdaniem ludzi wątpiących, jest podważanie istnienia Jezusa jako postaci historycznej. Ich prawo.
Ludzi wierzących jest o wiele więcej i nie są nimi głąby kapuściane, ale ludzie wysoce wykształceni i to na całym świecie - to zdanie na wypadek gdyby ktoś chciał stwierdzić, że tylko ciemni i niewykształceni ludzie wierzą w Boga, obojętnie jakiego. Ten problem wątpienia dotyczy pozostałych religii również.
Jestem pewna, że zdecydowana większość ludzi wykształconych miała w swoim życiu okresy zwątpienia, co wiązało się z poszukiwaniem dowodów. Zapewne coś musiało ich przekonać do pozostania w tej czy innej wierze.
Niżej mój post z innego forum;

"Nie jestem teologiem, więc trudno mi jest dyskutować na argumenty, ale z tego co wiem, dowodów na istnienie Jezusa trochę się znajdzie. Są nimi cztery Ewangelie, Dzieje Apostolskie, Listy Apostolskie i apokryfy, czyli pisma ,
które nie weszły w kanon Pisma Św., a opisują dzieje wczesnego chrześcijaństwa.
Odpowiesz, że tendencyjnie pisane. Być może, któż to wie. Nawet teolodzy nie mają pewności.

Poza chrześcijańskie wzmianki o Jezusie można znaleźć w Talmudzie.W zbiorze komentarzy do Tory, czyli Pięcioksięgu Mojżesza.I tak w Talmudzie babilońskim czytamy m.in., że Jezus zajmował się magią ,a ponieważ zwiódł Izraela, został zabity w wigilię Paschy, że był nauczycielem Tory ale lekceważył uczonych w Piśmie. Zniesławiano Matkę Chrystusa a mimo to, nie zaprzeczano o istnieniu Jezusa.
Czytałeś "Dawne dzieje Izraela". Józefa Flawiusza ? O Jezusie pisali; Korneliusz Tacyd, Swetoniusz, Pliniusz Młodszy, Łukasz Samosaty, Maria Bar Serapion. Tallus i Flegon.

Profesor Edwin Yamauchi, amerykańsko - japoński uczony, historyk i wykładowca Uniwersytetu Miami napisał;

" Nawet gdybyśmy nie posiadali chrześcijańskich ksiąg, Nowego Testamentu, to na podstawie takich poza chrześcijańskich pism jak; Józefa Flawiusza, Tacyta czy Pliniusza Młodszego, moglibyśmy ustalić że;

1 - Jezus był żydowskim nauczycielem
2 - wielu wierzyło, że dokonuje uzdrowień i egzorcyzmów
3 - został odrzucony przez żydowskich przywódców
4 - został ukrzyżowany za Poncjusza Piłata w czasie panowania Tyberiusza
5 - pomimo tak haniebnej śmierci jego zwolennicy, wierzący, że On wciąż żyje, rozproszyli się poza Palestynę tak, że do 64 roku wielu z nich znalazło się w Rzymie
6 - na początku II wieku cześć jako Bogu oddawali mu ludzie z najrozmaitszych warstw, z miast i wsi - mężczyźni i kobiety, niewolnicy i wolni."

Wiara w Chrystusa Boga była przede wszystkim wiarą biednych ludzi, wyrzuconych poza margines społeczny. Ta wiara zmuszała do szanowania kobiet, chleba i wina, który to " zwyczaj" praktykuje się nadal jako Komunię św. Panowała równość, poszanowanie biednych i chorych itd."

Takie były początki.Gdzieś miałam fajny film o tym w jaki sposób rodziło się Chrześcijaństwo ( poszukam i wkleję później )I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie powstał kościół.Historię znacie.
Nawet za komuny o Jezusie jako postaci historycznej uczono w podstawówce, a jak może niektórzy młodzi nie wiedzą, kto jak kto, ale komuniści byli wrogami Chrześcijaństwa jak mało kto. Racjonaliści aż do bólu Tongue Tylko jakby wpuścić ich na pustynię, to by piasku zabrakło - to tak na marginesie.


Skład Biblii - Stary i Nowy Testament - Nikodemos - 01.10.2015

Źródła np. archeologiczne potwierdzają tzw. Rzeź niewiniątek dokonaną na rozkaz Heroda Wielkiego. Odkryto masowe groby dzieci do drugiego roku życia. Herod, gdy dowiedział się o narodzinach jakiegoś króla w Izraelu, rozkazał właśnie wymordowanie dzieci, które urodziły się w tym czasie, w którym urodził się Jezus. To jest napisane w Bilbii, ale nie tylko, bo w roku bodaj 180 Kelsos z Aleksandrii także opisuje to wydarzenie. Tu warto dodać, że nie miał on nic wspólnego z Chrześcijaństwem.
Kolejnym rodzaje, źródeł, które potwierdzają tamte wydarzenia jest zapis w biblii o dokonanym w okresie narodzin Jezusa spisie powszechnym. Takowy spis także jest odnaleziony i jest dziełem prawdopodobnie konsula, który nazywał się Sencjusz Saturninus. Był on także namiestnikiem Syrii po Kwiryniuszu. W identyfikacji konsulów Rzymskich przydatny jest ich kalendarz, ponieważ lata w nim zapisywane, to lata panowania danego konsula.
Te przykłady m.in. z Nowego Testamentu nie są wyssane z palca, one opisują narodziny Jezusa i mają one silne potwierdzenie w niepodważalnych źródłach historycznych. To tak uzupełniająco do postu Elie Wink
Tymczasem proces "testamentotwórczy" xd


Skład Biblii - Stary i Nowy Testament - Verm - 01.10.2015

Cytat:Sobór Nicejski z roku 325 uważa się m.in. za wydarzenie, podczas którego doszło do uzgodnienia składu Biblii - Nowego Testamentu.

Nie bardzo.
Najstarsza, pełna lista ksiąg kanonicznych NT pochodzi z 367 roku. W 382 roku ta lista (sporządzona przez Atanazego) została uznana na synodzie przez Kościół rzymski za kanoniczną.

Oczywiście uznanie czterech konkretnych ewangelii za kanoniczne odbyło się dużo, dużo wcześniej. Już w Nowym Testamencie Paweł w jednym z listów cytuje Ewangelię wg Łukasza.

Czas powstania danych ewangelii to jedno z kryteriów. Inne zwracają uwagę na to kto je napisał, jak odnoszą się do Starego Testamentu, w jakim celu je napisano, czy zostały napisane z natchnienia Bożego i tak dalej.

Cytat:Za odrzuceniem ewangelii św. Tomasza (chyba jego, nie jestem pewny) było to, że opisywał on inaczej słowa Jezusa odnośnie relacji człowiek-Bóg, a także drogi do zbawienia. Miał on wspominać o osobistej pracy, medytacji (?) i o Królestwie Niebieskim, które jest w każdym bez wyjątku.

Wiele logiów z EwTom pokrywa się z logiami z ewangelii kanonicznych. Problem polegał m.in. na tym, że Ewangelia Tomasza nic nie mówi o życiu i męczeństwie Jezusa, poza tym wiele rzeczy tam zawartych jest szalenie niejasnych, a ich wyjaśnienie opiera się na gnostyckich wierzeniach, w kręgach których ten tekst powstał.

O medytacji tam nic nie ma - stwierdzenie, że Królestwo Niebieskie jest w każdym z nas owszem jest, ale podobne stwierdzenia są u Łukasza: "Zapytany przez faryzeuszów, kiedy przyjdzie królestwo Boże, odpowiedział im: «Królestwo Boże nie przyjdzie w sposób dostrzegalny; i nie powiedzą: „Oto tu jest” albo: „Tam”. Oto bowiem królestwo Boże pośród was jest»."


Skład Biblii - Stary i Nowy Testament - Nikodemos - 01.10.2015

Jasne, jednak od czasu soboru w Nicei zaczęły się prace, które miały na celu uregulowanie, uporządkowanie pewnych kwestii doktrynalnych w Kościele, także Bilbii.
Cytat:a ich wyjaśnienie opiera się na gnostyckich wierzeniach, w kręgach których ten tekst powstał.
właśnie tak! już tej informacji nie pisałem bo jej nie byłem pewny, ale jest ok Smile
pisząc medytacja miałem na myśli solidną i głęboką modlitwę.

Super, dzięki wielkie za tego posta, bo on na prawdę wiele wnosi i jest taki "soczyście na temat" Big Grin

Ciekawą kwestią w świetle tego, co napisałeś stało się to, dlaczego Ewangelia Tomasza nie mówi nic o życiu i męczeństwie Jezusa. Niestety autora już nie zapytamy, no i wpływy gnostyczne.


Skład Biblii - Stary i Nowy Testament - Rea - 02.10.2015

Dziękuję za ten temat. Namieszam trochę; zaczynacie od środka. Może da się od początku.

King napisał;
Cytat:Ewangelie powstały -szacuje się od 60 do 90 lat -po jego rzekomej śmierci.
Historia Jezusa - to zestaw mitów ,które potem wykorzystał żyd Paweł,
do prowadzenia swej agitacji.
Czy możecie odnieść się do tego stwierdzenia.

I dalej Verm napisał;
Cytat:Najstarsza, pełna lista ksiąg kanonicznych NT pochodzi z 367 roku. W 382 roku ta lista (sporządzona przez Atanazego) została uznana na synodzie przez Kościół rzymski za kanoniczną.

Oczywiście uznanie czterech konkretnych ewangelii za kanoniczne odbyło się dużo, dużo wcześniej. Już w Nowym Testamencie Paweł w jednym z listów cytuje Ewangelię wg Łukasza.

Czas powstania danych ewangelii to jedno z kryteriów. Inne zwracają uwagę na to kto je napisał, jak odnoszą się do Starego Testamentu, w jakim celu je napisano, czy zostały napisane z natchnienia Bożego i tak dalej.

Co się stało z pierwsza listą sporządzoną przez Atanazego i z jakiego powodu zmieniono ją na inną.

Czym mierzono natchnienie Boże, że tak naiwnie zapytam.Jakie znaczenie ma odniesienie się do ST.


O wpływach Gnostycznych jest trochę materiału - <!-- m --><a class="postlink" target="_blank" href="http://www.truthortradition.com/polish/modules.php?name=News&file=article&sid=129">http://www.truthortradition.com/polish/ ... le&sid=129</a><!-- m -->


Skład Biblii - Stary i Nowy Testament - Verm - 02.10.2015

Cytat:Jasne, jednak od czasu soboru w Nicei zaczęły się prace, które miały na celu uregulowanie, uporządkowanie pewnych kwestii doktrynalnych w Kościele, także Bilbii.

Sobór nicejski I został zwołany w konkretnym celu (potępienie herezji arian) i ustalenia daty świętowania Wielkanocy. Nic nie wskazuje na to, żeby ustalenie kanonu Biblii było jakimkolwiek priorytetem. Do dnia dzisiejszego dotarły kanony uchwalone na soborze, żaden z nich nie mówi o kanonie Biblii.

Listy ksiąg kanonicznych powstawały już dużo wcześniej, a oficjalne dogmatyczne zatwierdzenie kanonu nastapiło w 1546 roku na soborze trydenckim. W czasie soboru nicejskiego kanon był jeszcze dość płynny, bo nie wszystkie księgi były aprobowane przez większość wspólnot. Kontrowersje dotyczyły niektórych listów apostolskich, co do ewangelii nie było już wtedy wątpliwości.

Cytat:Ciekawą kwestią w świetle tego, co napisałeś stało się to, dlaczego Ewangelia Tomasza nie mówi nic o życiu i męczeństwie Jezusa. Niestety autora już nie zapytamy, no i wpływy gnostyczne.

Ewangelia zawiera jedynie tzw. logia, czyli słowa przypisywane Jezusowi. Wiele logiów powtarza się w ewangeliach kanonicznych, niektóre logia z EwTom są nawet "starsze" niż te kanoniczne. Później ten pierwotny tekst został najprawdopodobniej zredagowany przez wczesnych gnostyków i stąd taka, a nie inna jej wymowa i wiele rzeczy, które można interpretować w szeroki sposób.

W kwestii stwierdzenia Kinga dotyczącego Ewangelii i św. Pawła:
Ewangelie powstały kilkadziesiąt lat po śmierci Jezusa (datuje się je na 50-120 r ne), bo wcześniej po prostu nie były potrzebne. Pierwotnie wszystko opierało się na tradycji ustnej - żyli jeszcze apostołowie, będący (jak twierdzili) naocznymi świadkami bytności Jezusa na ziemi. Dopiero po ich śmierci powstała potrzeba spisania tego co opowiadali, zwłaszcza, że chrześcijanie opuścili Jerozolimę (wybuchło powstanie anty-rzymskie, Jerozolima była oblegana, potem ją spalono) i ruszyli w świat.

Początkowo sekta judeochrześcijan była bardzo mała - za rozpowszechnienie jej nauk odpowiadali liczni ludzie, ale rzeczywiście najbardziej aktywny misyjnie był św. Paweł. W dodatku jego nauczanie i pisma stały się podstawą chrześcijańskiej teologii. Trzeba jednak pamiętać, że Paweł nie wziął tego wszystkiego z odwłoka - jego poglądy i to o czym pisał opierało się na tym co mu wcześniej przekazano.

Cytat:Co się stało z pierwsza listą sporządzoną przez Atanazego i z jakiego powodu zmieniono ją na inną.

Lista sporządzona przez Atanazego została zatwierdzona przez synody i stała się obowiązującą listą kanonicznych ksiąg w Kościele.

Natchnienie ocenia się po tym kto jest autorem Ewangelii i co ta ewangelia głosi (czy jest zgodna z innymi pismami, czy jest pisana z perspektywy mesjanistycznej, jak odnosi się do ST, jakiego ducha przekazuje i tak dalej). Jak pisał św. Paweł: "Od lat bowiem niemowlęcych znasz Pisma święte, które mogą cię nauczyć mądrości wiodącej ku zbawieniu przez wiarę w Chrystusie Jezusie. Wszelkie Pismo od Boga natchnione [jest] i pożyteczne do nauczania, do przekonywania, do poprawiania, do kształcenia w sprawiedliwości - aby człowiek Boży był doskonały, przysposobiony do każdego dobrego czynu."

Nawiązanie do ST jest o tyle ważne, że pierwsi chrześcijanie byli żydami, poza tym NT ma wyjaśniać ST i go uzupełniać, a nie negować.


Skład Biblii - Stary i Nowy Testament - Nikodemos - 04.10.2015

A co uważasz o śnie Konstantego o bitwie przeciwko Maksencjuszowi, że idzie pod sztandarem krzyża i zwycięża? Dodatek legendarny urozmaicający historię zalegalizowania chrześcijaństwa i konsolidację Cesarstwa, czy historia specjalnie utworzona, żeby "nowa religia" została lepiej przyjęta i pokazująca jej wielkość - "ich Bóg jest tak silny, że rozgromił wroga Konstantyna"?